Listwy przypodłogowe – praktyczne wskazówki dotyczące doboru i montażu
Listwy przypodłogowe, choć niewielkie, są jednym z ważniejszych elementów wykończenia mieszkania, wpływających na jego estetyczny wygląd. Są przy tym niedrogie i łatwe w montażu. Jakie rodzaje listew dostępne są na rynku? Czym kierować się, wybierając model do konkretnego pomieszczenia? Jak prawidłowo przeprowadzić montaż? O tym wszystkim piszemy poniżej. Podpowiadamy też, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, aby listwy były nie tylko estetyczne, ale też funkcjonalne.
Listwy przypodłogowe – rodzaje i funkcje
Listwy przypodłogowe montowane są pomiędzy podłogą a ścianą. Ich główną rolą jest maskowanie szczelin dylatacyjnych. Dodatkową zaletą listew jest możliwość ukrycia w nich przewodów elektrycznych. Ponadto chronią one podłogę przed uszkodzeniami i zabrudzeniami – zapobiegają przedostawaniu się pod nią kurzu i wilgoci. Na rynku dostępne są następujące rodzaje listew:
- listwy poliuretanowe
- listwy MDF
- listwy PVC
- listwy drewniane
- listwy ze stali i aluminium.
Wytwarzaniem listew przypodłogowych zajmuje się firma Meister, słynąca z produkcji wysokiej jakości pokryć podłogowych. Listwy przypodłogowe Meister dostępne są w wielu rozmiarach i formach – odpowiadają więc na szerokie spektrum potrzeb klientów. By jak najlepiej spełniały swoje zadania, należy odpowiednio dobrać je do specyfiki wnętrza.
Jak dobrać listwy przypodłogowe?
Dostępne na rynku listwy można zamówić w niemal każdym kolorze i kształcie, co pozwala na osiągnięcie w mieszkaniu dowolnego efektu stylistycznego. Wiele osób zastanawia się wobec tego, jakie listwy przypodłogowe wybrać, by wnętrze prezentowało się ładnie i estetycznie. Warto pamiętać o dobieraniu ich w taki sposób, aby pasowały przede wszystkim do ścian, drzwi i podłogi. Należy przemyśleć też sposób wkomponowania elementów w aranżację pomieszczenia. Można zrobić to na zasadzie kontrastu, zyskując wyraźny akcent, bądź zastosować kolorystykę zbliżoną do pozostałych elementów wykończenia wnętrza. Decyzja zależeć będzie od preferencji i poczucia estetyki domowników. O doborze listew przypodłogowych przeczytać można także w artykule Listwy przypodłogowe – dostępne możliwości i wybór.
Uniwersalne i estetycznie wykonane listwy przypodłogowe znaleźć można w ofercie firmy Meister. Niemiecki producent wykonuje modele o zróżnicowanych kształtach. Listwy te pełnią funkcje dekoracyjną i użytkową. Doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz urządzonych w niemal każdym stylu. Szczególną popularność zyskały białe listwy przypodłogowe – są eleganckie i uniwersalne, optycznie powiększają pomieszczenie oraz tworzą subtelny, naturalny efekt. Bardzo ważne z punktu widzenia aranżacyjnego są takie parametry listew jak grubość i szerokość.
- Listwy przypodłogowe – grubość
Wybierając listwy, sprawdź, czy ich szerokość nie jest zbyt duża. Takie profile mogą zdominować wnętrze i stworzyć efekt przytłoczenia. Warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza w przypadku listew w ciemnych odcieniach, jak brąz, czerń czy antracyt. Zbyt masywne modele będą mocno się wyróżniać i mogą spowodować optyczne zmniejszenie wnętrza.
- Listwy przypodłogowe – szerokość
Modele o dużej szerokości są bardzo widoczne i, zamiast stanowić dopełnienie wnętrza, pełnią funkcję odrębnego elementu dekoracyjnego. Z tego powodu dobrze sprawdzają się w eleganckich mieszkaniach, dodając im klasy. Wysokie listwy chronią sporą część ściany, co ma znaczenie podczas mycia podłóg. Niskie profile o niewielkiej szerokości sprawdzą się w minimalistycznych pomieszczeniach, stanowiąc subtelne dopełnienie aranżacji.
Jak ciąć listwy przypodłogowe?
Ponieważ listwy sprzedawane są w określonych długościach, niemal zawsze konieczne jest dostosowanie ich do wymiarów pomieszczenia. Profile należy precyzyjnie dociąć z użyciem profesjonalnego sprzętu, np. skrzynki uciosowej. Jest to najczęściej drewniane narzędzie, które przypomina otwartą skrzynkę z prowadnicami umieszczonymi pod różnymi kątami. Zwykle do cięcia listew wykorzystuje się kąt 45 lub 90 stopni – w zależności od specyfiki wnętrza. Docinanie listew z użyciem skrzynki uciosowej jest precyzyjne i przebiega bardzo szybko.
Jak zamontować listwy przypodłogowe?
Listwy przypodłogowe Meister montowane są na kilka sposobów. Można to zrobić za pomocą specjalnej klamry mocującej. Jest ona bardzo łatwa w użyciu i wytrzymała, dlatego montaż przebiega bezproblemowo. Listwy można też przykleić bez użycia silikonów oraz zamontować poprzez wkręcanie lub przybijanie. Sposób montażu zależy od rodzaju listew oraz preferencji osoby montującej. W ofercie firmy Meister dostępne są wszystkie niezbędne akcesoria do montażu listew przypodłogowych. Pozwolą one wykonać pracę sprawnie i precyzyjnie.
Może to Ci się spodoba
Tapety 3D do salonu – czy rzeczywiście warto?
Tapety 3D to bardzo nowatorskie i wyjątkowe dekoracje do każdego salonu. Wybór trójwymiarowej ozdoby na ścianę to najlepszy sposób na stworzenie wyjątkowego, budzącego zainteresowanie efektu w dosłownie każdym pomieszczeniu. Ale
Kto odpowiada za zalaną piwnicę w bloku i komu zlecić pozbycie się szkód?
Do zalania piwnicy może dojść na wiele różnych sposobów. Za każdym razem wiąże się to z licznymi szkodami i koniecznością podjęcia działań służących ich usunięciu. W jaki sposób posprzątać piwnicę
SDG Invest buduje we Wrocławiu Zaułek Złotnicki
Ruszyła kolejna inwestycja wrocławskiego dewelopera specjalizującego się w budowie kameralnych osiedli z mieszkaniami wysokiej jakości. Zaułek Złotnicki III – to już trzeci etap inwestycji zlokalizowanej w pobliżu wrocławskiego stadionu, zaledwie
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!