Opakowania z ekologicznych materiałów

Opakowania z ekologicznych materiałów

Produkujemy ogromne ilości śmieci. Każda rzecz, którą kupujemy zabezpieczona jest opakowaniem, które po wykorzystaniu przedmiotu wyrzucamy. Potencjalnie większa część z nich może zostać poddana procesowi recyklingu.

Metal możemy przetopić, butelki szklane wykorzystać ponownie, plastik spalić w wyspecjalizowanych piecach uzyskując nieco energii. Faktycznie jednak w Polsce przetwórstwo odpadów jest niedostateczne i jeszcze przez przynajmniej kilka lat będziemy produkować więcej śmieci niż jesteśmy w stanie przetworzyć. Z pewnością trudno byłoby nam tez całkowicie zrezygnować z opakowań, które choć są przyczyną rozrastania się wysypisk, pełnią jednak również rolę, do której zostały stworzone. Trudno wyobrazić sobie np. przewożenie nieopakowanych przesyłek przez kuriera.

Możemy jednak ograniczyć szkody wyrządzane środowisku (oraz nam samym) stosując opakowania łatwiejsze w utylizacji lub przetworzeniu. Zamiast tych opartych na ropie naftowej (folia, PCV) które wymagają specjalnych spalarni, a bez pomocy rozkładają się setkami lat, możemy wykorzystać opakowania tekturowe i kartonowe.

Szeroko dostępne kartony klapowe od lat bardzo dobrze sprawdzają się w transporcie i przechowywaniu przedmiotów. Aktualnie znaczna część z nich jest produkowana z surowców wtórnych – makulatury i wiórów, a więc odpadów. Jednocześnie pudełka tekturowe są najłatwiejszymi do zutylizowania opakowaniami dostępnymi na rynku.

Można je wykorzystywać ponownie, co sprawdziło zapewne większość osób, które kiedykolwiek się przeprowadzały. Kiedy zużyją się i zniszczą, nie ma przeciwwskazań przez samodzielnym ich spaleniem. Pudełka tekturowe mogą więc posłużyć jako rozpałka na ognisku, a większe pudła kartonowe można bezpiecznie spalić w piecu. Nawet jeśli z tekturą nic nie zrobimy, lecz po prostu wywieziemy ją na wysypisko, rozłoży się w ciągu kilku lat. Oczywiście zdecydowanie lepiej gdyby posłużyła za paliwo w biogazowni, ale nawet gdyby nie, mamy pewność, że nie będzie zaśmiecała terenu przez pokolenia.

Aktualnie pudła kartonowe są najbardziej ekologicznymi opakowaniami dostępnymi na rynku. Za kilkanaście lat być może Polska osiągnie poziom recyklingu porównywalny ze Szwecją i wówczas opakowania plastikowe będą równie dobre. Do tego czasu warto jednak wybierać rozwiązania mniej szkodliwe dla środowiska, nawet jeśli nie w trosce o przyrodę, to po to by nie utonąć w śmieciach, co niektórym regionom już się zdążyło.

Pudła kartonowe i tekturowe nie powinny jednak motywować nas do produkowania zbyt dużej ilości śmieci. Zanim więc wyrzucimy zużyte pudło, upewnijmy się, że wyląduje ono wśród śmieci przeznaczonych do segregacji i recyklingu. A jeśli postanowimy je spalić, zróbmy to w bezpieczny sposób.

Previous Ile zapłacimy za miejsce postojowe w garażu podziemnym?
Next Ile musimy mieć na mieszkanie w Warszawie

Może to Ci się spodoba

Mieszkanie 0 Comments

Wynajem czy kupno mieszkania?

Własne mieszkanie to luksus, o którym marzy wciąż wielu młodych ludzi. Jak się go dorobić? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, bo mimo programu Mieszkanie dla Młodych czy spadku

Mieszkanie 0 Comments

Weź udział w konkursie Dekoral, pokaż wszystkim swoje kolorowe inspiracje i wygraj kolorowy IPhone 5C!

Polacy kochają kolory, ale na jakie barwy pomalowaliby swoje mieszkania? Jakie połączenia kolorystyczne wybierają najczęściej? Dekoral, w drugiej edycji akcji Kolorowa Polska chce sprawdzić na jakie kolory Ty pomalowałbyś swoje

Wykończenia wnętrz 0 Comments

LED – kuchenne oświetlenie XXI wieku

O wyższości oświetlenia LED nad tym tradycyjnym, nie trzeba nikogo przekonywać. Jest energooszczędne, ekologiczne, a tym samym dużo tańsze. Daje też możliwość dowolnych aranżacji świetlnych, dzięki różnorodnym systemom montażu. Idealnie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź