Przed zakupem nieruchomości sprawdź jej stan prawny

Przed zakupem nieruchomości sprawdź jej stan prawny

Zastanawiając się nad kupnem mieszkania, działki czy domu, pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy sprawdzić, jest stan prawny nieruchomości. Mówi się, że przezorny ubezpieczony i to odnosi się także do kupna domu. Lepiej uniknąć przykrych niespodzianek. Dlatego już wcześniej sprawdźmy księgę wieczystą, jakie są warunki zabudowy nieruchomości, czy jest wpisana do rejestru zabytków, a także czy ma wszelkie pozwolenia na budowę.

Sprawdź księgę wieczystą!

Podstawą przy sprawdzaniu stanu prawnego nieruchomości jest przede wszystkim zapoznanie się z jej księgą wieczystą, która prowadzona jest przez właściwy Sąd Rejonowy oraz, co najważniejsze, jej zapisy są jawne i dostępne dla każdego. Aby sprawdzić zapisy w księdze, musimy jednak wiedzieć, jaki numer księgi ma dana nieruchomość. Jak wiadomo, nie zawsze taka informacja pojawia się w ogłoszeniu sprzedaży, a niekoniecznie od razu możemy mieć dostęp do wypisu z rejestru gruntów i budynków. Co zrobić w tej sytuacji? Strona Ksiegiwieczyste.pl daje nam możliwość znalezienia numeru księgi po adresie nieruchomości lub numerze działki.

Zapisy w księdze wieczystej pozwolą nam uzyskać informacje na temat oznaczenia nieruchomości, powierzchni działki, właściciela lub użytkownika wieczystego. Warto również sprawdzić, czy nikt inny nie ma jakichkolwiek praw czy roszczeń do interesującej nas działki. Jeśli znajdą się w księdze jakieś niejasne informacje, co do których mamy wątpliwości, warto skonsultować je z prawnikiem.

Plan miejscowy

Istnieje dokument, zwany Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. W nim znajdziemy informacje o tym, jakie przeznaczenie ma interesująca nas działka. Musimy ustalić w urzędzie miasta czy gminy, czy działka posiada obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Z planu dowiemy się także, jaka zabudowa dopuszczalna jest na naszej działce oraz działkach sąsiednich. Sprawdzimy także, czy przypadkiem w okolicy nie będą powstawać jakiekolwiek inwestycje, które mogą być dla nas uciążliwe.

Warunki zabudowy

W przypadku gdy działka nie posiada obowiązującego planu miejscowego, warto sprawdzić, czy działka ma wydaną ważną decyzję o warunkach zabudowy. Znajdziemy tu wszystkie parametry zabudowy, która jest dopuszczalna oraz ewentualne przeznaczenie działki.

Rejestr zabytków

Przed zakupem nieruchomości powinniśmy się jeszcze dowiedzieć, czy nieruchomość nie została wpisana do rejestru zabytków. Jeśli tak, może się okazać, że będziemy musieli się liczyć z jakimiś ograniczeniami w wykonywaniu prawa własności, szczególnie, gdy zamierzamy przeprowadzać prace budowlane na terenie nieruchomości.

Pozwolenie na budowę

Jeśli przymierzamy się do kupna gruntu, warto również sprawdzić, czy ma on ważne pozwolenie na budowę czy też pozwolenie na użytkowanie. Prócz daty ważności pozwolenia (zwykle 3 lata od ostatecznej decyzji), powinniśmy sprawdzić, czy ma ono klauzulę ostateczności.

Zameldowanie

Ostatnia rzecz, którą warto sprawdzić, to liczba osób zameldowanych pod adresem interesującej nas nieruchomości. Najlepiej byłoby dla nas, jeśli w chwili przeniesienia praw własności, nikt nie będzie zameldowany tam ani na pobyt stały ani tymczasowy. Taką informację możemy uzyskać w wydziale ewidencji ludności.

Foto: Fotolia

Previous Prace na wysokościach – jak uchronić się przed upadkiem?
Next Dlaczego warto instalować system sygnalizacji pożarowej?

Może to Ci się spodoba

Aranżacja wnętrz 0 Comments

Obrazy do salonu, pokoju dziecka i sypialni – jak wybrać idealny obraz?

Obrazy są jednym z najbardziej popularnych elementów dekoracyjnych w domu. Nie tylko dodają one uroku i charakteru wnętrzu, ale także są doskonałym sposobem na wyrażenie siebie. Wybór odpowiedniego obrazu do

Mieszkanie 0 Comments

Przyjmowanie wniosków zamknięte – co z „Mieszkaniem dla Młodych”?

Zainteresowanie programem rządowym „Mieszkanie dla Młodych” w ostatnim roku znacznie wzrosło. Środki na ten rok skończyły się już w pierwszym kwartale, obecnie Bank Gospodarstwa Krajowego nie przyjmuje również nowych wniosków

Mieszkanie 0 Comments

Światło we wnętrzu – jak zgrać jasny dzień z doświetlaną nocą?

Naturalne światło w ciągu dnia połączone ze sztucznym światłem wieczoru stało się tak naturalne, że trudno byłoby sobie wyobrazić inny porządek domowej codzienności. Światło dzienne uzupełnione o dodatkowe źródła oświetlenia

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź