Ściany z pustaków szklanych
Ścianki działowe zazwyczaj są murowane lub szkieletowe. Coraz częściej jednak pojawiają się inne propozycje, które można zastosować we wnętrzu swojego domu. Jedną z nich są ścianki działowe z pustaków szklanych, które do tej pory pojawiały się we wnętrzach, które należało doświetlić, z powodu zbyt małej ilości światła z zewnątrz. Jednakże obecnie pojawiają się również jako element wystroju wnętrz.
Z pustaków szklanych można wykonywać całe ścianki lub półścianki, czy też pojedyncze elementy ścianek. Duża dowolność daje możliwość stworzenia ścianki, która będzie oryginalnym elementem wystroju wnętrza, a przy okazji spełni swoje nadrzędne zadanie, czyli oddzieli od siebie dane strefy.
Luksfery wykorzystywane są również jako alternatywa dla okien przy bardzo wąskich działkach, a niektóre projekty domów na wąskie działki mają już przewidziane luksfery zamiast okien.
Pustaki mogą być matowe, przezroczyste, bezbarwne lub kolorowe. W zależności od barwy i rodzaju, mogą przepuszczać 50 – 80% światła. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku małych domów, posadowionych na działce niekorzystnie pod względem stron świata, gdzie doświetlenie wnętrz pozostawia wiele do życzenia.
Nie są to przegrody o dobrej izolacyjności termicznej. Natomiast ich izolacyjność akustyczna jest na całkiem dobrym poziomie. Największą ich zaletą jednak jest dekoracyjność, którą można dopasować do wielu wnętrz.
Za atrakcyjność trzeba niestety dużo zapłacić. Koszt postawienie takiej ścianki z pustaków szklanych jest nawet kilkanaście razy większy, aniżeli ścianki murowanej, czy też szkieletowej.
W systemie suchej zabudowy można konstruować tylko płaszczyzny proste. Natomiast bardziej atrakcyjne dla inwestorów ścianki łukowe są możliwe do wzniesienia tylko metodą tradycyjną, czyli ze zbrojeniem oraz zaprawą cementową, czy też klejową.
Murowanie ścianki
System suchy powoduje, że ścianka nie może przybierać innej formy niż tradycyjna prosta. Jeśli inwestor oczekuje innego efektu, chce aby ścianka miała kształt łuku, była zakrzywiona, musi wznieść ściankę metodą murowaną.
Zaprawę stosuje się również przy wznoszeniu ścianek działowych szklanych w pomieszczeniach z dużą wilgotnością. W łazience ścianka tego typu stanowi ciekawy element dekoracyjny, a jednocześnie może służyć oddzieleniu strefy łazienki od toalety.
Ścianki z pustaków szklanych zazwyczaj ujęte są w ramę obwodową o szerokości 35- 100 mm. Konieczne może być również zastosowanie zbrojenia, chyba że płaszczyzna ścianki nie będzie przekraczać 1,5 m2. Równą spoinę o szerokości 10 mm zapewniają wkładki dystansowe z tworzywa sztucznego.
Ścianki muruje się na zaprawę cementową lub też betonową. Do montażu można również użyć zaprawy klejowej. Montaż rozpoczyna się od wzniesienia cokołu, który zbrojony jest stalowymi prętami. Cokół razem z pasem górnym oraz pasami bocznymi stanowi ramę obwodową.
Ścianka z pustaków w systemie
Ścianki można również wznosić bez używania zaprawy. Na rynku budowlanym dostępne są systemy, które wykorzystują profile pochodzące z różnych materiałów, a które mogą zastąpić stalowe zbrojenie. Ścian się nie spoinuje, ponieważ wykończenie stanowią wyprofilowane listwy PVC.
Najczęściej stosowany jest jeden z trzech systemów suchej zabudowy.
Profile PVC – w tym przypadku rama obwodowa zbudowana jest z profili PVC, gdzie maksymalna wysokość to 274 cm, a szerokość 156 cm. W ramę wkleja się pustaki szklane, przekładając je właściwie dopasowanymi profilami poziomymi oraz pionowymi, także wykonanymi z PVC. Po upływie doby szczeliny w ścianie fuguje się lub też wypełnia silikonem.
Konstrukcja tego typu nie należy do bardzo stabilnych, dlatego dobrze jest zapewnić dodatkowe mocowanie do sufitu, podłogi, ściany.
Profile aluminiowe – w tym przypadku rama obwodowa wykonana jest z aluminium. Po jej zamontowaniu wkłada się profile kompensacyjne i zbrojenie z płaskowników stalowych lub też aluminiowych.
Kolejny etap to układanie pustaków szklanych, które oddziela się od siebie specjalnymi klipsami z poliamidu, które pełnią rolę przekładki montażowo- dystansowej. Ostatecznie wszystkie spoiny wypełnia się silikonem.
Po zamontowaniu do dwóch płaszczyzn jest na tyle wytrzymała, że można w niej montować również okna i drzwi.
Profile drewniane- w tym systemie ramę obwodową wykonuje się z drewna iroko oraz łączników poziomych i pionowych, które zastępują również fugę. Do montażu wykorzystuje się również specjalne zaczepy, do montowania pustaków szklanych oraz kątowniki stalowe, które służą do łączenia listew drewnianych. Takiej ścianki nie można stosować w pomieszczeniach wilgotnych.
Może to Ci się spodoba
Szukasz wózka widłowego w Lublinie? Postaw na sprzęt od GIZO!
Chcesz jak najszybciej zrealizować zlecenie dla klienta, ale brakuje Ci sprzętu, by pracować efektywnie? A może Twój wózek widłowy jest w serwisie i przez jakiś czas nie będziesz mógł z
Dom, czy jednak mieszkanie – co opłaca się bardziej?
Coraz więcej młodych ludzi zastanawia się, czy lepiej zainwestować w dom, czy jednak w mieszkanie? Zanim jednak podejmiemy tak ważną w naszym życiu decyzję, będziemy musiał nie tylko zdecydować, ale
Masa niwelująca UZIN NC 150 NEW – kontynuuj budowę nawet zimą
Przedłużająca się zima nie sprzyja pracom budowlano-remontowym. Niskie temperatury nie tylko utrudniają aplikację, ale również zaburzają funkcjonowanie wielu produktów. Świadoma tego jest firma UZIN, która w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!