Gdzie stosować wielkoformatowe płytki podłogowe?

Gdzie stosować wielkoformatowe płytki podłogowe?

Zastosowanie wielkoformatowych płytek podłogowych to idealne rozwiązanie w wielu aranżacjach. Większy rozmiar kafli staje się już obecnie w zasadzie standardem. Daje on projektantom wiele nowych możliwości kreacji interesujących wnętrz, jest modny, praktyczny, trwały, elegancki, a także bardzo estetyczny

Jaki rozmiar ma płytka wielkoformatowa?

Trendy w aranżacji zmieniają się. To, co kiedyś uważano za duże kafle, dziś klasyfikowane jest jako zaledwie średniej wielkości. Obecnie wielkoformatowe płytki podłogowe to na przykład płytki w rozmiarach 60 cm x 60 cm, 75 cm x 75 cm przeznaczone przede wszystkim – choć oczywiście nie tylko – do aranżacji domowych oraz większe, stosowane zazwyczaj w aranżacjach „przemysłowych”, na podłogach i ścianach restauracji, biur, galerii handlowych etc.

Z czego są zrobione takie płytki?

Płytki wielkoformatowe wykonane są przeważnie z gresu szkliwionego, dzięki czemu kafle te mają wspaniałe walory estetyczne i użytkowe. Szkliwienie płytek pozwala na uzyskanie na ich powierzchni – w zasadzie – dowolnego efektu wizualnego i odwzorowanie tym samym konkretnego materiału czy surowca (drewna, skóry, metalu, tkaniny, kamienia, betonu itd.). Parametry techniczne takiego gresu sprawiają, że wielkoformatowe płytki są twarde i trwałe, a zatem mają dość uniwersalne zastosowanie w aranżacji wnętrz i nie tylko.

Najmodniejsze płytki wielkoformatowe to…

Wielkoformatowe płytki podłogowe – zgodnie z obowiązującymi dziś trendami w modzie wnętrzarskiej w Polsce i na świecie – to płytki o dość niejednoznacznej barwie i ciekawej strukturze. Często przypominają one swoim oryginalnym wyglądem surowy beton, stary tynk, zardzewiały metal, podniszczone drewno czy różne rodzaje kamienie. Najmodniejsze w tym sezonie kolory płytek podłogowych, także tych wielkoformatowych, inspirowane są naturą.

pl

Fot. Ceramika Paradyż
Przykłady kolorów i faktur modnych obecnie płytek wielkoformatowych.

Zastosowanie wielkoformatowych płytek podłogowych

Płytki wielkoformatowe najczęściej dedykowane są przestrzeniom publicznym. Tworzą one eleganckie, oryginalne posadzki w dużych sklepach, luksusowych lokalach gastronomicznych oraz w miejscach aranżowanych jako niebanalne, ciekawe, artystyczne… W domach wielkoformatowe kafle stosuje się obecnie przede wszystkim w aranżacjach minimalistycznych, industrialnych, ale także we wnętrzach o charakterze rustykalnym czy na przykład vintage. Płytki te zdobią podłogi nowoczesnych salonów, klimatycznych pokojów kąpielowych, jak również stylowych sypialni, przestronnych przedpokojów i eleganckich tarasów. Są one zwykle na tyle uniwersalnym produktem, że można je układać i na podłogach i na ścianach oraz z powodzeniem wykorzystywać wewnątrz i na zewnątrz.

plpl

Fot. Ceramika Paradyż
Przykłady aranżacji wykorzystujących wielkoformatowe płytki podłogowe i / lub ścienne w przestrzeni publicznej.


plplpl

Fot. Ceramika Paradyż
Przykłady aranżacji wykorzystujących wielkoformatowe płytki podłogowe i / lub ścienne w przestrzeni prywatnej.

Kiedy warto zdecydować się na wybór płytek wielkoformatowych?

Kafle wielkoformatowe są bardzo atrakcyjne i modne. Decydując się na takie rozwiązanie, warto pamiętać o profesjonalnym przygotowaniu projektu aranżacji wnętrza oraz wynajęciu sprawdzonego fachowca, który zna wszystkie aspekty techniczne układania dużych płytek – dużo cięższych i o większej powierzchni niż te standardowe. Dobrze zaplanowane ułożenie to podstawa osiągnięcia zamierzone efektu. Płytki wielkoformatowe są trafionym wyborem jeśli chcemy dodać wnętrzu elegancji, podkreślić jego minimalizm, zaakcentować nowoczesny charakter całości kompozycji, postawić na lekkość i prostotę oraz przestrzeń. Sprawiają, że pokryta nimi powierzchnia podłóg czy też ścian wygląda jednolicie. Wielkoformatowe kafle to mniej fug i uniknięcie efektu szatkowania. Takie duże tafle szczególnie dobrze prezentują się w większych, wysokich i dobrze oświetlonych wnętrzach (lofty, pomieszczenia zaaranżowane w stylu nowoczesnym, o wielkomiejskim charakterze).

Wielki format w małym wnętrzu

Co prawda, płytki wielkoformatowe najlepiej prezentują się w otwartych pomieszczeniach o dużym metrażu, jednak nie oznacza to, iż należy rezygnować z tego modnego rozwiązania w przypadku nieco mniejszych wnętrz. Aby dużych rozmiarów kafle dobrze przysłużyły się niewielkiemu pomieszczeniu, warto wykorzystać płytki w jasnych kolorach i o gładkiej, błyszczącej powierzchni, która odbija światło. Lepiej sprawdzą się w takim przypadku oczywiście rozwiązania bezfugowe, czyli płytki rektyfikowane (brzegi takich kafli zaprojektowane są w taki sposób, by sąsiadujące ze sobą na ścianie czy podłodze płytki przylegały do siebie jak najściślej). Warto pamiętać również o tym, że wielkoformatowe płytki podłogowe czy ścienne mogą świetnie wyglądać nawet na małych powierzchniach pod warunkiem, że nie będą musiały być zbytnio docinane.

Zobacz najnowsze kolekcje wielkoformatowych płytek podłogowych i ściennych na stronie www.paradyz.com

Previous Rolety rzymskie - modna i praktyczna dekoracja okna
Next Jasno i przytulnie na poddaszu

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Drewno klejone BSH – zastosowanie, korzyści, parametry techniczne

BSH, czyli Brettschichtholz to zaawansowany produkt drewniany, który sprawdza się przy konstrukcjach wymagających podwyższonej wytrzymałości na uszkodzenia. Charakteryzuje się znakomitymi walorami estetycznymi, jak i stabilnymi wymiarami. Stanowi podstawowy zamiennik dla

Budowa domu 1Comments

Jak rozpoznać funkcje pracowników na placu budowy i nie tylko

Kask to niezbędny element wyposażenia zarówno pracownika budowy, jak i każdej osoby, która się na owym placu znajduje. Oto przewodnik, jak rozpoznać funkcje pracowników. Kolor – wyznacznik funkcji Aby można

Plan budowy 0 Comments

Jaki system alarmowy wybrać do domu i mieszkania?

Wakacje, ferie, długie weekendy oraz okres świąteczno – noworoczny to czas, kiedy wiele osób wyjeżdża z domu. Niestety wtedy również można zaobserwować wzrost aktywności włamywaczy. Dlatego warto pomyśleć o zainstalowaniu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź