O czym pamiętać podczas projektowania balustrady?

O czym pamiętać podczas projektowania balustrady?

Balustrada jest niezbędnym zwieńczeniem tarasu i balkonu. Nie tylko zapewnia bezpieczeństwo oraz osłania nieco przed wzrokiem sąsiadów naszą prywatną przestrzeń – jest też jednocześnie elementem ozdobnym. Projektując balustradę – czy też częściej zlecając do komuś – warto pamiętać o najróżniejszych sprawach.

Słupki, uchwyty i akcesoria do balustrad – czyli montaż

Warto wziąć pod uwagę to, w jaki sposób nasza balustrada będzie montowana. Zależy to oczywiście od tego, jaki typ wybierzemy. Kutą dostaniemy w całości i wymagać będzie prawdopodobnie wpuszczenia w mur po bokach, a na pewno solidnie w podest lub cokół, aby utrzymać swój ciężar. Inaczej układa się z elementów balustrady drewniane, a inaczej – wykonane ze stali nierdzewnej albo ze stali i szkła. Odpowiednie akcesoria do balustrad, takie jak choćby w tym sklepie: http://gigastal.pl/, są niezbędne do ich zamontowania i wykończenia.

Pozwalają zrobić to sprawnie i szybko, a do tego muszą trzymać mocno i pewnie. Najłatwiejsze chyba do zastosowania są pod tym względem uchwyty do balustrad szklanych, które utrzymają gotowe panele. Także składanie w całość balustrady całej ze stali nierdzewnej jest bardzo łatwe i przypomina nieco składanie ze sobą klocków. Tyle że o dużej wytrzymałości i precyzji wykonania.

Akcesoria do balustrad ze stali nierdzewnej kontra tradycyjne rozwiązania

Stalowe i stalowo-szklane balustrady są zdecydowanie prostsze w wykonaniu niż tradycyjne zabezpieczenia balkonów i tarasów. Bywają tańsze przeważnie niż balustrady kute. Mogą być porównywalne, jak i tańsze od drewnianych, za to na pewno bardziej trwałe.

Balustrady ze szkła należeć mogą do najdroższych w przeliczeniu na metr kwadratowy, jak i nie odbiegać znacznie od innych typów. Zależeć to będzie dokładnie od użytych prefabrykatów. W przypadku wykorzystania zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynku – o czym warto pomyśleć w czasie projektowania – takie nowoczesne rozwiązania będą najlepsze.

Wybrać można dokładnie taką samą balustradę we wszystkich miejscach. Zastosowane w środku sprawdzają się znakomicie. Panele z hartowanego szkła, umieszczone pomiędzy stalowymi słupkami dodają lekkości wnętrzom, rozjaśniają je i poszerzają optycznie. Idealne będą na otwarte podesty czy galerie i antresole biegnące wzdłuż ścian np. wysokiego salonu.

Oczywiście całość musi pasować stylem do bryły budynku i do jego wystroju. W przypadku wiejskiego domku zdecydujemy się raczej na drewno, a do klasycznej willi pasować będą kute elementy. Jednakże nieraz i tutaj prefabrykaty i akcesoria do balustrad ze stali nierdzewnej złożyć się mogą na niezwykle ciekawe aranżacje.

Wygląd i uchwyty do balustrad to nie wszystko – przepisy i bezpieczeństwo

Projektowanie balustrady to nie tylko jej walory estetyczne. Pamiętać trzeba jednocześnie, aby budynek spełniła wszystkie wymogi. Chociaż projektanci miejsc użyteczności publicznej mają przed sobą o wiele większe wyzwanie, także przydomowy taras nie może być na bakier z prawem budowlanym. W domach jednorodzinnych – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – wysokość balustrady powinna być nie mniejsza niż 0,9 m, nie ma natomiast wymogów co do prześwitów pomiędzy elementami. To samo dotyczy także wielopoziomowych mieszkań jak apartamenty czy lofty.

Producenci, którzy dostarczają gotowe słupki, linki i poręcze stalowe oraz szklane panele, standardowo tworzą elementy, które odpowiednie będą do każdego budynku, nie tylko mieszkalnego. Będą one więc miały wysokość 1,1 m, a uchwyty do balustrad zaprojektowane są standardowo tak, aby zapewnić najmniejszy prześwit między wypełniającymi elementami, jaki jest dopuszczalny – a więc przeważnie nie więcej niż 12 cm. Do tego oczywiście nasza balustrada musi znosić odpowiednie obciążenia, a także nie mieć ostrych krawędzi.

Indywidualną kwestią bezpieczeństwa i wygody może być sposób wykończenia słupków i poręczy. Warto też przemyśleć, w jaki sposób i w jakich kierunkach domownicy będą się poruszać oraz o tym, że czasem na pewno zdarzy im się po schodach biegać. Szczególnie na zakrętach i na dole schodów trzeba wziąć pod uwagę, by nikt nie wpadał na balustradę, ale i z drogie strony – by nie zabrakło mu podparcia ani uchwytu dla dłoni.

Previous Zbiornik z gazem płynnym – koszty instalacji zbiornika i eksploatacji
Next Rodzaje zamków – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Może to Ci się spodoba

Okna i drzwi 0 Comments

Co zrobić zanim się kupi klamkę?

Klamki, podobnie, jak gałki, uchwyty i inne okucia, mają zastosowanie zarówno praktyczne, jak i ozdobne. Z jednej strony ułatwiają zamykanie i otwieranie drzwi, z drugiej podkreślają ich charakter i zdobią

Okna i drzwi

Jak dobierać okna dachowe do rodzaju i przeznaczenia pomieszczeń?

Poddasza chętnie wykorzystujemy jako miejsca aranżacji pomieszczeń o najróżniejszych funkcjach – od garderoby, przez sypialnie i gabinety, po kuchnie oraz łazienki. Funkcjonalność tych przestrzeni zależy jednak w dużej mierze od

Rodzaje zamków – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, jaki zamek do drzwi kupić? Wpuszczany, nawierzchniowy, otwierany kluczem czy kodem? Czy wybrany zamek zapewni nam wystarczającą ochronę? Te i inne

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź