Odnawianie ścian białą farbą – matową czy z połyskiem?

Odnawianie ścian białą farbą – matową czy z połyskiem?

Psychologia koloru może mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie, dlatego kolor ścian we własnych czterech kątach powinien być dopasowany do charakteru lokatorów. Biały kolor ma co najmniej dwie twarze: jednych uspokaja i relaksuje, drugich – motywuje do pracy i pomaga się skoncentrować. Czy jednak matowość lub połysk białej farby ma równie istotne znaczenie?

Biała farba z połyskiem pomoże rozświetlić nawet zacienione pomieszczenie, podnosząc samopoczucie lokatorów przez nadanie wnętrzu jasnych i optymistycznych tonów. Farba matowa spodoba się miłośnikom gładkich powierzchni, które nie odbijają światła – sprawdzi się więc w pomieszczeniach dobrze i naturalnie oświetlonych. Jednak przy wyborze matu lub połysku trzeba się kierować nie tylko osobistymi upodobaniami należy także wziąć pod uwagę technikę malowania.

Wymagający charakter farb z połyskiem

Jak już zostało wspomniane, połysk farb jest parametrem odpowiedzialnym za odbijanie światła, dzięki czemu rozjaśnia w dzień pokój znajdujący się po zacienionej stronie, a także pomaga w rozpraszaniu światła wieczorem. Te farby jednak nie sprawdzają się w dużych pomieszczeniach, w których gubi się efekt odbijania.

Farby z wysokim połyskiem zawierają duże ilości żywicy, dzięki której produkt jest odporny na zabrudzenia i szorowanie, więc idealnie sprawdzą się na powierzchniach narażonych na intensywną eksploatację (przedpokój czy pokój aktywnego dziecka).

Z drugiej strony – farby z połyskiem są wymagające pod względem przygotowania ściany do malowania. Połysk wydobywa na wierzch wszelkie błędy malarskie – smugi, nierówne nakładanie farby, chropowatość niezagruntowanej powierzchni i inne wady.

Farby matowe – przyjemne w odbiorze, łatwe w malowaniu

Połysk farb może Ci się kojarzyć z przestarzałą lamperią, więc może nie być dla Ciebie atrakcyjny. Chociaż corocznie zmienia się moda na kolory, moda na białe matowe powierzchnie nigdy nie przemija – podobnie jak białe farby z połyskiem mogą optycznie powiększać wnętrze i można je dowolnie łączyć z innymi barwami.

W przeciwieństwie do farb z wysokim połyskiem:

  • maskują chropowatości ścian,
  • ukrywają takie niedoskonałości, jak drobne rysy i nierówności,
  • nie podkreślają malarskich błędów (co nie oznacza, że nie należy malować starannie – nadal istnieje ryzyko smug w przypadku niedbałego malowania!).

Farba z połyskiem czy matowa?

Biorąc pod uwagę biały kolor – na którym wybitnie widać wszelkie plamy i osady – oraz ewentualny stopień zabrudzenia danego pomieszczenia, nie należy wybierać farby pochopnie. Chociaż matowe wydają się bardziej praktyczne, mają mniejszą wytrzymałość mechaniczną niż farby z połyskiem, a ich czyszczenie na mokro może spowodować nieestetyczne wybłyszczenie się koloru.

Jednak niższa w porównaniu do farb z połyskiem odporność na czynniki zewnętrzne nie znaczy, że stosowanie farb matowych jest niepraktyczne. Na rynku możemy zakupić lateksowe farby matowe (czyli emulsyjne farby akrylowe), które charakteryzują się wysoką wytrzymałością dzięki dodatkowi wspominanej żywicy. Dobrym wyborem będzie też farba akrylowa – co prawda z jej mniejszą ilością żywicy niż farba lateksowa, więc przeznaczona do mniej eksploatowanych powierzchni, ale dobrze kryjąca.

Warto także zwrócić uwagę, że farby lateksowe dedykowane poszczególnym pomieszczeniom (kuchni, łazience czy sypialni) są również odpowiednio profilowane – przy dobrych poszukiwaniach możemy znaleźć farbę matową, która nie tylko dorówna właściwościom produktu z połyskiem, ale również zapewni paroprzepuszczalność – bardzo istotną w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności.

Czym sugerować się przy wyborze farby?

Istnieje kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze farby akrylowej lub lateksowej o kolorze białym:

  • normy określające stopień wytrzymałości na szorowanie – farby I klasy są wysokiej jakości,
  • zawartość LZO – lotnych związków organicznych, szkodliwych dla zdrowia,
  • dedykowane pomieszczenie,
  • liczbę warstw potrzebną do idealnego pomalowania,
  • przewidywany czas schnięcia.

Skoro już wiesz, jakiego koloru farby potrzebujesz i na jakie czynniki trzeba zwrócić uwagę – bez trudu dobierzesz farbę do mniej lub bardziej eksploatowanych powierzchni.

Previous Czy montowanie wanny ma sens w małym mieszkaniu?
Next Jakie ogrodzenie wybrać? 5 pomysłów jak ogrodzić dom

Może to Ci się spodoba

Mieszkanie 0 Comments

Jak tanio urządzić mieszkanie?

W dzisiejszych czasach kredyt hipoteczny to nie wszystko. Zakupione mieszkanie często jest w kiepskim stanie i wymaga dużych nakładów finansowych. Jak tanio przeprowadzić wszystkie niezbędne remonty? Czy niewielki budżet może

Mieszkanie 0 Comments

Jak uniknąć wykwitów wapiennych na elewacji z cegły?

Wykwity wapienne na elewacji – dlaczego powstają i jak im zapobiegać? Podstawową sprawą jest dobranie odpowiedniej zaprawy, a także cegieł ceramicznych najwyższej jakości. Cegły formowane ręcznie Manufaktury Cegły Cekobud to

Wykończenia wnętrz 0 Comments

Oświetlenie do wbudowania w sufit podwieszany

Sufit podwieszany – materiały budowlane Sufit podwieszany to element budowlany często spotykany w mieszkaniach, domach a także biurach i różnych obiektach publicznych. Swą popularność zawdzięcza łatwości montażu i demontażu, elastyczności

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź