Kiedy zdecydować się na montaż schodów metalowych w domu?

Kiedy zdecydować się na montaż schodów metalowych w domu?

Zazwyczaj schody wewnętrzne kojarzą nam się z drewnianą konstrukcją schodów zabiegowych, rzadziej prostych, zwykle zabudowanych, z profilowanymi poręczami wykończonymi rzeźbionym, drewnianym detalem. I rzeczywiście, nasze wyobrażenia na temat schodów wewnętrznych bardzo często pokrywają się z prawdą.

Niektóre osoby decydują się jednak na zmianę takiego wizerunku schodów, sięgając po konstrukcje wizualnie znacznie lżejsze, na przykład po schody metalowe o konstrukcji ażurowej, wykończone szklanymi stopniami i balustradami. Takie połączenie chłodnego blasku metalowej konstrukcji z neutralnym i równie zimnym szkłem, idealnie sprawdza się w nowocześnie urządzonych, minimalistycznych wnętrzach współczesnych domów. A czy tego typu metalowa konstrukcja schodów sprawdzi się również w domu urządzonym w sposób bardziej tradycyjny?

Lekkość przede wszystkim

Współcześnie oferowane schody metalowe wewnętrzne w najmniejszym stopniu nie przypominają ciężkich metalowych konstrukcji stosowanych na zewnątrz pomieszczeń. Zamiast metalowych stopni stosuje się tu inne rodzaje wykończeń, a same schody mają na ogół smukłą, delikatną konstrukcję. Szkielet takich schodów najczęściej opiera się na błyszczących, chromowanych rurkach lub estetycznie wykończonych kątownikach, co pozwala na tworzenie lekkich w odbiorze konstrukcji, które zdają się unosić w powietrzu. W przypadku metalowych schodów wewnętrznych, gdy nie są to schody kręte, często nie stosuje się również poręczy i balustrad, co w dodatkowy sposób podkreśla transparentność i lekkość takich konstrukcji. Oczywiście jest to możliwe dzięki dużej wytrzymałości metalu i unikalnym sposobom montażu takich schodów. W przypadku konstrukcji metalowych można na przykład zrezygnować z zewnętrznej belki podtrzymującej stopnie schodów, a zamiast niej każdy ze stopni przytwierdzić bezpośrednio do ściany (stopnie muszą mieć w tym przypadku rdzeń metalowy, który gwarantuje stabilność całej konstrukcji). Ogólnie sam metal oferuje producentom schodów wprost nieograniczone możliwości tworzenia unikalnych konstrukcji, które zaskakują lekkością i minimalizmem swojej formy.

Nietuzinkowe połączenia

W domach urządzonych w sposób bardziej tradycyjny, schody metalowe to wciąż spora nowość. Jeśli jednak zdecydujemy się na połączenie konstrukcji metalowej z drewnianymi elementami wykończeniowymi, na przykład z drewnianymi stopniami, takie schody z powodzeniem mogą stać się elementem budującym spójny wystrój tradycyjnie urządzonego wnętrza. W zdecydowanej większości przypadków na zakup metalowych schodów decydują się jednak właściciele domów urządzonych w nowoczesny sposób. Naturalny chłód metalowych konstrukcji doskonale współgra z minimalizmem takich wnętrz. Błyszczące elementy konstrukcyjne pasują do gładkich powierzchni lakierowanych mebli, do idealnie równych ścian malowanych wysokiej jakości farbami nadającymi im blasku szlachetności.

Na schody metalowe warto decydować się jednak nie tylko wtedy, gdy pasują one do wystroju wnętrza naszego domu, ale również wtedy, gdy dysponujemy ograniczoną przestrzenią. Gdy w domu mamy niewiele miejsca na schody, metalowa konstrukcja będzie lepszym wyborem, bo zwyczajnie do jej ustawienia potrzeba zdecydowanie mniej wolnego miejsca.

Previous Budowa domu i wybór schodów wewnętrznych
Next Program pit dla płatników

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Jak osuszyć mury metodą iniekcji? Poradnik krok po kroku

Osuszanie murów poprzez iniekcję to sposób na definitywne pozbycie się problemów ścian podciągających wilgoć. Sprawdź, jak krok po kroku zastosować tę metodę. Po pierwsze – przygotuj podłoże Na początek zawilgocony

Budowa domu 0 Comments

Czy warto zainwestować w dom szkieletowy?

Obecnie technologia szkieletowa cieszy się bardzo dużą popularnością. Początkowo inwestorzy byli sceptyczni, co do budowania domów z prefabrykowanych materiałów. Z czasem, gdy zobaczono, jak trwałe i energooszczędne są to konstrukcje,

Budowa domu 0 Comments

Jaki domek letniskowy bez pozwolenia wybrać?

Wypoczynek poza miastem do niedawna kojarzył się wyłącznie z kosztownym wynajmem pokoi w jednym z wielu miejsc noclegowych w otoczeniu gór, lasów, łąk czy jezior. Teraz jednak można postawić samodzielnie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź