Wkręty do metalu – jak je prawidłowo wybrać?

Wkręty do metalu – jak je prawidłowo wybrać?

Dla stabilności i trwałości różnego typu konstrukcji kluczowe znaczenie mają odpowiednio dobrane łączniki. Często wykorzystywane są wkręty do metalu – za ich pomocą skutecznie połączymy materiały wykonane ze stali bądź przytwierdzimy je do podłoży wykonanych z drewna czy plastiku. Przed zakupem należy dokładnie zorientować się, jakie wkręty do metalu będą nam potrzebne, aby później nie było problemów wynikających na przykład z niskiej wytrzymałości połączenia. W artykule podpowiemy, jak wybrać tego typu elementy.

Wkręt do metalu – charakterystyka i budowa

Łączniki przeznaczone do stali bez względu na to, czy chodzi o zwykły element, czy o wkręt samowiercący do metalu, mają identyczny trzon – ma on kształt regularnego walca. Powoduje to, że na całej długości, poza ostrą końcówką, występuje taka sama średnica.

Inne cechy tego typu łączników to:

  • niski skok,
  • płytki gwint.

Jeśli zależy nam na wysokiej jakości połączeń przy oddziaływaniu różnych czynników, w tym atmosferycznych, warto zdecydować się na wkręty nierdzewne do metalu. Są one wykonane ze stali A2 bądź A4, która pozwala na szerokie wykorzystywanie w środowiskach agresywnych, a więc tam, gdzie konstrukcje są narażone na korozję. Atutami takich elementów złącznych jest duża trwałość, a także to, że nie wchodzą one w reakcje z produktami żywnościowymi, dlatego mogą być stosowane w sektorze spożywczym.

Zastanawiając się, jakie wkręty do metalu wybrać, dużą stabilność połączenia oraz odporność na czynniki zewnętrzne zapewniają elementy z gniazdem imbusowym. Ich przytwierdzenie wymaga użycia klucza imbusowego.

Wkręty do metalu – wymiary i przeznaczenie odgrywają zasadniczą rolę 

Wybierając wkręty do metalu, zwróćmy uwagę na ich długość oraz średnicę. Przykładowo, jeśli wykonujemy pokrycie dachowe, parametry te powinny wynieść:

  • dla blachodachówki – odpowiednio 20 mm i 4,8 mm,
  • w przypadku blachy trapezowej – 35 mm oraz 4,8 mm.

Zawsze pod uwagę musimy wziąć grubość łączonych materiałów, aby żaden wkręt do metalu nie był zbyt długi i nie wystawał poza ich powierzchnię bądź przeciwnie – z uwagi na niewystarczającą długość, uniemożliwiał scalenie elementów.

Kolejne kryterium to rodzaj skręcanych powierzchni. Wkręty do metalu z płaskim łbem sprawdzą się tam, gdzie nie ma potrzeby częstego przytwierdzania i odkręcania. Dotyczy to na przykład pokryć dachowych. W ich przypadku możemy zastosować blachowkręty, które są szybkie i wygodne w montażu – większość takich elementów ma średnicę 7 mm.

Jeśli szczególnie zależy nam na tym, aby elementy złączne pozostały całkowicie niewidoczne, możemy zdecydować się na wkręty do metalu dwugwintowe. Mogą one posiadać z obu stron gwint metryczny, ale dostępne są również elementy złączne, które, obok gwintu metrycznego, mają gwint do drewna. Spajają one materiały w estetyczny sposób. Dwugwinty są używane głównie do montażu instalacji fotowoltaicznych. Takie łączniki wykorzystamy również w przypadku płyt warstwowych posiadających wewnętrzne i zewnętrzne okładziny metalowe, które są stosowane na dachach, ścianach czy sufitach podwieszanych.

Wkręty samowiercące do metalu i inne – kiedy je stosować?

W zależności od typu łączonych materiałów, mamy do wyboru dwa rodzaje łączników:

  • zwykłe – wymagają wcześniejszego nawiercenia otworu, który powinien mieć mniejszą średnicę niż łącznik; dzięki powstającym podczas wkręcania żłobieniom połączenie, na przykład w przypadku blachodachówki, jest trwałe,
  • samowiercące – mają specjalną końcówkę, dzięki której wystarczy użyć wkrętarki bez wcześniejszego wykonania otworu, a więc ich montaż jest łatwiejszy; możemy ich użyć między innymi do łączenia miękkich materiałów.

Wybierając łączniki do metalu, nie zapomnijmy o rodzaju łba. W hurtowni Inoxa można nabyć wkręty nierdzewne do metalu z łbem:

  • walcowym – zastosujemy je na przykład do przymocowania blachy do metalowej lub drewnianej konstrukcji,
  • stożkowym – pozwalają na skuteczne połączenie drewna i stalowego podłoża,
  • walcowo-stożkowym – można po nie sięgnąć, jeśli wykonujemy drewnianą pergolę albo altanę,
  • sześciokątnym – przydadzą się do montażu pokryć dachowych.

Inna ważna kwestia to rodzaj napędu. Poza prostym, dobrym wyborem jest sześciokątne przeznaczone do imbusów. Wkręt z takim nacięciem wyróżnia się dużą wytrzymałością i trudniej go uszkodzić, dlatego poleca się go do łączeń typu metal-metal.

Wkręty do metalu to użyteczne akcesoria, dzięki którym wykonamy trwałe i odporne na korozję łączenia. Przy zakupie musimy zwrócić uwagę na ich wykonanie (stal nierdzewna A2), długość, przeznaczenie oraz rodzaj łba czy nacięcia.

Previous Listwy przypodłogowe – praktyczne wskazówki dotyczące doboru i montażu
Next Styl skandynawski - przegląd płytek podłogowych, które zbudują ciepły klimat

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o rodzajach węgla kamiennego

Węgiel kamienny to nadal podstawowy surowiec opałowy. Każdego roku na polskim rynku sprzedaje się setki ton tego paliwa, a tak naprawdę niewielu z nas wie, że węgiel węglowi nierówny. Wszystko

Budowa domu 0 Comments

Jak zapobiegać zamarzaniu rynien zimą za pomocą kabli grzewczych?

Zimą zamarzanie rynien może być uciążliwe i może prowadzić do poważnych problemów z dachami i rynnami. Najlepszym sposobem zapobiegania zamarzaniu rynien zimą jest zastosowanie kabli grzewczych, które utrzymują temperaturę powyżej

Instalacje 0 Comments

Konwerter satelitarny – niezbędny element każdej instalacji satelitarnej

Do odbioru telewizji satelitarnej nie wystarczy antena oraz dekoder. Niezbędny jest również konwerter satelitarny, który przetwarza nadawany sygnał oraz przewód koncentryczny, za pomocą którego otrzymany sygnał jest nadawany. Czym dokładnie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź