Wkręty do metalu – jak je prawidłowo wybrać?

Wkręty do metalu – jak je prawidłowo wybrać?

Dla stabilności i trwałości różnego typu konstrukcji kluczowe znaczenie mają odpowiednio dobrane łączniki. Często wykorzystywane są wkręty do metalu – za ich pomocą skutecznie połączymy materiały wykonane ze stali bądź przytwierdzimy je do podłoży wykonanych z drewna czy plastiku. Przed zakupem należy dokładnie zorientować się, jakie wkręty do metalu będą nam potrzebne, aby później nie było problemów wynikających na przykład z niskiej wytrzymałości połączenia. W artykule podpowiemy, jak wybrać tego typu elementy.

Wkręt do metalu – charakterystyka i budowa

Łączniki przeznaczone do stali bez względu na to, czy chodzi o zwykły element, czy o wkręt samowiercący do metalu, mają identyczny trzon – ma on kształt regularnego walca. Powoduje to, że na całej długości, poza ostrą końcówką, występuje taka sama średnica.

Inne cechy tego typu łączników to:

  • niski skok,
  • płytki gwint.

Jeśli zależy nam na wysokiej jakości połączeń przy oddziaływaniu różnych czynników, w tym atmosferycznych, warto zdecydować się na wkręty nierdzewne do metalu. Są one wykonane ze stali A2 bądź A4, która pozwala na szerokie wykorzystywanie w środowiskach agresywnych, a więc tam, gdzie konstrukcje są narażone na korozję. Atutami takich elementów złącznych jest duża trwałość, a także to, że nie wchodzą one w reakcje z produktami żywnościowymi, dlatego mogą być stosowane w sektorze spożywczym.

Zastanawiając się, jakie wkręty do metalu wybrać, dużą stabilność połączenia oraz odporność na czynniki zewnętrzne zapewniają elementy z gniazdem imbusowym. Ich przytwierdzenie wymaga użycia klucza imbusowego.

Wkręty do metalu – wymiary i przeznaczenie odgrywają zasadniczą rolę 

Wybierając wkręty do metalu, zwróćmy uwagę na ich długość oraz średnicę. Przykładowo, jeśli wykonujemy pokrycie dachowe, parametry te powinny wynieść:

  • dla blachodachówki – odpowiednio 20 mm i 4,8 mm,
  • w przypadku blachy trapezowej – 35 mm oraz 4,8 mm.

Zawsze pod uwagę musimy wziąć grubość łączonych materiałów, aby żaden wkręt do metalu nie był zbyt długi i nie wystawał poza ich powierzchnię bądź przeciwnie – z uwagi na niewystarczającą długość, uniemożliwiał scalenie elementów.

Kolejne kryterium to rodzaj skręcanych powierzchni. Wkręty do metalu z płaskim łbem sprawdzą się tam, gdzie nie ma potrzeby częstego przytwierdzania i odkręcania. Dotyczy to na przykład pokryć dachowych. W ich przypadku możemy zastosować blachowkręty, które są szybkie i wygodne w montażu – większość takich elementów ma średnicę 7 mm.

Jeśli szczególnie zależy nam na tym, aby elementy złączne pozostały całkowicie niewidoczne, możemy zdecydować się na wkręty do metalu dwugwintowe. Mogą one posiadać z obu stron gwint metryczny, ale dostępne są również elementy złączne, które, obok gwintu metrycznego, mają gwint do drewna. Spajają one materiały w estetyczny sposób. Dwugwinty są używane głównie do montażu instalacji fotowoltaicznych. Takie łączniki wykorzystamy również w przypadku płyt warstwowych posiadających wewnętrzne i zewnętrzne okładziny metalowe, które są stosowane na dachach, ścianach czy sufitach podwieszanych.

Wkręty samowiercące do metalu i inne – kiedy je stosować?

W zależności od typu łączonych materiałów, mamy do wyboru dwa rodzaje łączników:

  • zwykłe – wymagają wcześniejszego nawiercenia otworu, który powinien mieć mniejszą średnicę niż łącznik; dzięki powstającym podczas wkręcania żłobieniom połączenie, na przykład w przypadku blachodachówki, jest trwałe,
  • samowiercące – mają specjalną końcówkę, dzięki której wystarczy użyć wkrętarki bez wcześniejszego wykonania otworu, a więc ich montaż jest łatwiejszy; możemy ich użyć między innymi do łączenia miękkich materiałów.

Wybierając łączniki do metalu, nie zapomnijmy o rodzaju łba. W hurtowni Inoxa można nabyć wkręty nierdzewne do metalu z łbem:

  • walcowym – zastosujemy je na przykład do przymocowania blachy do metalowej lub drewnianej konstrukcji,
  • stożkowym – pozwalają na skuteczne połączenie drewna i stalowego podłoża,
  • walcowo-stożkowym – można po nie sięgnąć, jeśli wykonujemy drewnianą pergolę albo altanę,
  • sześciokątnym – przydadzą się do montażu pokryć dachowych.

Inna ważna kwestia to rodzaj napędu. Poza prostym, dobrym wyborem jest sześciokątne przeznaczone do imbusów. Wkręt z takim nacięciem wyróżnia się dużą wytrzymałością i trudniej go uszkodzić, dlatego poleca się go do łączeń typu metal-metal.

Wkręty do metalu to użyteczne akcesoria, dzięki którym wykonamy trwałe i odporne na korozję łączenia. Przy zakupie musimy zwrócić uwagę na ich wykonanie (stal nierdzewna A2), długość, przeznaczenie oraz rodzaj łba czy nacięcia.

Previous Listwy przypodłogowe – praktyczne wskazówki dotyczące doboru i montażu
Next Styl skandynawski - przegląd płytek podłogowych, które zbudują ciepły klimat

Może to Ci się spodoba

Instalacje elektryczne 0 Comments

Co powinniśmy wiedzieć o paskach LED? – przydatne informacje

Pasek LED od lat kojarzy się ludziom z wystrojem pomieszczeń i kwestiami dekoracyjnymi. Zwykło już mówić, że jest to nieodłączny element wielu pokojów, jeśli chodzi o oświetlenie. Niektórzy również uważają,

Ogrzewanie 0 Comments

Kotły grzewcze na paliwa stałe – czy to się opłaca?

O wysokości rachunków za zużytą energię cieplną decydują głównie rodzaj i cena spalanego paliwa. Dużą rolę odgrywa również sprawność systemu grzewczego – nie zawsze możemy cieszyć się 100% efektywnością urządzeń.

Instalacje 0 Comments

Zawór bezpieczeństwa- czym kierować się przy jego wyborze?

Hydrauliczne zawory bezpieczeństwa bazują najczęściej na bardzo prostej zasadzie działania, a ich najprostszym przykładem jest zawór kulowy z dociskiem sprężynowym. To banalnie prosty mechanizm, którego znaczenia nie da się przecenić.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź