Zakładanie i pielęgnacja trawników

Zakładanie i pielęgnacja trawników

Wydawałoby się, że założenie trawnika to prosta sprawa. Jakiż to problem w wysianiu trawy, podlaniu i skoszeniu jej co jakiś czas? Niestety, piękny, gęsty i soczyście zielony trawnik to wcale nie taka prosta sprawa. Trochę się przy jego zakładaniu trzeba namęczyć, a i koszt takiej przyjemności może nie być taki mały.

Trawnik z siewu czy trawnik z rolki?

Zakładanie i pielęgnacja trawnika wymaga najpierw podjęcia ważnej decyzji – czy wysiewamy trawnik i czekamy aż wzrośnie, czy układamy trawnik z rolki. Obie metody mają swoje plusy i minusy oraz nieco różnią się w późniejszej pielęgnacji.

Zdecydowaną zaletą trawnika z rolki jest jego szybszy efekt. Trawa ukorzenia się w ciągu około dwóch tygodni i po tym czasie można już po niej swobodnie chodzić, a trawnik wygląda pięknie i zdrowo. Na taki efekt przy wysiewie trawnika trzeba będzie poczekać kilka tygodni – minimum 4 (a tak naprawdę, prawdziwy efekt będzie widoczny po 2-3 miesiącach regularnej pielęgnacji). Przy wysiewie trawy, nasz trawnik nie powinien być też przez cały czas wzrostu użytkowany, co może być uciążliwe dla domowników. Do tego dochodzą typowe problemy z przemieszczaniem się nasion na skutek wiatru i sytuacje, gdzie mimo naszych starań trawa po prostu nie wyrośnie i trzeba ją będzie uzupełniać. Trawnik z rolki pozwala uniknąć tych wszystkich problemów, ale jest znacznie droższy i łatwo też go źle położyć – dlatego decydując się na taką formę zakładania trawnika, najlepiej po prostu zlecić to fachowcom.

Jak pielęgnować trawnik?

Jednym z mitów na temat zakładania i pielęgnacji trawników jest to, że trawa z rolki nie wymaga aż takiej pielęgnacji jak trawa wysiewana. Oczywiście, na początku przy zakładaniu, jeśli trawnik zostanie położony prawidłowo, pielęgnacja jest łatwiejsza, ale kolejne miesiące wzrostu trawy niczym się nie różnią od trawnika z wysiewu. W każdym przypadku trzeba trawę regularnie kosić, nawadniać, nawozić i stosować zabiegi pielęgnacyjne takie jak wertykulacja czy aeracja.

Podstawowe zabiegi związane z pielęgnacją trawnika to:

  • regularne koszenie trawnika – co około 7 -10 dni (wtedy, kiedy trawa osiągnie około 6-8 cm wysokości. Kosimy na wysokość 3-4 cm. Lepiej kosić częściej niższą trawę, niż raz na czas wysokie źdźbła). Ważne, by kosiarka była ostra (i nie rwała trawy), by koszenie było przeprowadzone, kiedy trawa jest sucha i by po koszeniu trawnik podlać. Oczywiście trawę z trawnika lepiej usunąć (inaczej zrobi się nam filc),

  • nawożenie – przeprowadza się je 3-4 razy w roku. Skład nawozu powinien być związany z potrzebami danego gatunku trawy oraz typem gleby. Pozwala zapobiegać powstawaniu żółtych plam na trawniku (wynikłych z niedoboru azotu i potasu) oraz pobudza trawnik do wzrostu.

  • wertykulacja – usuwanie nagromadzonego filcu i zwiększanie chłonności trawnika. Zapobiega pojawianiu się niektórych chorób (np. pałecznicy). Wykonuje się ją zwykle raz do roku, wiosną. Wertykulacja to zabieg wykonywany na istniejącym trawniku (czyli jeśli dopiero go założyliśmy, to mamy „spokój” do przyszłego sezonu).

  • aeracja – inaczej napowietrzanie trawnika. Ma za zadanie rozluźnić glebę i pomóc doprowadzić wodę i nawóz do korzeni. Poprawia wygląd i zagęszczenie trawnika. Można ją robić nawet widłami, choć skuteczniejsze są specjalne urządzenia do aeracji. Przeprowadza się ją wiosną oraz późnym latem. Niekiedy jesienią.

Samodzielne zakładanie i pielęgnacja trawnika, to – jeśli chcemy mieć naprawdę piękny ogród – proces dość żmudny i zajmujący sporo czasu. Efekt wynagrodzi nam jednak starania, a jeśli nie mamy mimo wszystko na pracę w ogrodzie czasu, najlepiej zamówić kompleksową opiekę nad trawnikiem w firmie zajmującej się pielęgnacją ogrodów.

Więcej informacji znajduje się pod adresem: marekgurgul.pl

Previous Jakie baterie łazienkowe wybrać? Na co zwrócić uwagę kupując baterię wannową i umywalkową?
Next Konwerter satelitarny – niezbędny element każdej instalacji satelitarnej

Może to Ci się spodoba

Ogród 1Comments

Huśtawka do ogrodu – jaką wybrać?

Miesiące letnie przynoszą nie tylko słoneczną pogodę, ale również umożliwiają aktywny wypoczynek lub relaks w sprzyjających okolicznościach przyrody. Wiele osób pielęgnuje swoje ogrody i działki oraz przygotowuje do sezonu, aby

Ogród 0 Comments

Ogrody ekologiczne stwarzają przyjazne warunki dla ptaków i owadów. Sztuczne nawożenie jest ograniczone do minimum

Przydomowe ogrody mogą nie tylko zachwycać estetyką, lecz także być przyjazne środowisku. Obie kwestie nie powinny się wykluczać, tylko uzupełniać. Architekci krajobrazu radzą, by przede wszystkim wybierać takie krzewy i rośliny, które będą

Ogród 0 Comments

Aranżacja cienistych zakątków w ogrodzie

Masz problem z aranżacją ogrodu, w którym królują duże drzewa i gęsto posadzone krzewy? Chcesz wykorzystać każdy skrawek dostępnej wokół Twojego domu przestrzeni? Sprawdź jak zagospodarować cieniste zakątki ogrodu i

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź