Sezon grzewczy w pełni – zadbaj o podłogę!

Sezon grzewczy w pełni – zadbaj o podłogę!

Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, właściciele mieszkań i domów, w których znajduje się podłoga z drewna, w szczególny sposób powinni zadbać o tego typu posadzkę. Jak pielęgnować drewniane deski, co zrobić, kiedy parkiet się wybrzuszy i czym można wypełnić szczeliny między wyschniętymi deszczułkami? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule!

Drewniana podłoga potrafi być największą ozdobą salonu, sypialni czy przedpokoju. Niestety bardzo często sprawia niemałe trudności w pielęgnacji i przysparza problemów w sezonie grzewczym. Cieknący kaloryfer, stawianie na posadzce mokrych butów, a także zmniejszona wilgotność w pomieszczeniu w okresie jesienno-zimowym niekorzystnie wpływają na kondycję i wygląd desek. Dlatego podpowiadamy, jak chronić drewno, a także co robić, kiedy parkiet wybrzuszy się po zalaniu.

Zalanie domu w sezonie grzewczym i wybrzuszony parkiet – co robić?

Podłogi w Twoim domu są drewniane i któryś z kaloryferów zapowietrzył się, a następnie zaczął przeciekać? A może sąsiad z góry zalał Ci mieszkanie? W takiej sytuacji trzeba szybko działać, aby parkiet się nie wybrzuszył. Gdy tylko zauważysz awarię, od razu przystąp do działania i dokładnie wytrzyj, a następnie osusz drewnianą podłogę. Jeśli aura za oknem na to pozwala, możesz także dokładnie wywietrzyć pomieszczenie. Aby odratować parkiet, być może będziesz musiał użyć nawet osuszacza kondensacyjnego, który przyspieszy proces niwelowania wilgoci.

Specjaliści od drewnianych podłóg zalecają także wyjęcie kilku desek, aby pod parkiet dostało się więcej powietrza, które będzie nieco swobodniej cyrkulować i jednocześnie osuszać zalaną powierzchnię. Musisz tylko pamiętać o tym, aby do takiej naprawy przystąpić dopiero, gdy higrometr – urządzenie do pomiaru wilgotności w pomieszczeniu – wskaże wartość 9%. Pamiętaj, że mocne zalanie domu i posadzki może wiązać się z tym, że wybrzuszony parkiet nie będzie się nadawał do użytkowania.

Gdy zdaniem fachowca, który zajmuje się układaniem drewnianych podłóg, Twoja posadzka jest nie do odratowania, w takim przypadku najprawdopodobniej będziesz musiał zainwestować w jej renowację. Naprawa polega na wymianie uszkodzonych elementów, wycyklinowaniu powierzchni, wypełnieniu szczelin, które powstały między deskami, ponownym szlifowaniu podłogi i na końcu zagruntowaniu całości zabezpieczającym lakierem. Te zabiegi nie są tanie, co sprawia, że właściciele domów po zalaniu domu czy awarii kaloryfera bardzo często zamieniają parkiet drewniany na panele podłogowe.

W jaki sposób sezon grzewczy wpływa na drewnianą podłogę?

Jeśli jesteś przezornym właścicielem mieszkania i mieszkasz na ostatnim piętrze, gdzie nikt Cię nie zaleje, a przed pierwszymi przymrozkami dokładnie sprawdzasz, czy grzejniki nie przeciekają, niestety nie możesz mieć 100% pewności, że Twoja posadzka w okresie jesienno-zimowym nie ucierpi. Dlaczego tak się dzieje?

Sezon grzewczy i parkiet drewniany nie idą ze sobą w parze. Ciepłe powietrze z grzejników i obniżona wilgotność w domu bardzo mocno oddziałują na naturalne deski, powodując ich rozsychanie się i pękanie. Na szczęście możesz sobie z tym poradzić. Najprostszym sposobem będzie używanie nawilżacza powietrza, który pomoże Ci spowolnić ten proces.

Gdy szpary między deszczułkami będą naprawdę spore, można je zakleić. Czym zatem najlepiej wypełnić szczeliny w drewnianej podłodze? Z pomocą przychodzą specjalne pasty do drewna, które są bardzo elastyczne. Można nimi załatać ubytki w odkształconych i wysuszonych deskach, zapobiegając kolejnym usterkom. Taki kit do parkietu dostępny jest w wielu kolorach, a z doborem pasującego odcienia do posadzki nie powinieneś mieć większego problemu.

Sezon grzewczy – jak w tym okresie dbać o drewnianą podłogę?

Zastanawiasz się, jak dbać o podłogę w sezonie grzewczym? Aby zachować posadzkę w nienagannym stanie, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Oto kilka wskazówek!

  • Drewno mogą porysować kamyczki i piasek, które wnosisz do domu pod butami. Dlatego w sezonie grzewczym zainwestuj w wycieraczkę przed domem i w korytarzu, gdzie zostawiasz obuwie.
  • Często zamiataj lub odkurzaj drewniany parkiet i pielęgnuj go przeznaczonymi do tego produktami – np. płynami do czyszczenia z naturalnym woskiem pszczelim.
  • Nie zostawiaj mokrych butów na drewnianej podłodze. Najlepiej pozostaw je do wyschnięcia na gumowym ociekaczu, który ochroni parkiet przez zamoczeniem.
  • Jeśli zabrudzisz lub zalejesz czymś drewnianą podłogę, jak najszybciej postaraj się dokładnie osuszyć lub zmyć zanieczyszczenia wilgotną szmatką.
  • Gdy za oknem panuje sroga zima, a w domu kaloryfery mają maksymalną temperaturę, regularnie używaj nawilżacza powietrza, aby deszczułki nie rozsychały się i zachowały swój kształt.

Wiesz już, że nie ma nic gorszego w sezonie grzewczym niż zalany parkiet. Wybrzuszenie potrafi kompletnie uszkodzić podłogę i sprawić, że nie będzie nadawała się do renowacji. Znasz także podstawowe zasady pielęgnacji drewnianej podłogi. Naszym zdaniem jesteś doskonale przygotowany na sezon grzewczy, a parkiet drewniany w Twoim domu z pewnością przetrwa do zbliżającej się wiosny!

Previous Narzędzia diamentowe o najwyższym standardzie: gdzie takich szukać?
Next Jak wybrać najlepszy fason zasłon - 5 pomysłów

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Zawór bezpieczeństwa- czym kierować się przy jego wyborze?

Hydrauliczne zawory bezpieczeństwa bazują najczęściej na bardzo prostej zasadzie działania, a ich najprostszym przykładem jest zawór kulowy z dociskiem sprężynowym. To banalnie prosty mechanizm, którego znaczenia nie da się przecenić.

Instalacje 0 Comments

Popularne akcesoria do pomp głębinowych

Każde urządzenie składa się z części, a niektóre, aby działać poprawnie czy też w szerszym zakresie, potrzebują dodatkowych elementów. Nie inaczej jest w przypadku pomp do studni głębinowych. Jeśli właśnie

Instalacje 0 Comments

14 proc. domów jednorodzinnych w Polsce ma własną instalację fotowoltaiczną

W tym roku liczba gospodarstw domowych w Polsce korzystających z energii wyprodukowanej we własnych mikroinstalacjach fotowoltaicznych przekroczy milion. Coraz więcej osób przekonuje się do inwestycji w fotowoltaikę, ponieważ własne źródło zielonej energii oznacza oszczędność,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź