Odgrzybianie klimatyzacji w aucie i mieszkaniu – oto środki, które Ci to ułatwią

Odgrzybianie klimatyzacji w aucie i mieszkaniu – oto środki, które Ci to ułatwią

Kiedy podczas jazdy samochodem z klimatyzacji zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach lub szwankuje klimatyzacja w biurze czy domu to znak, że czas udać się do sklepu po środki do odgrzybiania klimatyzacji. Który z nich wybrać? Czy w ogóle brać się za samodzielne czyszczenie klimatyzacji? Sprawdźmy,  jakie preparaty są dostępne, czym się różnią i jak skomplikowana jest ich aplikacja.

Czyszczenie klimatyzacji w samochodzie zaleca się raz w roku. To niezbędne minimum, bo jeśli z samochodu korzystają alergicy, małe dzieci to zabieg ten należy wykonywać częściej. Zanieczyszczeniu klimatyzacji sprzyja również palenie tytoniu w aucie i przewożenie nim zwierząt. W całej dyskusji dotyczącej zasadności czyszczenia klimatyzacji i częstotliwości przeprowadzania tego zabiegu pod uwagę należy wziąć jedno – nasze zdrowie. Zabrudzona klimatyzacja to przecież siedlisko grzybów, bakterii i wielu chorobotwórczych drobnoustrojów. Czym i jak wyczyścić klimatyzację?

Wygodny spray

Do częstszego, profilaktycznego czyszczenia polecany jest spray, który jest wyjątkowo prosty w zastosowaniu. Dodatkowo nie wymaga wymiany filtra przeciwpyłowego, co często zaleca się dla efektywnego działania innych preparatów do odgrzybiania klimatyzacji. Środek ten przypomina w działaniu dezodorant. Po uruchomieniu samowyzwalacza płyn dezynfekujący wydobywa się z puszki przez ok. 10 minut. W tym czasie nie można przebywać w samochodzie, a drzwi i okna pojazdu powinny być szczelnie zamknięte – mówi Dominik Siemiankowski z serwisu chemik24.pl.

Wydajna pianka

Klienci chwalą sobie również środki do odgrzybiania klimatyzacji w formie pianki. To popularne produkty, idealne właśnie do domowego użytku. Ich zastosowanie może się wydawać skomplikowane, ale wystarczy tylko dokładnie przeczytać instrukcję użytkowania zamieszczoną na pakowaniu, by rozwiać wszystkie wątpliwości. Kierowcy często obawiają się zalania przewodów elektrycznych, ale tu naprawdę nie można nic zrobić źle, ani uszkodzić stałych elementów samochodu.

Często kupowany jest np.: preparat do dezynfekcji klimatyzacji WURTH. Środek ten ma wyjątkową skuteczność, potwierdzoną niezależnymi badaniami. Po 5 minutach działania uzyskuje się aż 100-procentowy wskaźnik zmniejszenia liczby zarodników. Dodatkowo nie zawiera szkodliwych substancji typu AOX i nie jest szkodliwy dla środowiska. Spełnia wszystkie normy dotyczące zanieczyszczeń ścieków komunalnych. Dobrze sprawdza się zwłaszcza w miejscach silnie zabrudzonych, przenika przez grube i tłuste warstwy osadów. Dodatkowy plus to wydajność. Jedno opakowanie wystarcza na dwukrotne zastosowanie.

A może płyn?

Popularny jest również płyn do dezynfekcji klimatyzacji. Ze względu na konsystencję tego typu środek wymaga nieco odmiennej aplikacji. Płyny mają parametry podobne do pianki. Jak je aplikujemy? Do przewodu odprowadzającego wilgoć z parownika wprowadza się go przez specjalną sondę dołączoną do opakowania. Sama aplikacja jest bardzo krótka, bo trwa jedynie 30 sekund. Zanieczyszczenia są usuwane przez ten sam przewód, do którego został wprowadzony środek.

Dla profesjonalistów

Na rynku dostępne są również bardziej profesjonalne środki. Te preparaty można też wykorzystać do czyszczenia klimatyzacji w biurze, czy mieszkaniu. Wymaga aplikacji specjalną rurką przez główny kanał dolotowy klimatyzacji od strony filtra przeciwpyłowego. Środek należy wtłaczać długimi seriami aż do opróżnienia całego pojemnika. Opakowanie wystarcza na jednorazową aplikację.

Czym odgrzybić klimatyzację? Który preparat wybrać? Skuteczność przedstawionych produktów jest podobna. Przy wyborze najlepiej się więc kierować indywidualnymi preferencjami dotyczącymi sposobu aplikacji. Ostatecznie nie liczy się środek, tylko efekt w postaci czystego powietrza wolnego od grzybów i świeżego zapachu w samochodzie lub biurze. A ten łatwo uzyskać stosując dostępne na rynku środki.

Previous Balustrada dobrze dobrana do wnętrza
Next Rozrusznik perkins w maszynach budowlanych

Może to Ci się spodoba

Instalacje elektryczne 0 Comments

Chcesz zmienić dostawcę prądu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Jedną z metod na obniżenie rachunków za prąd może być zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Jednak na to rozwiązanie znacznie częściej decydują się średnie oraz duże firmy niż indywidualni odbiorcy. Czy warto

Budowa domu 0 Comments

Kotły grzewcze na paliwa stałe – czy to się opłaca?

O wysokości rachunków za zużytą energię cieplną decydują głównie rodzaj i cena spalanego paliwa. Dużą rolę odgrywa również sprawność systemu grzewczego – nie zawsze możemy cieszyć się 100% efektywnością urządzeń.

Instalacje 0 Comments

Zbiornik z gazem płynnym – koszty instalacji zbiornika i eksploatacji

Gaz płynny to najczęściej wybierane źródło ciepła do gotowania – aż 40% gospodarstw domowych w Polsce decyduje się na tę metodę. LPG coraz częściej wykorzystuje się także do ogrzewania domów.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź