Serpentynit antygorytowy – co to jest i gdzie się go stosuje?

Serpentynit antygorytowy – co to jest i gdzie się go stosuje?

Serpentynit antygorytowy – co kryje się pod tą trudną do wymówienia nazwą? Dlaczego warto się nim zainteresować? I co łączy go z akwarystyką?

Serpentynit antygorytowy jest cennym surowcem klasyfikowanym jako skała metamorficzna, czyli przeobrażona. Ma to związek ze sposobem, w jaki powstał. Stało się to w wyniku przeobrażenia skał ultrazasadowych-zasadowych pod wpływem licznych procesów, między innymi hydrotermalnych i wietrzeniowych. A skąd wywodzi się jego nazwa? Pierwsza jej część pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego żmiję lub węża. Patrząc na ten surowiec nietrudno bowiem dostrzec podobieństwa do tych gadów. Kojarzą się z nimi plamiste zabarwienia i falista budowa. Drugi człon nazwy pochodzi od minerału zwanego antygorytem, będącego głównym składnikiem tej skały.

Złoża serpentynitu antygorytowego występują w Polsce na Dolnym Śląsku. Właśnie tam – a dokładnie w Nasławicach koło Wrocławia – znajduje się jedyna w kraju kopalnia, gdzie od ponad pięćdziesięciu lat jest on wydobywany. Spółka KOSD, dzięki tak długiemu doświadczeniu, ogromnej wiedzy w zakresie produkcji kruszyw, stosowaniu odpowiednich procesów technologicznych oraz nowoczesnych narzędzi, znajduje się w czołówce firm zajmujących się produkcją kruszyw mineralnych.

Kolekcja kamienia dekoracyjnego ogrodowego „Green Dream”

Jakie jest zastosowanie serpentynitu antygorytowego? Okazuje się, że ze względu na swoje liczne właściwości i zalety, jest ono naprawdę szerokie.

Ze względu na swoje walory estetyczne, w tym ciekawą fakturę oraz łatwość w obrabianiu, ma on liczne zastosowania inżynieryjne i dekoracyjne. Jest stosowany na przykład w gabionach, czyli stalowych koszach wypełnionych kamieniem, kruszywem lub innym materiałem. To coraz popularniejsze rozwiązanie wykorzystywane jest w charakterze ogrodzeń posesji lub jako element aranżacji przestrzeni publicznych oraz ogrodów. W tych drugich stosowany jest on do wykonywania jeszcze wielu innych dekoracji, takich jak na przykład ścieżki, altanki, stoły, ławki, donice, skalniaki, stawy, oczka wodne, piaskownicę dla dzieci, otoczyć klomb czy tez wykonać grilla, którego pozazdroszczą nam znajomi.. Nie tylko nadaje naszemu ogrodowi estetyczny wygląd, ale również dodatkowo czyni go niepowtarzalnymi wyjątkowym. Kamień tego typu stanowi doskonałe uzupełnienie naszego ogrodu. Poprawimy tym samym nie tylko estetykę, ale również oryginalność naszej działki.

Poza tym produkuje się z niego wazy, lichtarze, ozdobne kolumny oraz wiele innych tego typu przedmiotów. Wykonuje także płyty okładzinowe oraz nagrobkowe, blaty stołów, mozaiki podłogowe. Uznaniem cieszy się również w branży artystycznej. W kamieniu tym wykonuje się rzeźby oraz używa go do wyrobu biżuterii. Swoje zastosowanie ma także w akwarystyce – służy jako kamień do akwariów.

Ten wydobywany przez firmę KOSD na Dolnym Śląsku surowiec – serpentynit antygorytowy – jest naprawdę niezwykły. Jego szerokie zastosowanie wynikające z posiadanych przez niego cech oraz walorów estetycznych sprawia, że warto się nad nim zatrzymać na dłużej.

Previous Jak ocieplić dach skośny?
Next Lampy dla dzieci – jak wybrać dobrze?

Może to Ci się spodoba

Ogród 0 Comments

Ogrody ekologiczne stwarzają przyjazne warunki dla ptaków i owadów. Sztuczne nawożenie jest ograniczone do minimum

Przydomowe ogrody mogą nie tylko zachwycać estetyką, lecz także być przyjazne środowisku. Obie kwestie nie powinny się wykluczać, tylko uzupełniać. Architekci krajobrazu radzą, by przede wszystkim wybierać takie krzewy i rośliny, które będą

Ogród 0 Comments

Kosiarki spalinowe z napędem czy bez – jaki model wybrać?

Wybór kosiarki wiąże się z koniecznością podjęcia decyzji odnośnie jej rodzaju. Ważny jest także wybór ewentualnych udogodnień, które może nam tego typu sprzęt zaoferować. Jednym z najważniejszych jest napęd pozwalający

Ogród 0 Comments

Wybieramy meble ogrodowe

Dom z ogródkiem to marzenie wielu z nas. Zresztą mniejsza o dom – w naszym marzeniu zazwyczaj najważniejsze miejsce zajmuje ogródek. Własny kawałek „zielonego”, w którym można wypić poranną kawę

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź