Piękne pnące kwiaty na pergolę

Piękne pnące kwiaty na pergolę

Każdy posiadacz ogrodu marzy o nadaniu mu wyjątkowego charakteru. Można to osiągnąć w bardzo prosty sposób, wybierając odpowiednie kwiaty. Szczególnie efektownie prezentują się rośliny pnące, które możemy zasadzić przy pergoli i tym samym stworzyć efektowną i funkcjonalną zarazem dekorację przydomowego ogrodu. Przy pergoli możemy z powodzeniem zasadzić królowe kwiatów – róże w odmianie pnącej, które odwdzięczą się nam obfitym kwitnieniem aż do później jesieni. Sprawdźmy, jakie gatunki róż warto wybrać oraz jak je prawidłowo sadzić przy pergoli.

Róże na pergolę – dlaczego to świetny wybór?

Róże to przepiękne kwiaty, które stanowią prawdziwą ozdobę każdego ogrodu. Niektóre ich odmiany świetnie nadają się do sadzenia także w skrzynkach ogrodowych i donicach. Istnieją także coraz popularniejsze gatunki pnące, które szczególnie efektownie prezentują się zasadzone przy drewnianej pergoli. Róże pnące dzielą się zasadniczo na dwie odmiany – climber i rambler.

Odmiana climber charakteryzuje się pionowym wzrostem oraz sztywnymi pędami, których długość dochodzi do 2-3 metrów. Ramblery posiadają natomiast bardzo długie pędy (do 5 metrów), które są bardziej elastyczne i podatne na kształtowanie. Ich cenną cechą, szczególnie docenianą przez hodowców, jest także powtarzanie kwitnienia oraz duże, efektownie prezentujące się kwiaty.

Róże pnące to tzw. pnącza pozorne, czyli rośliny, które nie posiadają organów czepnych, lecz przytwierdzają się do podpory dzięki kolcom. Aby róże pnące na pergoli prezentowały się estetycznie, często przywiązuje się je do konstrukcji. Odpowiednia technika pozwala dodatkowo stymulować kwitnienie – ukośne i poziome prowadzenie różanych pędów pozytywnie wpływa bowiem na ten proces.

Jak sadzić róże pnące na pergoli?

Róże pnące na pergoli sadzimy przy już gotowej konstrukcji. Bardzo ważną kwestią w ich hodowli jest wybór odpowiedniego miejsca do zasadzenia. Pergolę warto ustawić w miejscu, w którym rośliny będą mogły przez przynajmniej połowę dnia korzystać z dobrego nasłonecznienia. Sama konstrukcja powinna być natomiast wykonana z solidnych, odpornych na działanie czynników atmosferycznych materiałów. Istnieje kilka technik sadzenia różanych krzewów przy pergoli. Pierwszą z nich jest umieszczenie sadzonki bezpośrednio w ziemi, tuż obok konstrukcji. Metoda ta zapewnia dobry wzrost rośliny, nadają się do niej jednak tylko te gatunki róż, które mogą zimować w ogrodzie.

Drugim sposobem na róże pnące na pergoli jest sadzenie roślin w dużych donicach lub skrzynkach zintegrowanych z pergolą. Warto jednak mieć świadomość, że nie wszystkie gatunki róż pnących nadają się do hodowli doniczkowej – warto więc sprawdzić wymagania konkretnej odmiany, zanim zasadzimy ją w donicy. Nie mniej istotną kwestią jest zapewnienie roślinie odpowiednich warunków do wzrostu – regularne podlewanie, nawożenie, przycinanie i mocowanie pędów. Jesienią należy natomiast zabezpieczyć krzew przed mrozem. Róże pnące, oprócz pergoli, mogą zostać zasadzone także w innych miejscach w ogrodzie – świetnie prezentują się przy murze, słupie, trejażu lub innych ogrodowych konstrukcjach przestrzennych np. przy altanach.

Previous Czym najlepiej ciąć beton?
Next Jakie kwiaty na balkon wybrać?

Może to Ci się spodoba

Ogród 0 Comments

Jak zbudować domek ogrodowy dla dziecka?

W zaciszu ogrodu przydomowego lub na działce rekreacyjnej można zbudować domek dla dzieci, który będzie idealnym miejscem do zabawy dla najmłodszych i ich małych gości. Posiadanie domku ogrodowego jest marzeniem

Instalacje 0 Comments

Najpopularniejsze maszyny ogrodowe

Posiadanie własnego ogrodu to marzenie wielu osób. Właściciele ogrodów wiedzą jednak, że ten przydomowy skrawek zieleni wymaga ciężkiej pracy. Posiadanie ogrodu wiąże się nie tylko z możliwością odpoczynku, ale także

Ogród 0 Comments

W jaki sposób wykonać podjazd z tłucznia?

Podjazd stanowi prawdziwą wizytówkę domu, firmy czy zakładu. W jaki sposób należy go wykonać, by był solidny, praktyczny i charakteryzował się ładnym wyglądem? Istnieje wiele rozwiązań wykorzystujących przeróżne metody i

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!