Ochrona wnętrz przed słońcem. Rolety, żaluzje, markizy – co wybrać?

Ochrona wnętrz przed słońcem. Rolety, żaluzje, markizy – co wybrać?

Choć większość ludzi uwielbia słońce, nie można nie zgodzić się z tym, że w nadmiarze potrafi być ono wyjątkowo dokuczliwe. Łatwo można się o tym przekonać zwłaszcza w pomieszczeniach, które są narażone na przegrzanie. Okazuje się jednak, że rynek osłon okiennych jest w stanie spełnić oczekiwania klientów, coś dla siebie można więc znaleźć zarówno analizując osłony wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Wewnętrzne cieszą się w tym kontekście szczególnie dużą popularnością, choć bowiem chronią nas przed promieniami, nie ma w ich przypadku mowy o odbijaniu ciepła, które dociera do mieszkania. Warto zatem przeanalizować również wady i zalety osłon zewnętrznych zwłaszcza, że na rynku mamy dziś do czynienia z przynajmniej kilkoma ich rodzajami. Warto wspomnieć choćby o roletach, żaluzjach i markizach.

Rolety zewnętrzne i ich specyfika

Gdybyśmy chcieli wskazać ten sposób osłaniania okien, który cieszy się największą popularnością, z pewnością pomyślelibyśmy właśnie o roletach zewnętrznych. Produkuje się je z wielu materiałów, choć bardziej wartościowy wydaje się w tym kontekście podział ze względu na sposób montażu.

rulouri-exterioare-6

Na pierwszy plan wysuwają się rolety w zabudowie, choć wypada podkreślić, że mamy w ich przypadku do czynienia z rozwiązaniem, które wymaga odpowiedniego zaprojektowania nadproży okiennych. W praktyce oznacza to, że decyzję o ich wykorzystaniu należy podjąć już na etapie projektowania. Na szczęście, jest to wybór, którego z pewnością nie będziemy żałować, mamy bowiem do czynienia z żaluzjami, które nie tylko znakomicie ocieplają mieszkanie, ale i są ukryte w elewacji, co daje im atut schludności.

Ciekawym rozwiązaniem są też rolety naokienne montowane we wnęce wraz z oknem. Najczęściej montuje się je tuż nad jego ramą, choć istnieje też możliwość ukrycia ich pod tynkiem. Oczywiście, w tym ostatnim przypadku wiąże się to z koniecznością zamówienia nieco innych okien w stosunku do otworu okiennego tak, aby kaseta zmieściła się pod nadprożem.

Ostatnim rozwiązaniem są rolety elewacyjne i te montuje się bezpośrednio na murze, pod wnęką okna.

Sterowanie roletami zewnętrznymi może się odbywać na dwa sposoby. Na pierwszy plan wysuwa się sterowanie manualna, choć coraz modniejszy jest też jego elektryczny odpowiednik. Sterowanie elektryczne nie jest już drogie, a pozwala na podłączenie zautomatyzowanych rolet do coraz modniejszego systemu domowej automatyki, dzięki czemu z łatwością można je zintegrować z czujnikiem nasłonecznienia. Taki system zapewnia też skuteczną ochronę przed włamaniem.

www.intech-krakow.pl

Największą zaletą rolet zewnętrznych wydaje się znakomita ochrona nie tylko przed słońcem, ale i przed innymi warunkami pogodowymi, docenić należy jednak również to, że jest to ciekawa forma ochrony przed hałasem, włamaniem i zimnem. Rolety zewnętrzne są solidne i trwałe, a jeśli wykorzystamy odpowiednią metodę ich montażu, po podniesieniu mogą być całkowicie niewidoczne.

Oczywiście, nie są to również rozwiązania wolne od wad, trudno bowiem nie myśleć w ten sposób o konieczności zastanawiania się nad nimi już na etapie projektowania domu. Okazuje się też, że nie zawsze pasują one do elewacji, a do tego zastosowanie materiałów PCV sprawia, że trudno promować je jako rozwiązania proekologiczne.

Rolety zewnętrzne zwracają zatem na siebie uwagę przede wszystkim ze względu na ich praktyczność, nie można jednak zapominać o tym, że ich przeznaczeniem nie jest wygląd, ale skuteczne działanie.

Co warto wiedzieć o żaluzjach zewnętrznych?

Choć najczęściej są one wykonane z aluminium, dziś żaluzje zewnętrzne są już dostępne w niemal każdym kolorze. To właśnie one umożliwiają regulowanie tego, jaka ilość światła ma wpadać do pomieszczenia, istnieje bowiem możliwość wpływania na pochylenie lameli. Gdy są całkiem zamknięte stanowią ochronę przed warunkami atmosferycznymi, stanowią też ochronę przed zimnem, choć w tym przypadku są mniej skuteczne niż rolety. Najczęściej są osadzone w prowadnicach bocznych, choć częstym posunięciem jest też stosowanie stalowych linek.

Tak samo, jak ma to miejsce w przypadku rolet zewnętrznych, problemem nie jest sterowanie nimi elektrycznie. Jeśli lamele są ustawione w poziomie, ciągną się nawzajem, jeśli więc słońce jest zlokalizowane wysoko nad horyzontem, można liczyć na to, że w skuteczny sposób zacienią pomieszczenie nie ograniczając widoczności. Spore grono zwolenników docenia też to, że są nowoczesne i bardzo estetyczne.

Patios Outdoor Blinds Ambient Blinds 07

Ich największą zaletą wydaje się znakomita ochrona nie tylko przed słońcem, ale i przed innymi warunkami atmosferycznymi, nie bez znaczenia jest jednak i to, że możemy je nabyć w wielu kolorach. Jeśli je podniesiemy staną się niemal niewidoczne, cechuje je nowoczesny wygląd, a do tego chronią nie tylko przed zimnem, ale i przed włamaniem.

Ich największą wadą niezmiennie pozostaje cena, są to bowiem rozwiązania droższe niż rolety. Nie jest to również propozycja proekologiczna.

Żaluzje zewnętrzne znakomicie sprawdzają się w nowoczesnych budynkach i z pewnością mogą zostać docenione przez te osoby, które cenią sobie nie tylko komfort, ale i użyteczność. Co więcej, nie ograniczają widoku z okna nawet blokując promienie słoneczne, choć ciemne lamele dość szybko się nagrzewają.

Co warto wiedzieć o markizach?

Choć markizy najczęściej są wykonane z aluminium, powszechna jest praktyka nakładania na nie impregnowanego materiału, który może być zwijany zarówno do kasety, jak i na rolkę. Najczęściej wykorzystuje się je po to, aby zaciemnić taras, choć bowiem chronią przed słońcem, nie ograniczają widoczności. Można je też łatwo zautomatyzować.

Jednym z największych atutów markiz jest to, że radzą sobie znakomicie wówczas, gdy myślimy nie tylko o osłonie tarasu, ale i dużych powierzchni okiennych. Można je stosować nawet w przypadku bardzo dużych okien, a do tego mamy możliwość wyboru nie tylko atrakcyjnego z naszego punktu widzenia koloru, ale i materiału.

armony3

Wada markiz jest przede wszystkim ich wrażliwość na pogodę, nie stanowią bowiem ochrony ani przed wiatrem, ani przed deszczem. Można też zapomnieć o ich ukryciu w elewacji.

Markizy sprawdzają się znakomicie przede wszystkim w domach jednorodzinnych, dla których charakterystyczne są duże powierzchnie okienne. Jeśli chcemy wybrać idealny materiał, musimy zastanowić się nad tym, jak bardzo narażone na promienie słoneczne jest pomieszczenie, w którym rozwiązanie to ma się znaleźć. Na szczęście, w sprzedaży nie brakuje zarówno materiałów przepuszczających część promieni, jak i takich, które całkowicie blokują dopływ światła.

Artykuł powstał we współpracy z firmą INTECH Kraków: www.intech-krakow.pl

Previous Ile kosztuje projekt domu z katalogu i na zamówienie. Który wybrać?
Next Polacy podchodzą konserwatywnie do budowy domów

Może to Ci się spodoba

Okna i drzwi 0 Comments

Żaluzje okienne – warto mieć słońce pod kontrolą

Zakup dobrej jakości żaluzji okiennych to pomysł, na który z pewnością warto wpaść. W obecnych czasach żaluzje są na wyposażeniu całkiem sporej ilości polskich domów. Sprawdzają się one także bardzo

Okna i drzwi 0 Comments

Tanie okna, czyli kto oszczędza, ten płaci dwa razy

Okna wykonane z PCV są najpopularniejszym wyborem wśród Polaków. Doceniają oni ich zalety, czyli łatwość utrzymania w czystości, estetyczny wygląd, odporność na większość czynników zewnętrznych i przede wszystkim – niska

Mieszkanie 0 Comments

Jak tanio urządzić mieszkanie?

W dzisiejszych czasach kredyt hipoteczny to nie wszystko. Zakupione mieszkanie często jest w kiepskim stanie i wymaga dużych nakładów finansowych. Jak tanio przeprowadzić wszystkie niezbędne remonty? Czy niewielki budżet może

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź