LED – kuchenne oświetlenie XXI wieku

LED – kuchenne oświetlenie XXI wieku

O wyższości oświetlenia LED nad tym tradycyjnym, nie trzeba nikogo przekonywać. Jest energooszczędne, ekologiczne, a tym samym dużo tańsze. Daje też możliwość dowolnych aranżacji świetlnych, dzięki różnorodnym systemom montażu. Idealnie sprawdzi się w kuchni, szczególnie w projektowanej „na wymiar”, gdzie trudniej dobrać klasyczne światło. Jakie LEDy wybrać do kuchni? O tym mówi poniższy artykuł.

Ekologia

Kuchnia to serce domu. To tutaj odbywają się najlepsze spotkania towarzyskie, widujemy się z rodziną, gotujemy, pijemy kawę. Aby była piękna i funkcjonalna, należy ją zaprojektować w sposób przemyślany i rozsądny. Wybór odpowiedniego oświetlenia sprzyja wspólnym chwilom, a przede wszystkim znacznie ułatwia wykonywanie wszelkich czynności w kuchni. Ponieważ w kuchni potrzebujemy najczęściej kilku źródeł światła, tradycyjne rozwiązania mogą okazać się kosztowne. Oświetlenie LED jest energooszczędne, dzięki czemu znacznie obniżymy comiesięczne rachunki za prąd. Tego typu rozwiązanie obniża koszty niemal pięciokrotnie!

Tradycyjnie czy nowocześnie?

Oświetlenie LED w kuchni ma wiele zalet, które znacznie przewyższają tradycyjne rozwiązania, jakie stosowano jeszcze kilka lat temu. Oświetlenie LED warto zastosować również w innych pomieszczeniach (np. w salonie czy sypialni), choć w kuchni w większości domów instaluje się je najczęściej. Wyższość nowoczesnego oświetlenia LED to także wiele możliwości zastosowania. Możemy nim oświetlić miejsca trudno dostępne dla tradycyjnych zastosowań jak wnętrza szafek, przestrzeń pod nimi czy pomiędzy szafkami górnymi i dolnymi. W wielu domach znajdziemy rozwiązania łączone: część oświetlenia pochodzi z tradycyjnych halogenów, natomiast oświetlenie punktowe czy taśmy stanowią jedynie dodatek. Stopniowo jednak większość osób, które urządzają dom inwestuje w energooszczędne oświetlenie LED.

Co oświetlić?

W kuchni potrzebujemy dużo światła. Tradycyjne „górne” lampy oświetlają niewielką przestrzeń, a przecież do przygotowania posiłków i innych kuchennych czynności potrzebujemy go o wiele więcej i na dodatek dobrze rozplanowanego. Rozwiązaniem są punktowe lampy LED, taśmy oświetlające długą przestrzeń czy inne, indywidualnie rozplanowane systemy, dzięki którym kuchnia będzie praktyczna. Oświetlić możemy wspomniane już wnętrza szafek, przestrzeń pomiędzy nimi, wnętrza szuflad czy zastosować LEDy jako oświetlenie sufitowe. To jednak nie wszystko. Oświetlenie LED w kuchni znajdzie zastosowanie również w dekoracji i wyeksponowaniu wybranych miejsc. Taki pomysł możemy zastosować np. chcąc oświetlić półki z dekoracyjnymi przedmiotami, podświetlić szklane panele na ścianach pomiędzy szafkami czy blaty. Ciekawym rozwiązaniem jest również podświetlenie stolików szklanych, jeśli kuchnia pełni również funkcję jadalni. Oświetlenie stołu jest praktyczne i daje nieco „kosmiczny” efekt, wskazane jest więc dla nowoczesnych wnętrz.

Jak wybrać oświetlenie LED do kuchni?

Kiedy planuje się ostateczny wygląd naszej kuchni, najlepiej wybrać i rozplanować oświetlenie na etapie projektu domu czy mieszkania. Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ pozwala rozplanować miejsca przyłączenia do prądu czy ukryć odpowiednio przewody podczas remontu. Warto także skorzystać z licznych, fachowych informacji, które znajdziemy np. na http://greenie-world.com/. Wybierając oświetlenie LED do umieszczenia w kuchennym suficie, zaplanujmy dobrze rozmieszczone diody, które oświetlą pomieszczenie w najbardziej istotnych jego punktach, np. nad stołem czy blatem. Podobnie w przypadku oświetlenia stosowanego pomiędzy szafkami górnymi i dolnymi, które znajdują się w większości kuchni. Oświetlenie takie może być montowane również jednocześnie z panelami szklanymi zakładanymi na ścianie, co wymaga odpowiedniego zaprojektowania. Jeśli decydujemy się na oświetlenie podszafkowe, można wybierać spośród licznych propozycji. Mniej kosztowne i bardzo popularne są taśmy z umieszczonymi diodami LED na giętkim pasku, przycinanym odpowiednio do pomieszczenia i długości szafek. W ofercie są różne kolorów oświetlenia, ale najbardziej popularne są różne odcienie bieli.

Zastosowaniem nieco kosztowniejszym, ale na pewno trwalszym i lepszej jakości, są lampki montowane podszafkowo, w postaci jednopunktowych lub panelowych lamp. Dają one wyraziste światło i mocno oświetlają np. robocze, kuchenne blaty. Czasem wystarczą nawet dwa takie mocne punkty, a kuchnia jest już znacznie oświetlona. Musimy jednak wcześniej rozróżnić gdzie chcemy zamontować punkty oświetlające, a gdzie zastosować jedynie oświetlenie dekoracyjne. Rozwiązaniem ciekawym, dającym delikatne światło, jednocześnie funkcjonalne i dekoracyjne, jest zastosowanie oświetlenia pod dolnymi szafkami. Do tego rodzaju oświetlenia kuchennego świetnie przyda się wspomniana taśma w ulubionych kolorach Jest to rozwiązanie dekoracyjne, ale dobrze sprawdza się jako samodzielne oświetlenie zacienionego miejsca, kiedy nie potrzebujemy więcej źródeł światła.

Kiedy chcemy znacznie ułatwić sobie kuchenne czynności, warto przemyśleć oświetlenie wnętrza szafek czy szuflad. Każdy z nas wiele razy poszukiwał przyborów kuchennych w czeluściach ciemnych szafek czy szuflady – oświetlona przestrzeń na zawsze by to zmieniła. Przede wszystkim więc, wybierając oświetlenie kuchenne LED, musimy wziąć pod uwagę indywidualne wymogi swojej kuchni i własne potrzeby.

Odpowiednie parametry – dobry wybór LED

Wybierając oświetlenie kuchenne LED trzeba już je indywidualnie rozplanować dla własnej kuchni i przemyśleć czynności, które będą nam towarzyszyć. Jednak oprócz tego powinniśmy wybrać najlepszej jakości sprzęt, o odpowiednich parametrach, aby służył długo i bez zarzutu. Na początku należy określić, jaka moc jest odpowiednia dla danego miejsca. Można posłużyć się porównywarkami tradycyjnych żarówek lub oznakowaniami producenta i w ten sposób zaplanować moc światła. Bardzo ważnym parametrem jest także kąt świecenia żarówek ledowych. Będzie to szczególnie istotne przy LEDach oświetlających pomieszczenie z sufitu czy wnętrza np. szafek. Zły dobór spowoduje, że oświetlenie nie będzie optymalne. Warto także zwrócić uwagę na mocowanie oświetlenia, dostosowane do wielkości gwintu, aby nie był on zbyt duży lub mały. Podobnie należy odpowiednio dobrać rozmiar żarówek do mocowania. Należy pamiętać, że nie wszystkie żarówki LED mają rozmiar identyczny z żarówkami tradycyjnymi.

Planując oświetlenie kuchenne LED, a także wystrój całego pomieszczenia, trzeba również przemyśleć kolor światła. O ile kolorowe wybiera się według własnych preferencji, problem może się pojawić przy świetle białym. Żarówki LED występują w odcieniach ciepłym i zimnym, co powoduje, że światło determinuje wygląd całego pomieszczenia. Światło zimne daje lekko szarawy, dla niektórych „szpitalny” odcień, nie wszyscy będą się czuli w nim dobrze i nie do każdego wnętrza takie światło pasuje. Światło białe, w odcieniu ciepłym, daje bardziej przytulny efekt.

Różny rodzaj żarówek dobiera się do różnych miejsc, co też wymaga przemyślenia. Żarówki LED, które będą stanowiły główne źródło oświetlenia pomieszczenia są zdecydowanie mocniejsze. Najlepiej, gdy zawierają tzw. diody PowerLED, lub COB, przez co świecą mocno. Inne wybieramy natomiast do doświetlania niektórych punktów czyli jako uzupełnienie światła górnego. Jeszcze inne, delikatniejsze powinniśmy wybrać, kiedy zależy nam na wyborze światła dekoracyjnego. Zastosowanie powyższych parametrów i dokładne przemyślenie własnych preferencji pozwoli na uzyskanie zdrowego dla oczu, funkcjonalnego, a przede wszystkim estetycznego oświetlenia, które podkreśli piękno naszej kuchni.

Previous Jak wykonać izolację pod deski tarasowe?
Next Najczęściej popełniane błędy w urządzaniu mieszkania

Może to Ci się spodoba

Mieszkanie

Czy domena europejska to dobra inwestycja?

Domena europejska (.eu) zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Wielu przedsiębiorców często rejestruje ją w parze z naszą domeną narodową (.pl) dla podkreślenia europejskiego wymiaru swojej działalności. Prawie 38% witryn

Okna i drzwi 0 Comments

Ochrona wnętrz przed słońcem. Rolety, żaluzje, markizy – co wybrać?

Choć większość ludzi uwielbia słońce, nie można nie zgodzić się z tym, że w nadmiarze potrafi być ono wyjątkowo dokuczliwe. Łatwo można się o tym przekonać zwłaszcza w pomieszczeniach, które

Wykończenia wnętrz 0 Comments

Wykończenie mieszkań – samemu czy z deweloperem?

Każdy, zaczyna myśleć o swoich czterech kątach, stoi przed wyborem, czy zadanie jego wykończenia zlecić wyspecjalizowanej ekipie, czy też większość prac wykonać samodzielnie. Oczywiście każde z tych rozwiązań ma swoje

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź