Nowoczesne mieszkania na wyciągnięcie ręki

Nowoczesne mieszkania na wyciągnięcie ręki

Kupno mieszkania nie jest decyzją, którą podejmuje się w ciągu godziny – nierzadko szukanie odpowiedniego lokum oraz rozważanie wszystkich „za” i „przeciw” to długie miesiące. Jednym z najbardziej istotnych kryteriów jest wybór pomiędzy mieszkaniem nowym i z rynku wtórnego.

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu bardziej perspektywicznym zakupem było mieszkanie na rynku wtórnym. Najczęściej znajdowało się ono w okolicy, która była już lepiej skomunikowana z centrum miasta, podczas gdy nowe osiedla jawiły się jako przedmieścia, do których trudno byłoby dostać się bez samochodu. Mamy już jednak rok 2016, a urbanizacja poszła znacząco do przodu. Jak więc ułatwić sobie podjęcie decyzji co do kupna właściwego mieszkania? Można skorzystać m.in. ze wskazówek zawartych w rozmaitych artykułach, np. na stronie Zmieniamy Miasto. Warto także prześledzić i porównać wady i zalety mieszkań z rynków pierwotnego i wtórnego.

Cenowy absurd

Często przytaczanym argumentem jest ten, że mieszkania na rynku wtórnym są tańsze niż te nowe – niestety, to już tylko teoria. W największych polskich aglomeracjach trend ten jest dokładnie odwrotny i różnice na niekorzyść rynku wtórnego mogą sięgać nawet około 1,5-2 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Udowadnia to miesięczny raport serwisu Bankier za marzec bieżącego roku: „Ofertowe stawki za 1 mkw. mieszkania z drugiej ręki wciąż są wyższe niż na rynku pierwotnym w Warszawie, Krakowie (6768 zł/mkw.) i Gdańsku (6075 zł/mkw.). Są to także najdroższe rynki mieszkaniowe w skali całego badania”. Co istotne, nie jest to jednorazowy trend, bo już kilka lat temu eksperci wskazywali na podobną zależność: jak donosi jeden z analityków, „w Warszawie i Krakowie metr przeciętnego mieszkania używanego jest droższy niż nowego. Różnica średniej ceny ofertowej wynosi odpowiednio 356 i 120 zł za mkw.”.

Na taką tendencję składa się bardzo wiele różnorodnych czynników, jednak prawdopodobnie najważniejszym z nich jest wciąż pokutująca świadomość, że nowe mieszkania położone są w złej lokalizacji i nie oferują nic ponad nowoczesne budownictwo. Nie bez znaczenia może być też fakt, że program Mieszkanie dla Młodych w tym roku otwarty został także dla rynku wtórnego. Korzyści mogą jednak okazać się złudne.

Dodatkowe profity

W istocie – nowe osiedla mieszkaniowe są budowane coraz częściej na przedmieściach. Dojazd do centrum miasta może być przez to dłuższy, ale często jest to dosłownie kilka do kilkunastu minut – różnica stosunkowo niewielka w porównaniu do korzyści, jakie można czerpać z takiej lokalizacji. Najważniejszą z nich jest właśnie dobry dojazd: obecnie największe ośrodki miejskie dysponują na tyle rozbudowaną siecią komunikacji lub dróg, że nie będziemy mieli większych problemów z powrotem do domu lub wyjazdem do pracy. I, co najważniejsze, nie będziemy musieli kluczyć po wąskich, zatłoczonych uliczkach.

Co ciekawe, nowe osiedla preferowane są najczęściej przez młode małżeństwa z dziećmi – nietrudno domyślić się zatem, że rynek odpowiada na potrzeby takiej społeczności. Skutkuje to powstawaniem na miejscu przedszkoli (kluczowy element szczególnie dziś, gdy miejsc w innych placówkach jest po prostu za mało), sklepów i innych niezbędnych do funkcjonowania na takim osiedlu ośrodków.

Istotne dla wielu z nas może być także to, że nowe mieszkania są obecnie budowane według zupełnie innych standardów niż kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu – nie tylko używa się lepszych materiałów (i bardziej przemyślanych – warto zauważyć, że część zdecydowana większość ociepleń dotyczy budynków starszych, które nie były budowane z myślą o skutecznym izolowaniu temperatury wewnątrz), lecz także lepiej projektuje się same mieszkania. Istotna będzie także dostępność łącz telemetrycznych, które bez montażu dodatkowych elementów pozwolą podłączyć telewizję kablową lub internet.

Oczywiście – mieszkanie nowe wiąże się z kosztami jego urządzenia, które wynoszą około 1 000 złotych za metr kwadratowy. Trzeba jednak poważnie pomyśleć nad tym argumentem – nie tylko jesteśmy w stanie od razu dopasować mieszkanie do naszych potrzeb, lecz także nie musimy wykonywać remontu, często niezbędnego przy odbiorze mieszkania na rynku wtórnym. Koszt gruntownego odświeżenia używanego mieszkania może znacząco przekroczyć cenę aranżacji nowego lokum. Co gorsza jednak, remont wiąże się z dużymi niedogodnościami – nie tylko finansowymi. Dlatego warto zapoznać się z ofertą deweloperów – kupno i urządzenie mieszkania od zera może okazać się, paradoksalnie, lepszą i tańszą opcją niż kupno używanego mieszkania.

Previous Rośliny, które warto mieć w swoim ogrodzie
Next Wygodny dom szyty na miarę

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 1Comments

Wszystko czego potrzebujesz do remontu, teraz w jednym miejscu

Wiosna i lato to dobry czas na przeprowadzanie wszelkiego rodzaju remontów i przeróbek w naszym domu.  Niestety, sam remont wiąże się bezpośrednio ze sporą ilością czasu poświęconą zarówno na samą

Mieszkanie 0 Comments

Jak uniknąć wykwitów wapiennych na elewacji z cegły?

Wykwity wapienne na elewacji – dlaczego powstają i jak im zapobiegać? Podstawową sprawą jest dobranie odpowiedniej zaprawy, a także cegieł ceramicznych najwyższej jakości. Cegły formowane ręcznie Manufaktury Cegły Cekobud to

Mieszkanie 0 Comments

Farby dekoracyjne do salonu — garść inspiracji

Tapety i jednolite farby do wnętrz mogą po jakimś czasie opatrzyć się i po prostu znudzić. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie farb dekoracyjnych, które tworzą na ścianie unikalną strukturę. Sprawdź, co

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź