Nasiona aksamitki idealne do wiosennego ogrodu

Nasiona aksamitki idealne do wiosennego ogrodu

Aksamitka to roślina dekoracyjna, która posiada wiele zalet. Jest łatwa w uprawie, długo kwitnie, może rosnąć zarówno na stanowisku słonecznym, jak i w półcieniu. Aksamitkę można uprawiać na rabatach kwiatowych, a także w donicach na balkonach i tarasach. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć zanim podejmiemy decyzję o uprawie tej rośliny?

Aksamitka – co to za roślina?

Aksamitka jest jednoroczną rośliną dekoracyjną, która wchodzi w skład rodziny astrowatych. W naturalnych warunkach możemy ją spotkać na obu kontynentach amerykańskich, a także w Afryce. Jako roślina uprawna występuje w ogrodach na całym świecie. Warto podkreślić, że nazwa aksamitka obejmuje aż 53 gatunki roślin. Aksamitki tworzą wzniesione kępy, w zależności od odmiany osiągają od 15 do 75 centymetrów wysokości. Ich niewielkie, pierzaste liście posiadają ząbkowane brzegi. Rośliny te posiadają bardzo dekoracyjne koszyczki kwiatowe, które mogą przybierać barwę pomarańczową lub żółtą. Okres kwitnienia tych roślin rozpoczyna się w czerwcu i może trwać nawet do października. Aksamitki charakteryzują się bardzo specyficznym zapachem, który jest wynikiem zawartości w nich dużych ilości olejków eterycznych. Ta właściwość jest wykorzystywana przez ogrodników, gdyż zapach aksamitek odstrasza szkodniki roślin. Z tego względu aksamitki sadzi się często pomiędzy roślinami uprawnymi. Jadalne kwiaty aksamitek wykorzystuje się niekiedy w kuchni. Roślina znajduje zastosowanie także w lecznictwie i kosmetyce. Aksamitki zaliczane są do roślin miododajnych – przyciągają pszczoły i inne pożyteczne owady. Popularne gatunki aksamitki to Rozpierzchła i Wąskolistna

Uprawa aksamitki w polskich warunkach

Aksamitki to rośliny, które mogą być sadzone na rabatach kwiatowych, obwódkach rabat, na balkonach i tarasach, w ogródkach skalnych.

Nasiona aksamitki można sadzić w maju bezpośrednio do gruntu. Jeżeli chcemy cieszyć się ich kwiatami wcześniej, możemy uprawiać je z rozsady (nasiona wysadza się wówczas do pojemników wczesną wiosną, a do gruntu przesadza się je gdy minie ryzyko przymrozków).

Dla aksamitki można wybrać stanowisko słoneczne lub częściowo zacienione. Odpowiednia gleba dla tych roślin jest przepuszczalna i zasobna w składniki odżywcze (jednocześnie aksamitki są w stanie przystosować się do wszystkich gleb ogrodowych).

Doświadczeni ogrodnicy przekonują, że aksamitki są bardzo dobrym przedplonem dla truskawek (sprawiają, że truskawki są zdecydowanie rzadziej atakowane przez nicienie).

Aksamitki wywodzą się z klimatu tropikalnego, co sprawia, że nie posiadają odporności na mróz. Z tego względu w Polsce uprawa się je głównie jako rośliny jednoroczne. Jeżeli chcemy cieszyć się nimi dłużej, posadźmy je w pojemnikach, które przeniesiemy do ogrzewanego pomieszczenia, gdy zrobi się zimno.

Warto pamiętać, że uprawa aksamitek może zostać zaatakowana przez ślimaki. Zagrożeniem dla tych roślin jest także szara pleśń.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje aksamitka?

Aksamitka jest rośliną mało wymagającą. Niezbędne w jej przypadku są takie zabiegi jak okazjonalne podlewanie, nawożenie (warto wybierać nawozy, które nie zawierają nadmiernych ilości azotu), a także usuwanie przekwitłych kwiatostanów.

Kupujemy nasiona aksamitki

Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby zaopatrywać się w nasiona aksamitki wyłącznie u renomowanych producentów. Kupując nasiona upewnijmy się, że ich opakowanie nie zostało uszkodzone. Koniecznie sprawdźmy również czy posiadają one aktualny termin przydatności. Nasiona aksamitki przechowuje się w suchych i chłodnych miejscach.

Previous Czy można zamontować rekuperator w mieszkaniu w bloku?
Next 3 przydatne informacje na temat rolet screen

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Rodzaje i zastosowanie blach stalowych w wielu gałęziach przemysłu

Popularne blachy dostępne na rynku to najczęściej blachy stalowe. Dowiedz się, jakie są ich rodzaje i jakie znajduje się dla nich zastosowania w różnorodnych branżach przemysłowych. Przeczytaj ten artykuł i

Wiadomości 0 Comments

CleanMaster – profesjonalne usługi porządkowe w Łodzi i okolicach

CleanMaster to firma świadcząca usługi sprzątające na najwyższym poziomie. Działamy na terenie całej Łodzi i okolic. Jesteśmy profesjonalistami, którzy oferują usługi utrzymania czystości dla klientów indywidualnych, firm komercyjnych, wspólnot mieszkaniowych,

Wiadomości 0 Comments

Kostka brukowa: która jest najtańsza?

Jakie modele kostki brukowej są tanie? Czy warto się na nie zdecydować? Komu jest szczególnie rekomendowana tania kostka brukowa? Warto zaznaczyć, że dobrej jakości asortyment tego właśnie typu możesz kupić

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź