Wewnętrzne schody domowe – drewniane czy metalowe schody na poddasze?

Wewnętrzne schody domowe – drewniane czy metalowe schody na poddasze?

Schody wewnętrzne na poddasze użytkowe, czyli mieszkalne, powinny być zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Inna sprawa ze schodami na strych, które mogą być ukryte za włazem. Z naszego poradnika dowiesz się, na co zwrócić uwagę, wybierając schody na poddasze i strych. Przede wszystkim pomożemy Ci wybrać między dwoma najpopularniejszymi materiałami na schody – drewnem i metalem.

Wejście na poddasze nieużytkowe, czyli strych

Prawo budowlane rozróżnia poddasze użytkowe i nieużytkowe. To pierwsze może mieć dowolne przeznaczenie, w tym mieszkalne. Na takim poddaszu możesz wybudować dodatkowe sypialnie, a nawet łazienkę.

Poddasze nieużytkowe może służyć jako składzik, przy czym pamiętaj, że istnieje lista przedmiotów, które z uwagi na bezpieczeństwo przeciwpożarowe nie wolno na nim przechowywać.

Dowiedz się, jak zagospodarować strych lub poddasze. Przejdź do poradnika >>>

Na strychu często znajdują się ważne instalacje, komin, do których łatwy dostęp zapewni odpowiednie wejście. Jeżeli nie planujesz przekształcenia poddasza użytkowego na przestrzeń mieszkalną, najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie wyłazu w stropie, którego szczelne zamknięcie zabezpieczy wnętrze domu przed stratami ciepła.

Jakie schody na strych wybrać?

Dawniej, aby wejść na poddasze przez wyłaz, używano drabiny, co nie było ani wygodne, ani bezpieczne. Aktualnie dostępne są różne rozwiązania zapewniające łatwy dostęp do strychu, a przy tym oszczędzające miejsce.

Mówimy o składanych schodach, które mogą być wykonane zarówno z drewna, jak i metalu. Ich zaletą jest to, że ukryte są pod wyłazem, dzięki czemu złożone pozostają zupełnie niewidoczne.

Kolejnym atutem schodów strychowych jest ich niska cena. Kosztują zaledwie kilkaset złotych i nie wymagają wiele pracy przy montażu. Zazwyczaj metalowe schody są droższe od drewnianych, jednak koszty i tak są niższe niż w przypadku montowania schodów na stałe.

Innym rodzajem schodów na strych są schody modułowe i młynarskie. W przeciwieństwie do składanych (harmonijkowych), są montowane na stałe. Wykonywane są w wielu stylach, zarówno z drewna, jak i metalu. Z łatwością dopasujesz je do wystroju swojego mieszkania.

Ciekawym rozwiązaniem oszczędzających przestrzeń są kacze schody. Jest to rodzaj stromych schodów młynarskich jednobiegowych o stopniach w nieregularnej szerokości, powycinanych na przemian.

Przed podjęciem decyzji o montażu stałych schodów na strych pamiętaj, że wymagają najczęściej otworu w stropie, przez który ciepło z wnętrza domu będzie uciekać. Wybierz to rozwiązanie, jeśli Twoje poddasze jest ocieplone i ogrzewane lub zamontuj szczelną klapę w stropie albo drzwi.

Jakie schody strychowe wybrać – metalowe czy drewniane?

Drewniane schody zabiegowe wewnętrzne wiodące na poddasze

Schody drewniane harmonijkowe cechują się mniejszą wytrzymałością od metalowych. Jeżeli zamierzasz często korzystać z wejścia na strych, postaw raczej na te drugie. Natomiast jeśli przewidujesz sporadyczne korzystanie z poddasza, dobrym i tańszym rozwiązaniem będą schody drewniane. Ich dodatkową zaletą jest to, że można kupić gotowe i łatwo przyciąć do wymaganej wysokości.

Decydując się na montaż schodów na strych innych niż harmonijkowe, kieruj się estetyką. W tym wypadku zarówno schody drewniane, jak i metalowe mogą być tak samo trwałe, ale ich wygląd będzie definiował charakter całego wnętrza. Z reguły drewno wprowadza przytulną atmosferę, metal z kolei pasuje do wnętrz w stylu minimalistycznym i postindustrialnym.

Dowiedz się, jaki typ schodów wybrać do wnętrza >>>

Świetnie sprawdzają się w przypadku schodów wewnętrznych wszelkie nowoczesne rozwiązania łączące oba te materiały. Metalowy stelaż z drewnianymi stopniami czy metalowa balustrada przy drewnianej konstrukcji schodowej wyglądają stylowo i oryginalnie.

Poddasze użytkowe – jakie schody na poddasze wybrać?

Metal i drewno to bardzo dobre materiały na każdy rodzaj schodów wewnętrznych. Można je wykonać w całości z jednego z nich lub łączyć. Poznaj wady i zalety schodów drewnianych i metalowych, zanim podejmiesz decyzję, które zamontować w swoim domu.

Schody drewniane – wady i zalety

Drewno jest ciepłe i miłe w dotyku. Wprowadza przytulną atmosferę. Z drewna można wykonać schody młynarskie, dywanowe czy zabiegowe – każdy z rodzajów będzie pięknie się prezentował.

Największą wytrzymałością cechują się schody dębowe, jesionowe, bukowe i orzechowe. Te gatunki drzew charakteryzują się twardością, a więc odpornością na ścieranie i pęknięcia.

Chodzenie po schodach z drewna generuje mniej hałasu, aczkolwiek z czasem mogą one zacząć skrzypieć. Sporym atutem schodów drewnianych jest ich cena, znacznie niższa niż schodów metalowych.

Wadą drewnianych schodów jest potrzeba ich konserwacji i troskliwej pielęgnacji. Stopnie mogą z czasem się ścierać i wymagać renowacji. Drewno jest materiałem nieodpornym na wilgoć. Do tego zaolejowane lub polakierowane stopnice mogą być śliskie, warto je zabezpieczyć antypoślizgowymi nakładkami lub specjalnie przyciętą wykładziną.

Schody metalowe wewnętrzne – zalety i wady

Metal w aranżacji zyskuje na popularności. To za sprawą inspiracji minimalistycznymi wnętrzami skandynawskimi i przybyłą zza oceanu modą na lofty. Wraz z nimi do wnętrz coraz większej liczby domów witają metalowe schody – chłodne, trwałe i efektowne.

Z metalu można wykonać każdy rodzaj schodów z różnymi kształtami stopni, a to dzięki plastyczności surowca. Metal pięknie prezentuje się w połączeniu ze szkłem lub drewnem. Jeśli szukasz atrakcyjnego rozwiązania na schody do poddasza, weź pod uwagę schody rzymskie. Metalowa konstrukcja, a na niej drewniane stopnice, stanowią kompromis między chłodem a przytulnością. Prezentują się elegancko, a wybór kaczych stopni pozwala bezpiecznie używać nawet bardzo stromego wejścia na strych.

Schody z metalu są trwałe, eleganckie i wytrzymałe. Czy mają zatem jakieś wady? Nie jest to budżetowe rozwiązanie, w porównaniu do drewnianych schodów wychodzą drożej. Ich budowa jest w praktyce trudniejsza, może wymagać spawania wewnątrz pomieszczenia. Aby uniknąć skomplikowanego montażu, możesz postawić na schody modułowe. Gotowe elementy składa się na miejscu.

Jak widzisz, zarówno schody drewniane, jak i metalowe mają swoje zalety i wady. Oba warianty są godne polecenia.

Previous Na czym polega usuwanie grzyba ze ścian
Next Fałszywy alarm! Co zrobić, gdy system przeciwpożarowy nie działa prawidłowo?

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Sprawdź, co musisz wiedzieć o budowie lub remoncie łazienki

Przy budowie nowej lub remoncie starej łazienki równie ważny jest odpowiedni projekt, jak i właściwe materiały budowlane, które zadecydują o trwałości wykonanej zabudowy oraz ostatecznym aspekcie wizualnym. Stocz zwycięską walkę

Budowa domu 0 Comments

Piła łańcuchowa powędrowała do Przasnysza

Firma ogólnobudowlana Marew z Przasnysza jest jedną ze zwycięskich ekip, która już odebrała nagrodę w ramach promocji Energomocni. Przekonaj się, dlaczego warto budować domy w technologii Ytong lub Silka. Zasady

Budowa domu 0 Comments

Płytki drukowane PCB – jak zoptymalizować cenę ich produkcji?

Ze względu na ogromny postęp technologiczny produkcja PCB staniała do tego stopnia, że nawet elektronicy-amatorzy mogą zlecać produkcję zaprojektowanych przez siebie układów bez obaw o zrujnowanie domowego budżetu. Warto jednak

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź