Wygodny dom szyty na miarę

Wygodny dom szyty na miarę

Dom powinien zapewniać komfort całej rodzinie. Jednak pogodzenie różnych potrzeb bywa trudne, a wybierając projekt, należy wziąć pod uwagę także np. wielkość i ukształtowanie działki. Trzeba też liczyć się z ograniczeniami budżetowymi. Jak wybrać projekt, aby potem nie żałować?

Zacznijmy od tego, że nie ma jednego przepisu na idealny układ funkcjonalny. Ile rodzin, tyle preferencji i rozwiązań, które w danym przypadku się sprawdzą, ale w innym okażą się nietrafione. Rozkład pomieszczeń powinien więc być dostosowany do trybu życia konkretnej rodziny, odpowiadać jej preferencjom i potrzebom. Zanim przystąpimy do przeglądania projektów, trzeba ustalić priorytety i wypracować satysfakcjonujące wszystkich założenia.

Podczas wybierania projektu jedną z podstawowych kwestii jest liczba kondygnacji. Dom ma być parterowy, piętrowy czy z poddaszem? Podpiwniczony czy nie? Aby rzetelnie odpowiedzieć na te pytania, najpierw należy uważnie przyjrzeć się działce budowlanej (a także zapoznać się z zapisami prawa miejscowego). Dom parterowy niewątpliwie okaże się wygodniejszy dla osób z trudnościami w poruszaniu się, a także dla rodzin z małymi dziećmi. Jeśli jednak działka jest nieduża, dom parterowy może się na niej nie zmieścić. Pozostaje więc budynek piętrowy lub z poddaszem. W domu z dwiema kondygnacjami łatwiej wydzielić strefę dzienną (na parterze) oraz nocną (u góry). Interesujące możliwości zapewniają projekty parterowych domów z poddaszem do adaptacji. W takich budynkach na dole planuje się kompletny program funkcjonalny, u góry natomiast pozostawia powierzchnię do dowolnego zagospodarowania. Rodzina może więc zamieszkać na dole, a po jakimś czasie wykończyć poddasze, przenieść tam część sypialni, utworzyć drugie mieszkanie lub wykorzystać tę przestrzeń w jeszcze inny sposób. Zastanawiając się nad realizacją podpiwniczenia, trzeba pamiętać, że realizacja piwnicy podnosi koszty budowy o około 30 procent. Ale jeśli działka znajduje się na zboczu, budowa piwnicy może okazać się korzystnym przedsięwzięciem.

Gdy uda się ustalić liczbę kondygnacji, trzeba następnie zastanowić się nad wielkością powierzchni użytkowej, liczbą pomieszczeń oraz sposobem ich połączenia. Duże, liczne i przestronne pokoje to kusząca wizja, ale lepiej skonfrontować ją z możliwościami. Pamiętajmy przy tym nie tylko o kosztach budowy (za) dużego domu, ale również o jego utrzymaniu. Poczucie przestronności można zapewnić w inny sposób; umiejętnie łącząc pomieszczenia – hol z salonem, salon z jadalnią i kuchnią. W ten sposób powstanie otwarta i spójna część dzienna, a znikną wąskie, ciemne i niewygodne korytarze. To istotne, ponieważ o komforcie w domu decyduje nie tylko liczba i powierzchnia pokojów, ale także wygoda komunikacji między nimi. A jeśli komuś trudno przekonać się do takiego rozwiązania, może wybrać projekt, w którym z łatwością można zmodyfikować układ pomieszczeń i na przykład zamknąć kuchnię (drzwiami przesuwnymi lub ścianą działową). Trzeba też przyjrzeć się łazienkom. W domu dwukondygnacyjnym oczywiste jest, że powinny zostać zaplanowane co na najmniej dwie – po jednej na każdym poziomie. Jeśli ktoś z domowników pracuje po godzinach, warto też pomyśleć o osobnym gabinecie lub przynajmniej o wygodnym i zacisznym zakątku do pracy.

Istotnymi elementami układu funkcjonalnego, o których łatwo zapomnieć na etapie projektowania, są pomieszczenia pomocnicze. Zwłaszcza jeśli w domu nie ma piwnicy, niezbędne są wszelkiego rodzaju schowki, garderoby, spiżarnie, pralnie czy systemy szaf. To miejsca, w których można przechowywać wszystkie rzadziej używane sprzęty, odzież czy zapasy. Pomieszczenia pomocnicze „odciążają” pozostałe pokoje i pozwalają zachować porządek w domu.

Nie w każdym projekcie znajdziemy kotłownię, bo też nie zawsze jest ona wymagana. Jej obecność lub brak w domu w dużej mierze zależą od sposobu ogrzewania budynku. W przypadku zastosowania kotła na gaz – osobne pomieszczenie nie jest konieczne. Ale może okazać się przydatne jako miejsce przechowywania na przykład narzędzi ogrodniczych.

Do ustalenia pozostaje jeszcze kwestia usytuowania garażu. Mało kto obecnie z niego rezygnuje. Najwygodniejszy w codziennym użytkowaniu jest garaż połączony z mieszkaniem (wbudowany w bryłę budynku lub do niej dostawiony), a najdroższy – umieszczony w osobnym budynku. Wybór konkretnego rozwiązania zależy więc także od powierzchni i kształtu działki oraz przewidywanego budżetu budowy.

Autor: Tooba.pl – projekty domów jednorodzinnych

Previous Nowoczesne mieszkania na wyciągnięcie ręki
Next Co musisz wiedzieć o izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej?

Może to Ci się spodoba

Plan budowy 1Comments

Jak rozpoznać funkcje pracowników na placu budowy i nie tylko

Kask to niezbędny element wyposażenia zarówno pracownika budowy, jak i każdej osoby, która się na owym placu znajduje. Oto przewodnik, jak rozpoznać funkcje pracowników. Kolor – wyznacznik funkcji Aby można

Materiały wykończeniowe 0 Comments

Jak dobrać najlepsze wykładziny do biura? Porady ekspertów

Urządzając biuro stajemy przed ogromnym wyzwaniem. To miejsce pracy, powinno być nie tylko praktyczne, ale również komfortowe i estetyczne. Dlatego bardzo ważny jest jego wystrój. Dziś podpowiemy w jaki sposób

Budowa domu 0 Comments

Wymieniamy zalety i wady szkieletowego domu

Budowanie domu szkieletowego to dla wielu osób jeszcze nowość. Tymczasem dom z konstrukcją drewnianą ma wiele zalet, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. Jest ich tak dużo, że trudno

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź