Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Mieć wybór to rzecz trudna. O czym świadczą dylematy tych, którzy nie mogą zdecydować czy wolą kuchnię otwartą czy zamkniętą.

Do pewnego momentu pytanie mogło mieć charakter czysto akademicki. W znakomitej większości nowych budynków można było wybrać każdy rodzaj kuchni, pod warunkiem, że była to kuchnia otwarta na salon. Teraz jest już inaczej – deweloperzy dostrzegają zróżnicowane potrzeby klientów, dopasowują więc ofertę do ich oczekiwań. Na rynku są nawet tacy, którzy dają możliwość samodzielnej aranżacji wnętrza.

Po co ludziom kuchnia?

To udogodnienie, ale i wyzwanie. Zmusza kupujących nowe mieszkania do poszukiwania odpowiedzi na kluczowe pytania. Takie, jak choćby to o sens posiadania kuchni.

Wbrew pozorom nie jest to pytanie, na które można odpowiedzieć jednym zdaniem. Są ludzie, dla których kuchnia jest jedynie tym miejscem, w którym trzymają jedzenie i w której odgrzewają je w mikrofalówce. Wielkomiejskie single nie używają tego pomieszczenia do gotowania. Jedzą na mieście.

Inni traktują kuchnię jako najważniejsze pomieszczenie w domu. Miejsce, w którym powstają wymyślne posiłki i gdzie po prostu się przebywa – siedząc przy stole lub pracując przy blacie.

Funkcja wyznacza więc to, jakiego rodzaju kuchnia będzie najlepsza. Duża czy mała? Z miejscem do jedzenia czy jedynie podstawowym wyposażenie? Otwarta czy zamknięta?

Wszyscy razem vs. intymność gotowania

To oczywiście nie koniec rozważań. Bo przecież nie każdy ma takie samo podejście do samej czynności gotowania. Niektórzy je uwielbiają inni nie cierpią. Są tacy, którzy preferują rozbuchane prace, których ślady znaleźć można wszędzie. Są też inni, którzy potrafią ograniczyć się do jednej miseczki.

O tym, czy zdecydować się na kuchnię otwartą czy zamkniętą zadecydować może stosunek do obecności innych w procesie gotowania. Komu towarzystwo nie przeszkadza lub dla kogo jest wręcz pożądane, powinien zdecydować się na kuchnię otwartą. Zamkniętą powinni wybierać ci, którzy preferują gotować w samotności.

Nie należy przy tym zapominać o ważnej kwestii zapachów. Czy chcemy, żeby w całym mieszkaniu czuć było smażoną cebulę lub rybę? A może wolimy zamknąć zapach przypalonego kotleta w jednym z pomieszczeń?

Przestrzeń powiększona

W małych mieszkaniach odpowiedź na te pytania może nie mieć znaczenia. Zapachy roznoszą się szybko i bez przeszkód. Pozostaje jednak kwestia przestrzeni.

Kuchnia otwarta optycznie powiększa salon. I odwrotnie, jeśli jednej ściany nie ma, wydaje się, że samo pomieszczenie do gotowania jest większe. Jeśli więc komuś zależy na tym, żeby mieć wrażenie przestrzeni, otwarta kuchnia może być niezłym na to sposobem.

Gdzie umieścić jadalnię?

To tym ważniejsze, że taki rozkład pomieszczeń pozwala w ciekawy sposób urządzić jadalnię. Nie potrzeba na nią osobnego pokoju, wystarczy przestrzeń między kuchnią a salonem. Dokładnie ta, którą wcześniej zajmowała ściana.

Wniosek? Otwarta kuchnia to niezły sposób na przynajmniej optyczne powiększenie mieszkania. Rozwiązanie dla tych, którzy za dużo nie gotują i lubią robić to w towarzystwie. A zamknięta? Ta sprawdzi się w większych lokalach. Polubią ją w szczególności ci, którzy nie lubią, gdy ktoś im się pęta pod nogami, gdy pracują. Decyzja to jak zawsze kwestia osobista.

Źródło: tekst powstał we współpracy ze specjalistami z Modernbud

Previous SDG Invest buduje we Wrocławiu Zaułek Złotnicki
Next Jak wybrać odpowiednią działkę budowlaną?

Może to Ci się spodoba

Wykończenia wnętrz 0 Comments

Salon dla pasjonata dawnych podróży

Podczas gdy jedni lubią minimalistyczną i chłodną nowoczesność, inni kochają się we wnętrzach z duszą, które wnoszą do domu ciepło i opowiadają jakąś historię. Jeśli chcesz poczuć się jak bohater

Aranżacja wnętrz 0 Comments

Ochrona wnętrz przed słońcem. Rolety, żaluzje, markizy – co wybrać?

Choć większość ludzi uwielbia słońce, nie można nie zgodzić się z tym, że w nadmiarze potrafi być ono wyjątkowo dokuczliwe. Łatwo można się o tym przekonać zwłaszcza w pomieszczeniach, które

Mieszkanie 0 Comments

Odnawianie ścian białą farbą – matową czy z połyskiem?

Psychologia koloru może mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie, dlatego kolor ścian we własnych czterech kątach powinien być dopasowany do charakteru lokatorów. Biały kolor ma co najmniej dwie twarze: jednych

2 komentarze

  1. Arek
    12 lutego, 15:57 Reply
    Moim zdaniem lepsza jest kuchnia otwarta ponieważ sam posiadałem kuchnie zamkniętą i przebudowałem ją na otwartą co skutkowało większą ilością miejsca i łatwiejszy kontakt z rodziną która znajdowała się w salonie. Serdecznie polecam tego typu rozwiązanie.
  2. Anna
    24 maja, 06:14 Reply
    A ja uważam, że kuchnia odizolowana od salonu jest dobrym rozwiązaniem. Ja przyjdą goście to nie widać tego całego bałaganu a poza tym gotujące zapachy można ujarzmić w jednym pokoju a nie całym domu....

Zostaw odpowiedź