Najpopularniejsze maszyny ogrodowe
Posiadanie własnego ogrodu to marzenie wielu osób. Właściciele ogrodów wiedzą jednak, że ten przydomowy skrawek zieleni wymaga ciężkiej pracy. Posiadanie ogrodu wiąże się nie tylko z możliwością odpoczynku, ale także obowiązkiem dbania o trawnik i rośliny. Prace ogrodnicze nie muszą być jednak naszą zmorą. Wystarczy, że wykorzystamy podczas nich odpowiednie maszyny ogrodowe.
Jak pracujemy w ogrodzie?
Zanim zrealizujemy nasze marzenie o własnym ogrodzie będziemy musieli wykopać głębokie rowy, uskoki i otwory w ziemi. Grudy ziemi trzeba będzie rozkruszyć, a glebę odpowiednio spulchnić. Później trzeba będzie na niej rozsiać nawozy i nasiona oraz oczyszczać jej powierzchnię z chwastów i innych zanieczyszczeń.
Gdy trawnik, kwiaty, krzewy, drzewa już wyrosną, niezbędna będzie ich regularna pielęgnacja – koszenie, wertykulacja, przycinanie i tym podobne prace. Jesienią ogród pokryją liście, a zimą zasypie go śnieg. Ich też trzeba będzie się pozbyć. Czy wszystko musimy wykonywać ręcznie przy pomocy szpadla, łopaty, grabi, nożyc, pił, sekatorów i innych narzędzi ogrodowych? Na szczęście nie.
Maszyny ogrodowe umożliwią nam szybkie uporanie się z każdą z tych prac. Po to, by posiadanie ogrodu wiązało się przede wszystkim z przyjemnością, a nie przykrymi obowiązkami. Jakie są najpopularniejsze maszyny ogrodnicze?
Glebogryzarki
Glebogryzarka zastąpi szpadel. Docenimy ją zwłaszcza przy cięższych pracach w ogrodzie o dużej powierzchni. Kopanie i spulchnianie gleby z glebogryzarką będzie o wiele łatwiejsze i szybsze. Dzięki pracy wykonanej przez glebogryzarkę gleba będzie miała luźną strukturę. Zagwarantuje to odpowiedni dopływ ciepła, powietrza i wilgoci.
Właścicielom małych ogródków i działek wystarczą glebogryzarki elektryczne. Na większych powierzchniach
z ciężką glebą oraz zachwaszczonym i różnorodnie zagospodarowanym podłożem znacznie lepiej sprawdzą się glebogryzarki spalinowe.
Glebogryzarki to wielofunkcyjne maszyny ogrodnicze. Wystarczy dokupić do nich odpowiednie akcesoria, np. wertykulator czy urządzenie do odchwaszczania.
Podkaszarki i kosy
Podkaszarka ma silnik elektryczny, może być zasilana przewodowo lub akumulatorowo, a jej element tnący to specjalna żyłka. Podkaszarki to idealne maszyny ogrodowe do ścinania trawy wokół drzew lub tej rosnącej na obrzeżach, przy ogrodzeniach czy na kamienistych podłożach. Podkaszarki najlepiej sprawdzą się
w regularnie pielęgnowanych małych i średnich ogrodach.
W bardziej wymagających warunkach, przy ścinaniu bardzo długiej trawy, chwastów czy zarośli lepiej skorzystać z pomocy kosy. Kosa jest cięższa i głośniejsza, ale też wydajniejsza od podkaszarki. Kosy są zasilane silnikiem spalinowym i znakomicie poradzą sobie w dużych ogrodach z wieloma nierównościami i innymi terenowymi przeszkodami.
Kosiarki i traktorki
Kosiarki to o wiele praktyczniejsze maszyny ogrodowe niż podkaszarki i kosy spalinowe. Kosiarka elektryczna lub akumulatorowa to dobry wybór do ogrodu o powierzchni do 1000 m2. Ich średnica koszenia wynosi około 30-40 cm. Po sezonie wystarczy dokładnie naostrzyć i naoliwić elementy tnące i dokładnie oczyścić
z resztek trawy otwory wentylacyjne i obudowę silnika.
Jeżeli nasz ogród ma powierzchnię w granicach 1000-2000 m2, to najlepsza będzie dla niego kosiarka spalinowa. Najlepsze kosiarki spalinowe mają nieco większe tylne koła, napęd oraz funkcję mielenia i bocznego wyrzutu trawy. Niestety konserwacja kosiarki spalinowej jest dużo bardziej wymagająca.
Traktorki to samobieżne maszyny ogrodowe, które wykorzystuje się na rozległych zielonych terenach
o powierzchni przekraczającej 2000 m2. Traktorek może służyć nie tylko do koszenia trawy, ale także do zbierania liści oraz odśnieżania ścieżek, podjazdu czy okolic domu. Traktorki oferują największy komfort pracy dzięki zakresowi ścinania wynoszącemu 76-117 cm.
Piły i pilarki
Piły łańcuchowe to najpopularniejsze maszyny ogrodowe tego typu. Ich ostrze to specjalny łańcuch z zębami
w kształcie litery U. Piła łańcuchowa przyda się do obcinania gałęzi, wycinania krzewów i cięcia drewna opałowego. Pilarki są lżejsze, poręczniejsze i lepiej wyważone. Nadają się przecinania i przycinania powierzchni zielonych. Piły i pilarki mogą mieć zasilanie elektryczne, spalinowe lub akumulatorowe.
Piły elektryczne są łatwe w obsłudze i nie emitują spalin. Można wykorzystać je wszędzie – w ogrodzie,
w warsztacie, a nawet w domu. Sprawdzą się przy cięciu gałęzi, drewna na opał i majsterkowaniu. Piły spalinowe mają dużą moc, są wytrzymałe i mobilne. Można nim ciąć drewno nawet o średnicy ponad 30 cm i inne trudne materiały. Piły akumulatorowe są bardzo mobilne, ciche i nie emitują spalin. Wyróżnia je szybki rozruch, bardzo łatwa obsługa oraz płynna i szybka praca.
Nożyce do żywopłotu
Wielu właścicieli ogrodów decyduje się na założenie żywopłotu. Takie rozwiązanie ładnie się prezentuje i zapewnia prywatność. Dbanie o żywopłot ułatwiają specjalne nożyce. Nie musimy polegać wyłącznie na ręcznych sekatorach. Dużo wygodniejsze są elektryczne, akumulatorowe lub spalinowe nożyce do żywopłotu.
Elektryczne nożyce do żywopłotu są tanie, dość ciche i nie emitują spalin. Stanowią dobry wybór do średniej wielkości ogrodów. Akumulatorowe nożyce do żywopłotu są niesamowicie mobilne, ale charakteryzują się krótkim czasem działania. Spalinowe nożyce do żywopłotu o dużej mocy są przeznaczone przede wszystkim dla profesjonalistów i rozległych żywopłotów wymagających częstego przycinania.
Odkurzacze ogrodowe
Sprzątanie liści grabiami, zwłaszcza w miejscach porośniętych drzewkami i krzewami, jest bardzo trudne. Odkurzacze ogrodowe pomogą szybko i skutecznie utrzymać czystość na trawnikach i rabatkach. Zarówno jesienią, gdy konieczne jest usuwanie spadających liści, jak i wiosną, kiedy należy posprzątać pozostałości po jesieni i zimie.
Odkurzacze ogrodowe są zasilane akumulatorowo. Najlepsze maszyny ogrodowe tego typu są pojemne, lekkie, ciche i posiadają regulowaną moc wydmuchu i zasysania. Niektóre modele posiadają metalowy wirnik, który szatkuje wciągane liście. Specjalny przełącznik zamienia odkurzacz ogrodowy w dmuchawę, która pomoże usunąć liście z trudno dostępnych miejsc.
Odśnieżarki
Zimą warto skorzystać z pomocy odśnieżarki. W większości są to elektryczne maszyny ogrodowe. Odśnieżarki elektryczne są lekkie, zwrotne i poradzą sobie z odśnieżaniem niewielkiego podjazdu lub chodnika.
Odśnieżarki spalinowe są cięższe i głośniejsze, ale lepiej poradzą sobie z grubą pokrywą śnieżną nawet na bardzo rozległym terenie. Najlepsze i najdroższe odśnieżarki posiadają specjalne gąsienice, dzięki którym są w stanie pokonać nawet największe zaspy.
Masz ogród? Wybierz do niego najlepsze maszyny ogrodowe
Każda maszyna ogrodowa ułatwia pracę w ogrodzie. Jeśli zaopatrzymy się we wszystkie niezbędne maszyny ogrodowe, pielęgnacja ogrodu zajmie nam znacznie mniej czasu. Będziemy mieli go więcej na odpoczynek wśród zieleni.
Może to Ci się spodoba
Technorattan – zawsze modny
Ogród, w którym rosną kolorowe i pachnące kwiaty jest tak piękny, że może się wydawać, że piękniejszy już być nie może. A jednak jest to możliwe. Nie tylko nasz ubiór
Ogrody ekologiczne stwarzają przyjazne warunki dla ptaków i owadów. Sztuczne nawożenie jest ograniczone do minimum
Przydomowe ogrody mogą nie tylko zachwycać estetyką, lecz także być przyjazne środowisku. Obie kwestie nie powinny się wykluczać, tylko uzupełniać. Architekci krajobrazu radzą, by przede wszystkim wybierać takie krzewy i rośliny, które będą
Jak dbać o szklarnię ogrodową zimą?
Zimowe miesiące jak styczeń czy luty (w naszym klimacie) powodują, że prace takie jak sadzenie, rozsadzanie, pielenie i zbieranie plonów zamierają. Nie wykonuje się ich nawet w szklarniach. Nie oznacza
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!