Sklep z paletami, czyli sposób na profesjonalny dobór palet

Sklep z paletami, czyli sposób na profesjonalny dobór palet

Sklep z paletami, czyli sposób na profesjonalny dobór palet

W błędzie jest ten, kto sądzi, że wybór palety nie ma znaczenia. Ten niepozorny przedmiot może mieć wiele właściwości. Zła decyzja przy wyborze często oznacza poważne konsekwencje, w związku z czym warto dowiedzieć się o tym nieco więcej. Sprawdźmy zatem, co ma dziś do zaoferowania profesjonalny sklep z paletami.

Palety plastikowe – wady i zalety

Tworzywa sztuczne są nieodzowne w logistyce wszelkiego rodzaju. Paleta plastikowa jest na to wystarczającym dowodem. Ich wadą jest na pewno cena jednostkowa, która stanowczo przewyższa koszt palet drewnianych, ale… No właśnie. Istnieje tutaj bardzo duże „ale”, ponieważ wytrzymałość plastiku jest zdecydowanie większa. W praktyce oznacza to, że zakup jednej palety z tworzyw sztucznych to inwestycja na całe lata, podczas gdy palety drewniane zużyją się znacznie szybciej. Rzecz w tym, że mogą one się łuszczyć, tracić stabilność na łączeniach czy po prostu ulec złamaniu. Produkty z plastiku natomiast to już zupełnie inna sprawa, ponieważ są one odlewane w jeden, solidny element. Nie ma w nich gwoździ. Nie ma kleju.

Nie znaczy to jednak, że użyteczność palet plastikowych jest bezgraniczna. Owszem mają one swoje limity, zwłaszcza jeśli chodzi o nośność, ale względna lekkość samej palety pozwala na łatwiejszy transport. Miejsca ich składowania pozostają zaś czyste, ponieważ nowoczesne tworzywa sztuczne nie wytwarzają drzazg ani wiórek. Są również odporne na odkształcenia w zakresie temperatur w temp. od -40°C do +70°C. Oznacza to, że ich zastosowanie jest bardzo uniwersalne. Więcej na ten temat znajdą Państwo tutaj: https://sklep.kampol-logistyka.pl/.

W dobrym sklepie z paletami można też spotkać palety plastikowe o wysokim standardzie higienicznym. To ważne w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym. Palety spełniające normy higieniczne nie sprzyjają rozwojowi pleśni i drobnoustrojów. Produkty z niewłaściwych materiałów bez atestu stanowią tego przeciwieństwo. Trzeba o tym pamiętać, wybierając palety dla swojej firmy.

Jakie palety drewniane są najlepsze?

Tak, trudno konkurować z mocnym plastikiem. Niemniej dobrze wyposażony sklep z paletami będzie miał w ofercie serię produktów drewnianych, których możliwości znacznie przekraczają to, z czym zwykle kojarzą się klasyczne palety. Mowa tu o standardach EUR/EPAL. To nimi powinniście się Państwo kierować podczas zamawiania palet drewnianych. Europejskie Stowarzyszenie Palet (EPAL) sprecyzowało normy jakości dla tego rodzaju produktów. Najlepsze europalety z drewna powinny być zgodne ze standardem EN 13698-1 oraz kodeksem UIC 435. Produkcja takich przedmiotów z kolei powinna odbywać się w zakładach dysponujących odpowiednimi certyfikatami. Dlaczego norma EUR/EPAL ma znaczenie?

Produkcja palet EPAL to obowiązkowa termiczna obróbka fitosanitarna ISPM15. Dzięki niej najbardziej typowe, jak i palety niestandardowe stają się wolne od szkodników i drobnoustrojów. Ma to znaczenie chociażby w przemyśle drzewnym, gdzie niewłaściwe i zainfekowane palety najzwyczajniej w świecie mogą zarazić drewno, które na nich leży. Poza tym malutkie szkodniki przenoszą się wraz z materiałem i nie powinno się ich wozić z kraju do kraju. Ciężarówki z towarem mogą więc przyczynić się do rozprzestrzeniania szkodników, o ile w środku nie znajdują się palety z oznaczeniem EPAL.

Poza tym norma ta to gwarancja, że dany przedmiot został wykonany solidnie, a jego wymiary są odpowiednie dla konkretnych zastosowań. Nic nie jest ani za długie, ani za wąskie. Co więcej, palety EUR/EPAL można naprawić i ponownie wykorzystać w sprzedaży. Takie produkty są oczywiście tańsze, mimo że ich użyteczność pozostaje na dobrym poziomie. Używane palety drewniane spełniające powyższy standard to również coś, co powinno się znaleźć w sklepie z paletami (https://sklep.kampol-logistyka.pl/).

Wymiary palet przemysłowych

Właściwy dobór palet to kwestia materiałów oraz wymiaru, jak i samej konstrukcji. Klasyczne europalety mają dokładnie 1200 mm x 800 mm x 144 mm, podczas gdy ich waga jest równa 25 kg. Nośność takiej palety mieści się w przedziale od 1000 do 1500 kg. Powstają wyłącznie w zakładach, które mają certyfikaty EPAL. Dzięki takim normom wiadomo, że samochód ciężarowy zmieści 33 europalety, a w standardowym kontenerze zmieści się ich najwyżej 5. Taka pewność jest dość istotna z punktu widzenia planów logistycznych.

Palety plastikowe są oczywiście produkowane w bardzo zbliżonych wymiarach. Dzięki temu zmieszczą się w każdym magazynie dokładnie tak, jak dotychczas używane palety z drewna. Pod tym względem wymiana nie będzie odczuwalna. Warto tutaj zauważyć, że w obu przypadkach istnieje jeszcze nieco szerszy wariant, czyli 1200 mm x 1000 mm. Jego przeznaczeniem są towary o większych gabarytach. Każde dobrze zaopatrzone przedsiębiorstwo powinno mieć przynajmniej kilka takich palet do dyspozycji, prawda? Na szczęście internetowy sklep z paletami jest zawsze w pobliżu. Wystarczy, że wejdą Państwo tutaj: https://sklep.kampol-logistyka.pl/.

Previous Fotopułapki Denver – najlepszy wybór dla miłośników obserwacji przyrody
Next Oświetlenie w ogrodzie, a poprawa wydajności upraw

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Jak zwiększyć zasięg firmy sprzątającej dzięki sklepowi WWW?

Firmy sprzątające to jeden z największych sektorów gospodarki. Pracują w nim setki tysięcy ludzi na całym świecie. Chociaż sprzątanie jest usługą, która jest szczególnie potrzebna w czasie pandemii, firma sprzątająca

Wiadomości 0 Comments

Mądry Polak po szkodzie – wiesz, że on Cię uratuje, ale wciąż go nie masz? To błąd!

W ostatnich latach zwiększa się zainteresowanie kierowców wciąż zmieniającymi się przepisami prawa drogowego. Pojawiają się kolejne zaostrzenia, aby jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo zarówno kierowców jak i pieszych. Czy dzięki

Wiadomości 0 Comments

Zastosowanie rur ze stali nierdzewnej

Rury stalowe nierdzewne stosuje się w następujących dziedzinach: w budownictwie, w produkcji balustrad, systemów klimatyzacji, w produkcji sprzętów AGD, instalacji w przemyśle chemicznym, a także w zbiornikach i silosach dla

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź