Koszt robót ziemnych przy budowie domu bez piwnicy

Koszt robót ziemnych przy budowie domu bez piwnicy

Budowa domu bez piwnicy to coraz częstszy wybór inwestorów. Wszakże każda budowa domu niesie za sobą duże nakłady finansowe, lecz dokładając piwnicę cena wzrasta o około 20-30 %. Dowiedz się jakie roboty ziemne będą konieczne do posadowienia budynku bez piwnicy i ile kosztują.

Budować dom z piwnicą czy nie?

Obecnie właściciele nieruchomości decydują się przeważnie na budowę domu bez piwnicy. O takim wyborze głównie stanowi fakt, że koszty budowy znacznie się zwiększają. Innym powodem jest występowanie wysokiego poziomu wód gruntowych. Budując dom z piwnicą na takim terenie możemy spodziewać się gromadzenia się wody oraz wilgoci w piwnicy, a fundamenty domu mogą być w sposób niebezpieczny podmywane. Możliwym skutkiem powyższej sytuacji będzie osunięcie się konstrukcji budynku. Piwnica powinna być osadzona jak najpłycej, gdyż wtedy będzie znajdować się dalej od wód gruntowych.

Jakie roboty ziemne konieczne są przed budową domu bez piwnicy?

Przystępując do realizacji budowy domu, musimy zapoznać się z robotami ziemnymi. Zazwyczaj na działce będziemy wykonywać następujące prace:

  • Wycinka drzew oraz krzewów– zdarza się, że działka porośnięta jest przez roślinność i w takim przypadku, przed niwelacją terenu, musimy ją wyciąć. Na niektóre drzewa będzie potrzebne zezwolenie na wycinkę.
  • Niwelacja terenu- czyli wyrównanie terenu działki. Usługa polega na usunięciu wierzchniej warstwy ziemi- humusu. Do zadania potrzebna będzie koparko-ładowarka, która zbiera ziemię urodzajną i kolejno składuje ją w wyznaczonym miejscu na terenie działki lub następuje jej wywóz przez firmę zajmującą się robotami ziemnymi.
  • Wykop pod fundament- ostatni etap prac ziemnych. Wykop zostaje przeprowadzony zgodnie z projektem budowlanym. Musi być wykonany bardzo dokładnie. Od jego powodzenia zależy stabilność budynku.

Koszt robót ziemnych pod budowę domu bez piwnicy

Cena robót ziemnych pod budowę budynku bez piwnicy jest zależna od kilku czynników. Pod uwagę musimy wziąć wielkość inwestycji, a także przeznaczenie wykopanej ziemi z wykopu. W zależności czy będzie ona składowana na działce, czy też wywieziona, koszt usługi będzie się różnił.

Oto przykładowy cennik robót ziemnych:

  1. Inwestorzy zakupili działkę o wymiarach 50 m x 80 m. Działka porośnięta jest przez krzewy o powierzchni około 35 m3. Właściciele zdecydowali o budowie domu bez piwnicy, którego wymiary wynoszą 11 m x 14 m oraz głębokości wykopu 1 m. Materiał z wykopu będzie składowany na działce.

Obliczenia:

Wycinka drzew:               35 m3 x 100,00 zł = 3 500,00 zł

Niwelacja terenu:           50 m x 80 m = 4 000 m2

4 000 m2 x 2,00 zł = 8 000,00 zł

Wykop pod dom:            11 m x 14 m x 1m = 154 m3

154 m3 x 20,00 zł/m3 = 3 080,00 zł

Łączny koszt robót ziemnych wynosi 14 580,00 zł.

  1. Na działce o powierzchni 35 m x 58 m, powstanie dom jednorodzinny bez piwnicy o wymiarach 9 m x 11 m i głębokości 0,9 m. Na działce nie ma krzewów oraz drzew, a materiał z wykopu musi zostać wywieziony z terenu budowy.

Obliczenia:

Niwelacja terenu:           35 m x 58 m = 2 030 m2

2 030 m2 x 2,00 zł = 4 060,00 zł

Wykop pod dom:            9 m x 11 m x 0,9 m = 89,1 m3

89,1 m3 x 20,00 zł/m3 = 1 782,00 zł

Wywóz materiału:          89,1 m3 x 24,00 zł/m3 = 2 138,40 zł

Łączny koszt robót ziemnych wynosi 7 980,40 zł.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Szczucki, której specjalizacją są roboty ziemne, takie jak wykop pod fundamenty czy niwelacja terenu. Jeśli jesteś zainteresowany ofertą prac ziemnych, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.szczucki.pl.

 

Previous Drewno klejone BSH – zastosowanie, korzyści, parametry techniczne
Next Czy warto korzystać z odnawialnych źródeł energii?

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Wpływ niedoborów stali na dostępność komponentów budowlanych

Niedobór stali jest spowodowany ograniczoną produkcją i zamknięciem fabryk, problemami logistycznymi związanymi z transportem stali do Polski, a także sytuacją pandemiczną na świecie. Ta sytuacja jest wciąż odczuwalna przez wielu

Wykończenia wnętrz 2 komentarze

Nadchodzi czas „złotej rączki”. Będzie szybko i skutecznie.

Na rynku nieruchomości wciąż nie widać końca kryzysu. Firmy narzekają na brak zainteresowania ze strony klientów, ci z kolei odczuwają brak gotówki. Jednak część małych firm prowadzących działalność remontowo-budowlaną, radzi

Plan budowy 1Comments

Jak rozpoznać funkcje pracowników na placu budowy i nie tylko

Kask to niezbędny element wyposażenia zarówno pracownika budowy, jak i każdej osoby, która się na owym placu znajduje. Oto przewodnik, jak rozpoznać funkcje pracowników. Kolor – wyznacznik funkcji Aby można

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź