Pompa ciepła – ekologicznie i tanio

Pompa ciepła – ekologicznie i tanio

Pompy ciepła są alternatywnym źródłem energii odnawialnej. Ciepło czerpią z gruntu, powietrza i wód powierzchniowych. Pompy nie generują żadnych zanieczyszczeń, a ogrzewanie domu przy użyciu tej technologii jest niezwykle tanie.

Jak działają pompy ciepła

Zasada ich działania jest podobna do tej, którą stosuje się w lodówkach. System składa się z 4 elementów: sprężarki, zaworu rozprężnego, skraplacza i parownika. W układzie krąży specjalny płyn, który przechwytuje ciepło z ziemi, powietrza lub wód gruntowych, po czym ulega parowaniu. Gaz zostaje sprężony i podgrzany.
Przez podgrzanie i skroplenie gazu, zakumulowane ciepło zostaje przekazane do instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej. Skroplony gaz zostaje ponownie wykorzystany do przechwytywania kolejnej dawki ciepła z naturalnych źródeł energii.

Producent pomp ciepła Vatra s.a. wskazuje, że przy ogrzewaniu domu tym systemem, ¾ energii zasilającej domowe instalacje CO i CWU, pochodzi z dolnego źródła ciepła (z wnętrza Ziemi). ¼ energii, to energia do napędu sprężarki, która jest sercem pompy ciepła pozwalającym na tłoczenie ekologicznej energii z dolnego źródła ciepła.

Zalety ogrzewania pompami ciepła

Niewątpliwym plusem tego systemu jest niski koszt ogrzewania. Przyjmuje się, że oszczędności sięgają ok. 2 tys. zł rocznie. Przykładowy koszt ogrzania domu o powierzchni 160 m2 wynosi od 2000 do 3700zł.

Kolejną zaletą jest automatyzacja systemu i brak konieczności codziennej obsługi urządzeń. Takie rozwiązania są szczególnie doceniane przez osoby starsze, czy np. często podróżujące.

Urządzenia te są w pełni ekologiczne, wykorzystują energię odnawialną i nie emituje szkodliwych zanieczyszczeń. Pompy ciepła nie powodują efektu cieplarnianego. Jako instalacje odnawialnych źródeł energii są promowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Montaż pomp ciepła jest możliwy w każdym miejscu, bez konieczności pozyskiwania specjalnych zezwoleń.

Pompy ciepła, w odróżnieniu od innych systemów ogrzewania, nie narażają domowników na niebezpieczeństwo zatrucia czadem. Nie ma też ryzyka wybuchu instalacji.

Koszty inwestycji

Montaż pomp ciepła wiąże się ze sporym wydatkiem. Inwestycja może kosztować od 30 000 do ok. 50 000zł. Przy niskich kosztach rocznych ogrzewania, wydatki te zwrócą się w ciągu kilku pierwszych lat użytkowania. Warto też wspomnieć, że realizację tego typu zadań wspiera NFOŚiGW. W 2016 r. można uzyskać dotację w wysokości do 20% całkowitych, kwalifikowanych kosztów inwestycji.

Previous Jak przygotować dom do remontu
Next Jak zbudować domek ogrodowy dla dziecka?

Może to Ci się spodoba

Wentylacja i klimatyzacja 0 Comments

Rekuperacja sposobem na obniżenie domowych rachunków

Dla zapewnienia komfortu cieplnego w swoim domu, zarówno w czasie zimy, jak i gorącego lata, potrzebny jest sprawnie działający system wentylacji. Można w tym względzie wykorzystać wentylację mechaniczną z odzyskiwaniem

Instalacje 0 Comments

Zabezpieczenie domu przed wyjazdem na urlop

Pozostawienie mieszkania bez opieki na czas wyjazdu wiąże się z obawą przed włamaniem lub awarią instalacji elektrycznej, gazowej lub kanalizacyjnej. Jednym z lepszych zabezpieczeń antywłamaniowych jest poproszenie o pomoc zaufanego

Instalacje elektryczne 0 Comments

Lampy Massive – wymaluj swój dom światłem

Zachwycające swoim designem i doskonałe do całego domu – lampy Massive to propozycja dla każdego, kto szuka połączenia wysokiej jakości z efektownym wyglądem. Massive to nowoczesność i innowacyjność w podejściu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź