Przegląd materiałów na zabudowę okapu dachu

Przegląd materiałów na zabudowę okapu dachu

Fragment więźby dachowej wystający poza obrys budynku to tzw. okap. Od spodu należy zabudować go podbitką dachową, czyli estetycznym wykończeniem okapu, które sprawia, że cała konstrukcja dachu jest zwarta i stanowi razem ze ścianami budynku jedną bryłę.

Podbitka dachowa (lub podsufitka) to dekoracyjne wykończenie dachu oraz kamuflaż elementów nośnych takich jak krokwie czy odeskowanie. Podbicie dachu jest ważne nie tylko ze względu na walory estetyczne, lecz również ochronne. Podsufitki chronią konstrukcję dachu przed agresywnym działaniem czynników atmosferycznych oraz przed wilgocią. Zabudowa okapu dachu nie pozwala na zagnieżdżenie się owadów, szkodników i ptaków. Biorąc pod uwagę te dwie cechy, czyli: estetyczne wykończenie i funkcje ochronne, należy odpowiednio dobrać materiał, by podbitka dachowa pasowała do projektu architektonicznego kolorystyki oraz pełniła swoje najważniejsze funkcje.

Materiały drewniane i pochodne

Drewno jest uniwersalnym materiałem budowlanym, który ma szereg zastosowań. Drewniana podbitka dachowa sprawdzi się w większości projektów, a zwłaszcza w przypadku drewnianej stolarki okiennej lub pokrycia dachowego w postaci dachówek, bądź gontu. Do wykonania podsufitki wykorzystuje się deski świerkowe, sosnowe lub modrzewiowe o grubości od 17 do 22 mm. Przed montażem drewno musi być wysuszone oraz zaimpregnowane po obu stronach. Deski można układać na zakładkę, krawędziami na styk (wtedy nie wymaga się otworów wentylacyjnych). Są także specjalne deski montowane na pióro-wpust albo wręby. Drewno jest naturalnym i eleganckim materiałem wykończeniowym, ale wymaga zabiegów konserwacyjnych. Co mniej więcej pięć lat starą warstwę lakieru należy zeszlifować i nałożyć świeżą powłokę impregnatu. Drewno warto wybrać w przypadku wąskich okapów, ponieważ deski można układać wzdłuż (po uprzednim wykonaniu solidnego stelaża) – skraca to czas pracy i zmniejsza zużycie materiału.

Alternatywą dla tego rozwiązania są panele drewnopochodne produkowane ze sprasowanych wiórów drzewnych utwardzonych żywicami i pokrytych farbą akrylową. Panele tego typu łączy się ze sobą na pióro wpust. Podbitka drewnopochodna jest odporna na warunki atmosferyczne, ale również wymaga prac konserwacyjnych, chociaż nie z taką częstotliwością jak drewno. Co ok. 10 lat należy pomalować panele farbą akrylową.

Podbitki dachowe z metalu

Najczęściej wykonuje się podbitki ze stalowej blachy ocynkowanej lub z aluminium. Stal jest trwałym i solidnym materiałem, idealnie nada się w nowoczesnych projektach domów, ponieważ podkreśli ich odważny charakter. Do wykonania podbitki ze stali wykorzystuje się arkusze blachy płaskiej lub trapezowej. W tym drugim przypadku wysokość fal nie powinna być wyższa niż 20 mm, by zabudowa okapu nie była zbyt masywna. Na podbitkę ze stali warto zdecydować się także, gdy ten sam materiałem służy jako pokrycie dachu lub do obróbki blacharskiej. Stal jest materiałem ciężkim i trudnym w obróbce. Montaż podsufitki najlepiej zlecić dekarzowi, który będzie posiadał wiedzę i fachowe narzędzia. Wadą stalowej podbitki dachowej jest podatność na korozję. Prace konserwacyjne polegają na umyciu podbitki wodą oraz pozbywaniu się ognisk rdzy i zabezpieczaniu powłoki środkami antykorozyjnymi. Innym rozwiązaniem są podsufitki z aluminium, które są odporne na warunki atmosferyczne, stanowią estetyczne wykończenie okapu dachu, ale są stosunkowo trudno dostępnym produktem i dosyć kosztownym rozwiązaniem.

Materiały z tworzywa sztucznego

Panele podsufitki tworzy się także z polichlorku winylu, czyli tworzywa PCW. Na rynku występują panele typu siding, komorowe lub pełne. Te pierwsze są bardzo popularne, gdyż to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Panele komorowe są sztywniejsze i grubsze, ale także lekkie ze względu na swoją budowę panele pełne zaś trwalsze i elastyczne, ale rzadko stosowane i trudno dostępne.

Panele podsufitki z PCV mają wiele zalet, do których m.in. należy:

  • niski koszt samego materiału,
  • łatwość w montażu (możliwość samodzielnego wykonania, co również wpływa na niższy ogólny koszt – brak robocizny),
  • minimalne prace konserwacyjne (panele wystarczy umyć mieszanką wody i środka antystatycznego)

Producenci podsufitki z PVC posiadają w ofercie specjalne elementy ułatwiające montaż i sprawiające, że to bardzo funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie. Panele sidingowe wsuwa się do listew montażowych w kształcie litery J lub F, które należy przybić do drewnianych łat pod okapem. Często w zestawie można zamówić także panele z perforacją, która zapewnia konieczną wentylację zabudowy okapu. Podbitka z tworzywa jest także bardzo estetycznym wykończeniem dachu. Firma Galeco w systemie podsufitki dachowej Decor posiada panele imitujące drewno różnych gatunków oraz inne wersje kolorystyczne. Znajdziemy tu np. grafit, złoty dąb, orzech, brąz i jasny brąz. Oprócz tego do oferty producent wprowadził tzw. okucie deski czołowej. Jest to obróbka blacharska o wymiarach 265 mm x 2000 mm wykonana z blachy ocynkowanej o grubosci 0,5 mm. Dolna część elementu posiada profil listwy montażowej, co ułatwia montaż paneli podsufitki. Okucie zostało pokryte folią Renolit w kolorach pozostałych elementów systemu Decor, w związku z czym podsufitka stanowi spójne i estetyczne wykończenie dachu.

Previous Aranżacje wnętrz
Next Jak rozpoznać funkcje pracowników na placu budowy i nie tylko

Może to Ci się spodoba

Jak kompleksowo chronić i konserwować dach?

Dach to podstawowe zabezpieczenie każdego budynku przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Można go porównać do ochronnego parasola, izolującego wnętrze domu przed opadami deszczu, śniegiem i porywistym wiatrem. Właściwa ochrona i

Co warto wiedzieć na temat blachy na dach?

Blacha dachowa to popularny rodzaj okrycia dachowego, na który decyduje się wiele osób. Jakie są, zatem jej zalety? Na co należy zwrócić uwagę podczas jej wyboru? Blacha na dach –

Jak wybrać najlepszą farbę na blachę ocynk?

Blacha ocynkowana to popularny materiał stosowany jako pokrycie dachowe. Decyduje o tym jej odporność na czynniki zewnętrzne, w tym korozję, a także szeroki wybór, jeśli chodzi o kolorystykę. Aby odpowiednio

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź