Na czym polega usuwanie grzyba ze ścian

Na czym polega usuwanie grzyba ze ścian

Masz grzyba w mieszkaniu? Dowiedz się, na czym polega usuwanie grzyba ze ścian, jakie środki grzybobójcze sprawdzają się najlepiej, a także, czy pleśń narastająca w mieszkaniu może być groźna dla zdrowia.

Odgrzybianie mieszkania, czy warto?

Grzyby i pleśnie, które narastają na ścianach to tak naprawdę kilka gatunków, takich jak grzyb domowy właściwy (Serpula lacrymans) oraz grzyb domowy biały (Poria vaporaria). Jednym z najczęściej występujących grzybni pleśniowych w domu jest Aspergillus. Globosum Chaetomium.

Zagrzybienie ścian to zjawisko, z jakim mamy do czynienia często w starych, zaniedbanych lokalach, ale również w mieszkaniach, w których szwankuje wentylacja albo występowanie wilgoci na szeroką skalę. Osoby borykające się z tym przykrym problemem często próbują na własną rękę wyeliminować pleśń, jednak jest to nierówna walka. Wybór właściwych preparatów grzybobójczych nie jest łatwa, a ich dostępność często jest utrudniona.

W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy sprzątającej, która wykonuje osuszanie mieszkań po zalaniach oraz usuwanie pleśni i zarodników szybko i skutecznie, sięgając po specjalistyczne preparaty.

Skąd mam grzyba w mieszkaniu?

Grzyb w mieszkaniu to wstydliwy, a zarazem niebezpieczny problem, którego nie sposób wyeliminować samodzielnie. A skąd w ogóle się bierze pleśń? Przyczyn powstawania pleśni jest mnóstwo – od błahych z pozoru do bardziej poważnych. Główny powód namnażania się zarodników pleśni w pomieszczeniach mieszkalnych jest zbyt duża wilgotność powietrza. Wilgoć stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni, która wzrasta szybko i często jest niewidoczna gołym okiem w początkowym stadium. Najbardziej narażone na pleśń i grzyby są pomieszczenia chłodne i wilgotne, tam pleśń pojawia się szybko i początkowo niezauważalnie.

Wśród przyczyn pojawiania się grzyba w domach wskazuje się najczęściej takie czynniki, jak:

 • kondensacja pary wodnej;
 • niewłaściwa wentylacja budynku;
 • nieprawidłowości w izolacji budynku;
 • ściany wychłodzone;
 • pojawianie się mostków termicznych;
 • liczne awarie sieci wodno-kanalizacyjnej;
 • wadliwa hydroizolacja ścian fundamentowych;
 • nieszczelne dachy lub systemy odwadniające;
 • zbyt szczelne okna w budynkach;
 • brak przewiewu w pomieszczeniach;
 • wysoki poziom tworzyw sztucznych w farbach malarskich.

Gdzie zamówić badania mykologiczne?

Na początku warto wspomnieć, czym w ogóle jest wspomniane zagadnienie. Badania mykologiczne to specjalistyczna metoda, która pozwala określić, jaki gatunek grzyba żyje pod naszym dachem. Takie badanie to prosty sposób na zyskanie wiedzy, z jakim konkretnie rodzajem grzybni mamy do czynienia. Dzięki temu możliwe jest ustalenie odpowiedniej strategii działania, by usunąć grzyba z pomieszczeń.

Badania mykologiczne można zamówić przez Internet albo telefonicznie, kontaktując się z firmą Kastelnik. To specjaliści ze śląska, którzy pomagają w usuwaniu pleśni, usuwając ich zarodniki przy zastosowaniu profesjonalnych środków biobójczych oraz ozonowania. Badanie mykologiczne wykonują jako pierwszy krok usługi tj. osuszanie i odgrzybianie budynków.

Grzyb na ścianie a zdrowie. Skutki zdrowotne pleśni w domu

Pleśń, która wnika w głębsze warstwy ściany, rozwija się miesiącami, a nawet latami w konsekwencji może przynieść pogorszenie zdrowia. Poważne dolegliwości dotykają głównie układu oddechowego, ale nie tylko. Szkody, jakie niesie ze sobą pleśń w pomieszczeniach to:

 • przewlekłe bóle głowy, a niekiedy nawet mięśni i stawów;
 • problemy ze skórą;
 • nawracające zapalenie zatok;
 • problemy z koncentracją i snem;
 • rozdrażnienie i apatyczność;
 • uszkodzenia układu nerwowego;
 • działanie rakotwórcze;
 • drętwienie kończyn;
 • problemy ze stawami w kręgosłupie;
 • bolący żołądek;
 • nadwrażliwość oczu;
 • osłabiająca się kondycja nerek i wątroby.

Eliminacja pleśni krok po kroku

Warto dodać, że odgrzybianie przeprowadza się, gdy temp. powietrza jest powyżej 5 stopni Celsjusza. Tu nie sprawdzą się domowe sposoby czy sklepowe specyfiki. Przed przystąpieniem do pracy konieczne jest dokładne osuszenie murów i ścian. Aby usunąć grzyba, wykonuje się oprysk preparatem grzybobójczym w zamkniętym pomieszczeniu, w którym nie znajdują się inni ludzie ani zwierzęta. W momencie, gdy zarodniki grzybni rozrosły się do środka ściany, wykonać należy mycie dogłębne, wtłaczając dany preparat w głąb powierzchni pod wysokim ciśnieniem. Wówczas mamy do czynienia z odgrzybianiem powierzchownym oraz wnikliwym, czyli dogłębnym. W odgrzybianiu murów przydaje się również metoda termiczna, polegająca na podgrzewaniu wody do około 70°C i czyszczeniu instalacji, w których często bytują zarodniki.

Odgrzybianie ścian i co dalej?

Odgrzybianie mieszkania https://www.kastelnik.pl/odgrzybienie-pomieszczen/ wykonane i co dalej? Profesjonaliści mogą zalecić Ci częste wietrzenie pomieszczeń albo wentylację mechaniczną, którą warto zainstalować w budynku. W przeciwdziałaniu nawrotom pleśni niecenione mogą okazać się nawiewniki okienne, gwarantujące odpowiednią cyrkulację powietrza. Specjaliści polecają również kontrolę izolacji poziomej fundamentów, izolacji pionowej, oraz elementów konstrukcyjnych budynku, które w razie nieszczelności może powodować wzrost wilgoci w pomieszczeniach.

Poza odgrzybianiem można wykonać:

 • wykonanie izolacji przeciwwilgociowych;
 • udrożnienie niedrożnych kanałów wentylacyjnych;
 • wykonanie ekspertyz lub badań laboratoryjnych.

Ozonowanie mieszkania jako skuteczny sposób na likwidację grzyba ze ściany

Sposób na to, by usunąć grzyba ze ściany, wymaga stosowania oprysków środkiem grzybobójczym. Żaden sklepowy środek chemiczny nie przyniesie rezultatu, jeśli grzyb na ścianie zdążył się rozwinąć i wniknąć. Sposób eliminacji pleśni w dużej mierze powinien być uzależniony od konkretnego gatunku i stadium wykwitów.

Doskonały i niezwykle skuteczny w walce z grzybnią okazuje się ozon. Najpierw oczywiście należy wykonać czyszczenie ścian preparatem zabijającym grzyba i jego zarodniki, a następnie wykonuje się ozonowanie. Ozon rozprzestrzenia się na oczyszczone miejsca i po całym pomieszczeniu, skutecznie eliminując wszelkie grzyby i pleśnie, oraz ich zarodniki. Warto dodać, że ozonowanie to skuteczny sposób na to, by raz na zawsze zlikwidować nieprzyjemny zapach grzybni.

Profesjonalne odgrzybianie ścian w mieszkaniu

Jak już wiesz, usunąć grzyba ze ściany można jedynie przy wsparciu profesjonalnych środków i metod czyszczenia. Firma Kastelnik wykonuje profesjonalnej osuszanie o odgrzybianie w całej Polsce. Specjaliści wykonują osuszanie po zalaniach i odgrzybianie mieszkania, odgrzybianie hal, składów i magazynów oraz pomieszczeń gospodarczych i sklepów. W swojej pracy sięgają po najskuteczniejsze środki grzybobójcze o szerokim spektrum działania na organizmy eukariotyczne. Jako ostatni etap eliminacji pleśni wykonują ozonowanie pomieszczeń, które całkowicie unicestwia pozostałe organizmy i usuwa drażniący stęchły fetor po grzybie. Pracownicy firmy Kastelnik stawiają na szybkie działanie w razie wykrycia grzybni w budynku, ustalają strategię działania i podejmują kroki ku czystej i wolnej od zarodników powierzchni.
Previous Czym kierować się przy wyborze materiałów ściernych?
Next Wewnętrzne schody domowe – drewniane czy metalowe schody na poddasze?

Może to Ci się spodoba

Mieszkanie 0 Comments

Budowa domu czy zakup mieszkania – co się bardziej opłaca?

Blisko 60% obywateli Unii Europejskiej mieszka w domach. Najmniejszy odsetek osób żyjących w blokach występuje w Irlandii (tylko 7%) i Wielkiej Brytanii (14%). Sytuacja w Polsce wygląda zupełnie inaczej. Jednak

Budowa domu 0 Comments

Masa niwelująca UZIN NC 150 NEW – kontynuuj budowę nawet zimą

Przedłużająca się zima nie sprzyja pracom budowlano-remontowym. Niskie temperatury nie tylko utrudniają aplikację, ale również zaburzają funkcjonowanie wielu produktów. Świadoma tego jest firma UZIN, która w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku

Budowa domu 0 Comments

Rozrusznik perkins w maszynach budowlanych

Obecnie maszyny budowlane stosuje się zarówno przy wysokobudżetowych inwestycjach jak i tych prywatnych na mniejszą skalę. Na rynku wiele firm oferuje sprzęt budowlany, ale większość maszyn jest napędzana silnikiem perkins,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź