Wykończenie mieszkań – samemu czy z deweloperem?

Wykończenie mieszkań – samemu czy z deweloperem?

Każdy, zaczyna myśleć o swoich czterech kątach, stoi przed wyborem, czy zadanie jego wykończenia zlecić wyspecjalizowanej ekipie, czy też większość prac wykonać samodzielnie. Oczywiście każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, jednak warto je dokładnie znać, żeby nie zawieść się ani na jednej, a ni na drugiej opcji. Deweloperzy coraz częściej oferują mieszkania pod klucz, ale ludzie często wolą samemu dopracować ostateczne kwestie w swoich pomieszczeniach. Jakie są więc zalety i wady obu tych rozwiązań?

Kwestie finansowe

Samodzielna praca, jeżeli nie wiąże się z jakimiś katastrofalnymi pomyłkami, najczęściej jest tańsza i nie ma co do tego wątpliwości. Oczywiście, zdarza się i tak, że z powodu braku znajomości rynku i brak fachu w ręce suma summarum wydaje się tyle samo, albo i więcej, co w przypadku kupienia gotowego mieszkania. Są to jednak skrajne przypadki i nie powinno brać się ich za wyznacznik. Samodzielny remont będzie zawsze tańszy.

Dużym ryzykiem jest natomiast efekt ostateczny oraz czas włożony w te prace. Nie każdy może pozwolić sobie na samodzielne wykończenie, bo może się na tym zwyczajnie nie znać, lub nie mieć na to czasu. Niektóre zadania wykończeniowe wymagają precyzji, doświadczenia i odpowiedniego sprzętu, a przecież tego możemy zwyczajnie nie posiadać. Jeżeli jednak czujemy się na siłach, to z pewnością będzie to rozwiązanie korzystniejsze finansowo.

Wyspecjalizowane ekipy remontowe, takie jak gwarantbud.pl, z pewnością będą odrobinę droższe, jednak zapewnią absolutny komfort i najlepszą jakość. Nie warto sięgać natomiast po współprace z dużymi koncernami, czyli z sieciówkami. Ich usługi najczęściej są „taśmowe” i mało spersonalizowane.

Czas

Mówi się, że czas to pieniądz i jest to oczywiście prawda. Choć wykańczanie mieszkań samemu jest tańsze, to z pewnością trwa dużo dłużej. Przede wszystkim dlatego, że rzadko kiedy mamy czas na takie prace w ciągu tygodnia. A weekendy? Nie koniecznie są przecież po to, żeby pracować, tym razem w domu… Podobnie jest z braniem urlopów tylko po to, by wyremontować mieszkanie. Gdy policzymy sobie poświęcony czas oraz pewne straty moralne, finansowo wyjdzie niewiele mniej niż w przypadku wynajęcia ekipy.

Ekipy natomiast pracują regularnie i sprawnie. Oczywiście tylko te sprawdzone, bo słabych ekip jest pod dostatkiem – warto zatem zadbać o to, by byli to profesjonaliści w każdym calu. Ekipa wykończeniowa powinna zrobić swoją pracę szybko i starannie. Samodzielne wykańczanie wnętrz jest czasochłonne i wymaga nie lada konsekwencji i umiejętności.

Jakość wykonania

O ile w poprzednich przypadkach można było doszukiwać się jakichś porównywalnych cech, o tyle tutaj sprawa jest jasna – samodzielne urządzanie mieszkania niesie dużo ryzyka związanego z jakością. Brak znajomości technik pracy, brak sprzętu, brak obycia z nawet niepozornym wałkiem… Wszystko to może przełożyć się na jakość wykonania, a przecież to ona powinna być naszym priorytetem. Źle wykończone mieszkanie prędzej czy później wróci do  nas – zapuka do drzwi i poprosi o poprawki. Czasami jest też tak, że to, co amatorowi zajmie tydzień, fachowca zrobi w jeden dzień. Pozwala to na oszczędzenie na materiałach i nerwach. Niekoniecznie pieniędzy, ale czy  one są najważniejsze?

Wykończenia mieszkań

Bardzo istotnym ryzykiem wykonywania pracy samemu jest też brak gwarancji. Gdy zlecamy to fachowej ekipie, mamy, najczęściej roczną, gwarancję na wykonane usługi. Mieszkania pod klucz, oferowane przez deweloperów, również mają takie gwarancje. Co natomiast jeśli dokonamy jakiegoś poważnego, nieodwracalnego uszkodzenia samemu? Zostanie nam jego naprawa na własny koszt.

Różne znaczenie terminów

Aspekt, o którym mówi się coraz częściej, czyli definicje. „Pod klucz” ma oznaczać, że mieszkanie oddaje się gotowe do użytku – to właśnie dlatego ta forma deweloperki stała się na Zachodzie normą. Ludzie wolą mieć święty spokój i wejść na gotowe, niż brudzić się w farbach i wałkach. W Polsce bywa z tym różnie, choć tendencja jest taka, że coraz częściej naśladuje się Zachód.

Nadal jednak wybiera się najczęściej stan deweloperski, czyli bez wykończenia, jedynie z otynkowaniem i instalacjami (wodną, elektryczną i kanalizacyjną). Najczęściej nie ma w tej opcji drzwi ani białego montażu, jedynie surowe ściany i odpowiedni potencjał sanitarny.

Mieszkania pod klucz mogą być natomiast już gotowe do normalnego użytkowania. Dostając więc takie mieszkanie możemy po prostu wejść do niego i w nim mieszkać. Oczywiście wiele zależy też od samej umowy z deweloperem, ale te zawsze warto dokładnie przeglądać i egzekwować je w odpowiedni sposób, jeśli cokolwiek się nie zgadza.  W razie jakichkolwiek wątpliwości można sięgnąć po poradę fachowca, np. z http://gwarantbud.pl/oferta/

Co lepsze?

Konkluzja jest dość oczywista: jeśli mamy wolny czas, chęci i odpowiednie umiejętności budowlane, to samodzielne wykończenie będzie świetnym pomysłem. W przeciwnym przypadku warto zainteresować się profesjonalną ekipą remontową, która dowiezie odpowiedni efekt na czas i w dobrej jakości. Rozwiązanie to może kosztować trochę więcej, jednak oszczędzi nam czasu i ewentualnych poprawek po wykonanej pracy. Pod warunkiem,  że będzie to zaufana ekipa.

Previous Ściany z pustaków szklanych
Next Solidna i szybka naprawa sprzętu AGD

Może to Ci się spodoba

Mieszkanie 1Comments

Na jakie rozwiązania przyjazne środowisku i kieszeni mogą liczyć mieszkańcy nowych inwestycji w Warszawie?

Zrównoważone budownictwo zyskuje na znaczeniu. W coraz większej ilości inwestycji mieszkaniowych możemy liczyć na rozwiązania ekologiczne, nie tylko ze względu na ochronę środowiska. Wpływają również na oszczędności  i polepszenie warunków

Mieszkanie 0 Comments

Odnawianie ścian białą farbą – matową czy z połyskiem?

Psychologia koloru może mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie, dlatego kolor ścian we własnych czterech kątach powinien być dopasowany do charakteru lokatorów. Biały kolor ma co najmniej dwie twarze: jednych

Budowa domu 0 Comments

Budowa domu czy zakup mieszkania – co się bardziej opłaca?

Blisko 60% obywateli Unii Europejskiej mieszka w domach. Najmniejszy odsetek osób żyjących w blokach występuje w Irlandii (tylko 7%) i Wielkiej Brytanii (14%). Sytuacja w Polsce wygląda zupełnie inaczej. Jednak

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź