Lampy dla dzieci – jak wybrać dobrze?

Lampy dla dzieci – jak wybrać dobrze?

Urządzanie pokoju dziecięcego to wyzwanie i przyjemność. Piękne meble, wyszukane akcesoria i zasłony pozwalają stworzyć w nim dowolny nastrój. Niezwykle ważne dla komfortu małego domownika jest też oświetlenie. Przytulna, ciepła atmosfera, którą pomagają stworzyć odpowiednie lampy, sprzyja wyciszeniu i relaksowi, a dobre, punktowe światło zachęca do zabawy, bez obaw o zdrowie oczu.

Nawet krótka wizyta w sklepie z oświetleniem pozwala się przekonać, że na brak wyboru lamp do pokoju dziecięcego nie można narzekać. Lampy dziecięce są zazwyczaj bardzo kolorowe. Nierzadko można wśród nich odnaleźć postaci i motywy z popularnych bajek i filmów. Decydując się na zakup konkretnego modelu nie powinniśmy jednak kierować się jedynie estetyką. O wiele ważniejsze są określone funkcje użytkowe. Zależy to w dużej mierze od wieku dziecka.

Dla maluszka

W pokoju niemowlaka niewskazane jest ostre światło. Dużo przyjemniej odczuwa się delikatne oświetlenie z wiszącej lampy sufitowej np.: w kształcie słoneczka, chmurki, czy samolotu. Ze względów bezpieczeństwa nie poleca się do pokoju dziecka lamp stojących, które mogą się przewrócić. Starsze, raczkujące lub zaczynające chodzić dzieci są bardzo ciekawe i na pewno zainteresują je zwisające kable i kontakty. Trzeba też uważać na gorące żarówki, szklane lub metalowe klosze, o które dziecko może się uderzyć. O wypadku najczęściej decydują sekundy, więc najbezpieczniej jest po prostu usunąć lampy z zasięgu małych rączek, a kontakty zabezpieczyć.

Przy małych dzieciach sprawdza się też mała lampka nocna, która ułatwia zasypianie i doglądanie malucha w nocy. Nie zużywa dużo prądu, światło jest dyskretne. Pozwala dziecku spać a jednocześnie zapewnia dostateczną widoczność na np.: przebranie pieluszki, czy podanie nocnej porcji mleka.

Do dziecięcych pokoi polecam żarówki ledowe, ponieważ zużywają niewiele prądu, mają długi czas eksploatacji a częste włączanie i wyłączanie nie ma wpływu na ich żywotność. Idealnie sprawdzają się żarówki e14 wyposażone jeszcze w funkcję ściemniania, co pozwala dodatkowo dostosować siłę oświetlenia do pory dnia i nocy – mówi ekspert portalu lampy.pl.

obrazek1

Dla przedszkolaka i starszych kolegów

Dziecko w wieku przedszkolnym, które ma określone hobby, dużo czasu spędza skupione na jednej czynności np.: bawi się klockami, układa puzzle na podłodze, czy rozkłada makiety samochodów. Potrzebuje oprócz ogólnego oświetlenia, dobrego światła punktowego. Należy więc pomyśleć o kinkietach. Dobrze jest, gdy mają ruchome ramię i głowicę. Dzięki temu można swobodnie manewrować strumieniem światła, tak by oświetlenie było optymalne i dostosowane do określonych aktywności dziecka.

Dla ucznia niezbędna będzie też lampka na biurko. U dzieci praworęcznych należy ją postawić z lewej strony, u leworęcznych odwrotnie – z prawej. Gdy dziecko korzysta w komputera również potrzebuje dodatkowego oświetlenia punktowego po zmroku, by nie tworzyć zbyt dużych kontrastów, co nie sprzyja higienie oczu. Światło nie powinno też świecić bezpośrednio w ekran komputera.

obrazek2

Wybór oświetlenia do pokoju dziecięcego trzeba dobrze przemyśleć, by lampy „rosły razem z dzieckiem”. Częste zmiany mają zły wpływ na poczucie bezpieczeństwa dzieci i stan portfela rodziców. Dobrze dobrane lampy dziecięce powinny wystarczyć na kilka lat zapewniając dziecku przytulną atmosferę i odpowiednie warunki do poznawania świata i nabywania nowych umiejętności.

 

Previous Serpentynit antygorytowy - co to jest i gdzie się go stosuje?
Next Oko artysty, ręka rzemieślnika - stoły z litego drewna

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Dlaczego warto instalować system sygnalizacji pożarowej?

Wybuch pożaru to poważne zagrożenie dla ludzi znajdujących się w objętym nim budynku. Niebezpieczeństwo niesie nie tylko rozprzestrzeniający się ogień, ale także dym i substancje toksyczne – to właśnie one

Instalacje 0 Comments

Konwerter satelitarny – niezbędny element każdej instalacji satelitarnej

Do odbioru telewizji satelitarnej nie wystarczy antena oraz dekoder. Niezbędny jest również konwerter satelitarny, który przetwarza nadawany sygnał oraz przewód koncentryczny, za pomocą którego otrzymany sygnał jest nadawany. Czym dokładnie

Instalacje 0 Comments

14 proc. domów jednorodzinnych w Polsce ma własną instalację fotowoltaiczną

W tym roku liczba gospodarstw domowych w Polsce korzystających z energii wyprodukowanej we własnych mikroinstalacjach fotowoltaicznych przekroczy milion. Coraz więcej osób przekonuje się do inwestycji w fotowoltaikę, ponieważ własne źródło zielonej energii oznacza oszczędność,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź