Oświetlenie w ogrodzie, a poprawa wydajności upraw

Oświetlenie w ogrodzie, a poprawa wydajności upraw

Uprawa roślin w domu to coś, czym interesuje się wielu Polaków. Pielęgnacja, aranżacja, modernizacja. Wprowadzenie zmian w ogrodzie może odbywać się na wielu płaszczyznach, dlaczego więc nie poprawić oświetlenia? W niniejszym artykule zaprezentujemy kilka praktycznych porad, jak skutecznie wykorzystać sztuczne światło w ogrodzie.

Nowoczesne oświetlenie do stymulacji rozwoju roślin

Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na żarówki HPS. To znakomite rozwiązanie dla roślin, które mają ograniczony dostęp do światła słonecznego. Jak powszechnie wiadomo, potrzebują go do przeprowadzania fotosyntezy. To podstawa życia każdej rośliny i bez tego nie nacieszymy się nią długo. Siłą rzeczy przeniesienie jej do innej lokalizacji może pomóc, aczkolwiek nie zawsze to jest możliwe, prawda? Raz – brakuje wolnej przestrzeni. Dwa – niektóre rośliny mają bardzo konkretne wymagania i po prostu trzeba się do nich dostosować. Oznacza to, że sztuczne światło ogrodowe jest wręcz konieczne do poprawy stanu roślinności, gdy ta znajduje się pod dachem lub w mocno zacienionym miejscu. Siłą rzeczy to samo można powiedzieć o growboxach.

Profesjonalne oświetlenie ogrodowe typu HPS to sodowe lampy wyładowcze. Ich właściwości pozwalają na uzyskanie jakości światła zbliżonej do naturalnego światła słonecznego. Chodzi w dużej mierze o specyficzną długość fali, jakiej żarówki tradycyjne nie są w stanie osiągnąć. W rezultacie barwa żarówek HPS jest wręcz idealna do wspomagania uprawy roślin wszelkiego rodzaju. Nie bez znaczenia jest także moc oświetlenia. W małych pomieszczeniach czy growboxach wystarczy względnie słaba żarówka HPS o mocy do 70 W. W przypadku większych obszarów warto jednak tę poprzeczkę podnieść i równomiernie rozmieścić lampy wewnętrzne. W ten sposób pawilon ogrodowy czy szklarnia będzie mogła zapewnić roślinom optymalne źródło światła, które bezpośrednio przyczyni się do ich zdrowego wzrostu zgodnie z prawami natury.

Czy taśmy LED nadają się do szklarni?

Zwykle taśma LED kojarzy się nam z oświetleniem sypialni lub łazienki. Coraz popularniejsze staje się wykorzystanie tego rozwiązania również wewnątrz szaf i mebli biurowych. Niemniej i w zakątkach ogrodniczych profesjonalne lampy LED sprawdzają się znakomicie. Można umieścić je bardzo blisko roślin, ponieważ żarówki LED nie emitują znacznego ciepła. W związku z tym nie wysuszą liści, a woda z gleby nie wyparuje tak szybko. To rozwiązanie zapewnia również całkowity brak promieniowania UV oraz możliwość elastycznej regulacji. To akurat dość istotne ze względu na pory kwitnienia i wegetacji. Dużym plusem jest zatem to, że instalację ledową w szklarni można podnosić lub obniżać, manipulując tym samym intensywnością naświetlenia.

Tego typu lampy wiszące w pomieszczeniu ogrodowym są do tego wyjątkowo energooszczędne. Klasyczne lampy pobierają znaczną ilość prądu, podczas gdy technologia LED do tych samych celów wykorzystuje aż 80% mniej energii. To siłą rzeczy zmniejsza koszty domowego ogrodnictwa bez potrzeby rezygnacji z czegokolwiek. Nie powinniśmy także zapomnieć o walorach estetycznych. Nowoczesne lampy LED jak LUMATEK ATS 300W PRO, chociażby, nadają miejscu bardziej profesjonalnego charakteru.

Sztuczne oświetlenie w ogrodzie może w dużym stopniu poprawić wydajność upraw. Jeśli wykorzysta się wysokiej klasy żarówki HPS lub ledowe lampy sufitowe, wymagające rośliny będą lepiej rosły, a ich pielęgnacja stanie się po prostu łatwiejsza. Warto o tym pomyśleć podczas modernizacji szklarni czy instalacji growboxów w pomieszczeniu.

Previous Sklep z paletami, czyli sposób na profesjonalny dobór palet
Next Jaką szlifierkę wybrać – która będzie najlepsza?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Maszyny do obróbki wibrościernej w TopZal

TopZal jest renomowanym producentem maszyn do obróbki wibrościernej, które są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, takich jak automotive, motoryzacja, elektronika, agd, medycyna czy też produkcja biżuterii. Firma oferuje szeroki wybór

Wiadomości 0 Comments

Jaki powinien być dobry GPS do maszyn budowlanych?

System lokalizacji GPS kojarzy się głównie z monitorowaniem floty samochodowej, na przykład w firmach transportowych. Jednak takie narzędzia mają znacznie więcej zastosowań i zdecydowanie warto je wykorzystać. Mogą na przykład

Wiadomości 0 Comments

Jak zabezpieczyć foliowy tunel siatką cieniującą – odpowiadamy!

Zabezpieczenie tunelu foliowego za pomocą specjalnej siatki to bardzo dobre rozwiązanie. Dzięki temu wzmacnia się cała konstrukcja, dlatego nie ma obaw o bezpieczeństwo znajdujących się w środku upraw. Jak wykonać

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź