Pompa ciepła – ekologicznie i tanio

Pompa ciepła – ekologicznie i tanio

Pompy ciepła są alternatywnym źródłem energii odnawialnej. Ciepło czerpią z gruntu, powietrza i wód powierzchniowych. Pompy nie generują żadnych zanieczyszczeń, a ogrzewanie domu przy użyciu tej technologii jest niezwykle tanie.

Jak działają pompy ciepła

Zasada ich działania jest podobna do tej, którą stosuje się w lodówkach. System składa się z 4 elementów: sprężarki, zaworu rozprężnego, skraplacza i parownika. W układzie krąży specjalny płyn, który przechwytuje ciepło z ziemi, powietrza lub wód gruntowych, po czym ulega parowaniu. Gaz zostaje sprężony i podgrzany.
Przez podgrzanie i skroplenie gazu, zakumulowane ciepło zostaje przekazane do instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej. Skroplony gaz zostaje ponownie wykorzystany do przechwytywania kolejnej dawki ciepła z naturalnych źródeł energii.

Producent pomp ciepła Vatra s.a. wskazuje, że przy ogrzewaniu domu tym systemem, ¾ energii zasilającej domowe instalacje CO i CWU, pochodzi z dolnego źródła ciepła (z wnętrza Ziemi). ¼ energii, to energia do napędu sprężarki, która jest sercem pompy ciepła pozwalającym na tłoczenie ekologicznej energii z dolnego źródła ciepła.

Zalety ogrzewania pompami ciepła

Niewątpliwym plusem tego systemu jest niski koszt ogrzewania. Przyjmuje się, że oszczędności sięgają ok. 2 tys. zł rocznie. Przykładowy koszt ogrzania domu o powierzchni 160 m2 wynosi od 2000 do 3700zł.

Kolejną zaletą jest automatyzacja systemu i brak konieczności codziennej obsługi urządzeń. Takie rozwiązania są szczególnie doceniane przez osoby starsze, czy np. często podróżujące.

Urządzenia te są w pełni ekologiczne, wykorzystują energię odnawialną i nie emituje szkodliwych zanieczyszczeń. Pompy ciepła nie powodują efektu cieplarnianego. Jako instalacje odnawialnych źródeł energii są promowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Montaż pomp ciepła jest możliwy w każdym miejscu, bez konieczności pozyskiwania specjalnych zezwoleń.

Pompy ciepła, w odróżnieniu od innych systemów ogrzewania, nie narażają domowników na niebezpieczeństwo zatrucia czadem. Nie ma też ryzyka wybuchu instalacji.

Koszty inwestycji

Montaż pomp ciepła wiąże się ze sporym wydatkiem. Inwestycja może kosztować od 30 000 do ok. 50 000zł. Przy niskich kosztach rocznych ogrzewania, wydatki te zwrócą się w ciągu kilku pierwszych lat użytkowania. Warto też wspomnieć, że realizację tego typu zadań wspiera NFOŚiGW. W 2016 r. można uzyskać dotację w wysokości do 20% całkowitych, kwalifikowanych kosztów inwestycji.

Previous Jak przygotować dom do remontu
Next Jak zbudować domek ogrodowy dla dziecka?

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Automaty schodowe, automaty zmierzchowe i ograniczniki, czyli rozwiązania automatyki domowej warte uwagi

Postęp technologiczny, jaki nastąpił w przeciągu ostatnich latach, istotnie wpłynął na zwiększenia stopnia wykorzystania energii elektrycznej. Niemalże wszystkie sprzęty użytkowane obecnie w domu – od urządzeń AGD i RTV zaczynając,

Instalacje wodne 0 Comments

Jakie elementy powinny wchodzić w skład skutecznego systemu odwodnień?

Systemy odwodnień można podzielić na dwa główne rodzaje. Pierwszy z nich to system odwodnień punktowy, drugi natomiast to system liniowy. Różni je sposób odprowadzania wody z tereny na posesji, zwłaszcza

Instalacje 0 Comments

Odgrzybianie klimatyzacji w aucie i mieszkaniu – oto środki, które Ci to ułatwią

Kiedy podczas jazdy samochodem z klimatyzacji zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach lub szwankuje klimatyzacja w biurze czy domu to znak, że czas udać się do sklepu po środki do odgrzybiania

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź