Nowoczesne domy z keramzytu

Nowoczesne domy z keramzytu

Budowa domów w nowoczesnej technologii keramzytu to absolutny hit w branży budowlanej. Choć w Polsce jeszcze się nie zadomowił, powoli zyskuje na popularności. Niezwykłe właściwości tego kruszywa, czynią z niego materiał wprost idealny do wznoszenia budynków.

Czym jest keramzyt?

Z keramzytem z pewnością każdy z nas miał szansę zetknąć się w ogrodzie. To małe, gliniane kuleczki, które powstają w wyniku wypalania w wysokiej temperaturze. Każda kulka posiada ceramiczną osłonkę, pod którą znajduje się porowata struktura przypominająca pumeks. Zamknięte pęcherzyki powietrza stanowią świetny izolator. Keramzytowe pustaki i bloczki posiadające otwarte kanaliki odprowadzają parę wodną, zapobiegając w ten sposób gromadzeniu się wilgoci w murach. To technologia skandynawska sprowadzona do Polski w połowie lat dziewięćdziesiątych pod nazwą Optiroc Blok, która wkrótce doczekała się również swojego następcy Leca Blok.

leca

Elementy systemu Leca Blok wykonuje się z Leca keramzytu oraz cementu portlandzkiego. Składają się z nowoczesnych pustaków ściennych, stropowych, wentylacyjnych, bloczków fundamentowych oraz kształtek nadprożowych. To materiał lekki, neutralny chemicznie i mrozoodporny, charakteryzujący się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi oraz akustycznymi. Ponieważ ma znakomitą zdolność odprowadzania wody, znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, między innymi w budownictwie, ogrodnictwie, geotechnice, używa się go także do budowy dachów zielonych oraz kształtowania terenu.

Zdrowy i energooszczędny dom

Chociaż do najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do budowy domów, nadal należą cegły, to keramzyt uważa się za przyszłość budownictwa. Porowata struktura keramzytowych kulek powoduje, że wykonane z nich pustaki i bloczki odznaczają się bardzo dobrą izolacją termiczną. A naturalne przestrzenie pomiędzy nimi gwarantują odpowiednią paroprzepuszczalność – dzięki temu nie musimy obawiać się grzybienia ścian. Wysoka termoizolacyjność ma z kolei znaczący wpływ na koszty ogrzewania domu oraz wydatki na materiały izolacyjne. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wełny mineralnej, która daje zdecydowanie najlepsze efekty. Murowanie ścian należy przeprowadzić na pełną spoinę poziomą lub poziomą i pionową, wykorzystując zaprawę cementowo-wapienną.

Domy z keramzytu bez wątpienia można zaliczyć do budynków energooszczędnych. Ponieważ jest to materiał chemicznie obojętny, jest odporny zarówno na działanie niskich, jak i bardzo wysokich temperatur. Mury z keramzytobetonu chronią przed nadmiernym ciepłem, dzięki swoim właściwościom nawet w bardzo upalny dzień potrafią utrzymać niższą temperaturę, co docenili głównie Hiszpanie oraz Portugalczycy. Ze względu na to, że materiał bardzo szybko wysycha, równie dobrze potrafi izolować od zimna.

Struktura materiału ma istotny wpływ na tłumienie hałasu. Porowatość keramzytu sprawia, że fale odbijają się w różnych kierunkach, w ten sposób dźwięk jest częściowo tłumiony. Przy czym trzeba mieć na uwadze zasady fizyki, zgodnie z którymi im cięższa ściana, tym lepsza izolacja akustyczna – najlepiej sprawdzą się pełne, keramzytobetonowe bloczki o grubości 18 cm. W tym wypadku izolacyjność akustyczna od dźwięków powietrznych R’A2 wynosi 50-51 dB. Ściany takich budynków są niezwykle wytrzymałe i solidne, co więcej zazwyczaj nie wymagają tynkowania. Sprawdzonym producentem keramzytu jest firma Uciechowski – www.uciechowski.com.pl.

Dlaczego warto wybrać keramzyt?

Decydując się na budowę w technologii keramzytu, będziemy mogli cieszyć się ciepłym i zdrowym domem, odpornym na pleśń i wilgoć. To materiał przyjazny dla środowiska, niepalny, tak, więc również bardziej bezpieczny. Wysoki poziom paroprzepuszczalności sprawia, że dom „oddycha” a odpowiednia termoizolacja zwiększa komfort domowników. Budowa przebiega dużo sprawniej niż w przypadku zastosowania tradycyjnych materiałów. Ponieważ to technologia ze Skandynawii, a więc z krajów, w których panuje wysoka wilgotność oraz niskie temperatury, możemy mieć pewność, że doskonale sprawdzi się również w naszym klimacie.

Artykuł poleca producent pustaków keramzytowych Leca BLOK – firma Uciechowski: www.uciechowski.com.pl

Previous Czy domena europejska to dobra inwestycja?
Next Elektrownia fotowoltaiczna w 6 krokach

Może to Ci się spodoba

Plan budowy 0 Comments

Wyjątkowe projekty nowoczesnych domów

W końcu po wielu latach odkładania pieniędzy, życia z rodzicami czy w mieszkaniu przychodzi ten upragniony moment – rozpoczęcie prac nad własnym i wymarzonym rodzinnym gniazdkiem. Szanujemy wizje komfortowego życia

Budowa domu 0 Comments

Elewacje drewniane – elegancja i ekologia

Budowa nowego domu to dla wielu spełnienie marzeń z dzieciństwa. Każda kobieta marzy o bezpiecznym schronieniu, przed którym będą mogły bawić się szczęśliwe dzieci, a mężczyzna – wiadomo, od zawsze

Budowa domu 0 Comments

Spiżarnie wracają do łask

Nikt nie zaprzeczy, że nawet w najmniejszych miejscowościach sklep jest najczęściej kilka kroków od domu. Z zakupami nie ma więc problemu. Nawet kiedy zjawią się niespodziewani goście, a nasza lodówka

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź