Oświetlenie w małej kuchni – jakie lampy wybrać?

Oświetlenie w małej kuchni – jakie lampy wybrać?

Małe kuchnie najczęściej spotykamy w blokach. W kawalerkach, które mają mocno ograniczoną przestrzeń nierzadko jest to wydzielone na kuchnię miejsce, w którym nie można liczyć na bezpośredni dostęp do okna i światła naturalnego.

Oświetlenie sztuczne jest tu niezbędne. Będzie ono spełniało funkcje praktyczne, ponadto odpowie za atmosferę tego miejsca. Jak dobrać lampy do malutkiej kuchni? Podpowiadamy!

Oświetlenie główne to podstawa

Najważniejsze jest oświetlenie główne. W tej roli sprawdzą się lampy wiszące lub plafony, które można znaleźć w sklepie https://lampy.it/. W przypadku lamp wiszących należy pamiętać o tym, by miały regulowaną linkę. Jest to szczególnie ważne w niskich kuchniach. Chodzi o to, aby nie zawadzać głową o lampę podczas poruszania się po niewielkiej kuchni.

Alternatywą dla konstrukcji wiszących są plafony. Doskonale sprawdzają się w niewielkich przestrzeniach, ponieważ zajmują mało miejsca, w nikłym stopniu wystają ponad powierzchnię sufitu i zapewniają równomierne rozprowadzanie światła po całym pomieszczeniu.

Oświetlenie blatów roboczych

W małej i niewymiarowej kuchni, gdy gotujemy, zmywamy lub przygotowujemy posiłki na blatach roboczych, stajemy tyłem do światła głównego. Tym samym zasłaniamy je sobie, tworzą się zacienione miejsca, które nie sprzyjają komfortowemu i bezpiecznemu przyrządzaniu dań. Jak temu zaradzić?

Potrzebne będzie oświetlenie w strefach roboczych, czyli nad blatami i w okolicach zlewu. Można postawić dodatkowo na oświetlenie we wnękach i w szafkach. To ciekawy sposób na podkreślenie np. przeszklonych szafek, za drzwiczkami których znajdują się porcelanowe naczynia, ceramika czy zdobione szkliwo.

Warto również postawić na oświetlenie podszafkowe. Można wybrać minimalistyczne spoty lub LED-owe listwy, które wbrew pozorom dają sporo światła, rozjaśniają tę część kuchni, a przy tym są dekoracyjne.

Oświetlenie w strefie jadalnianej

W bardzo małej kuchni raczej nie uda się wydzielić przestronnej strefy jadalnianej. Można jednak zastosować np. składany, niewielki stolik, który zostaje przymocowany do wolnej ściany. To wystarczy, by w komfortowej atmosferze i wygodnie spożywać posiłki. W tej części również przyda się oświetlenie, najlepsze będą kinkiety mocowane na ścianie, tuż nad składanym stolikiem.

Estetyczna aranżacja

Nawet mając do dyspozycji niewymiarową, niską lub niewielką kuchnię, nie można zapominać o jej aranżacji. To ona bowiem odpowiada za atmosferę serca domu. Zamiast jednak otaczać się zbędnymi przedmiotami, na które nie ma miejsca, lepiej wybrać dekoracyjne i przy tym funkcjonalne lampy. Zarówno wśród konstrukcji wiszących, plafonów czy kinkietów znajdujemy oświetlenie ozdobne, kolorowe, błyszczące, ze szklanymi elementami lub w ciekawych kształtach. To świetny sposób na połączenie walorów estetycznych z funkcjonalnymi.

Dajmy szansę małej kuchni, która jest w stanie zapewnić nam wygodę użytkowania oraz atmosferę sprzyjającą wspólnemu spożywaniu posiłków, wystarczy zastosować odpowiednie oświetlenie.

Previous Hybrydowe grzejniki elektryczne – ciepło i oszczędnie
Next Jak przezimować meble ogrodowe w garażu?

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Prąd – ile kosztuje i dlaczego tak drogo?

Ceny energii elektrycznej w Polsce zależą od kilku czynników, a przede wszystkim od taryf ustalanych przez przedsiębiorstwa energetyczne. Te muszą kierować się przy wyznaczaniu oferowanych stawek przepisami ustawy z dnia

Instalacje 0 Comments

Lampy Massive – wymaluj swój dom światłem

Zachwycające swoim designem i doskonałe do całego domu – lampy Massive to propozycja dla każdego, kto szuka połączenia wysokiej jakości z efektownym wyglądem. Massive to nowoczesność i innowacyjność w podejściu

Instalacje 0 Comments

Zabezpieczenie domu przed wyjazdem na urlop

Pozostawienie mieszkania bez opieki na czas wyjazdu wiąże się z obawą przed włamaniem lub awarią instalacji elektrycznej, gazowej lub kanalizacyjnej. Jednym z lepszych zabezpieczeń antywłamaniowych jest poproszenie o pomoc zaufanego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź