Konwerter satelitarny – niezbędny element każdej instalacji satelitarnej

Konwerter satelitarny – niezbędny element każdej instalacji satelitarnej

Do odbioru telewizji satelitarnej nie wystarczy antena oraz dekoder. Niezbędny jest również konwerter satelitarny, który przetwarza nadawany sygnał oraz przewód koncentryczny, za pomocą którego otrzymany sygnał jest nadawany. Czym dokładnie jest konwerter satelitarny, jakie pełni funkcje oraz ile rodzajów tego sprzętu jest dostępnych na rynku?

Konwerter satelitarny – co to takiego?

Konwertery satelitarne to urządzenia, które dostarczają sygnał z satelitów do odbiorników satelitarnych. Ich główne zadanie to przekształcanie i wzmocnienie sygnałów odbitych od lustra anteny. Konwertują sygnał z zakresów od 10,7 do 11,7 GHz oraz od 11,7 do 12,75 GHz, na zakres pierwszej pośredniej częstotliwości satelitarnej, czyli od 950 do 2150 MHz. Konwertery można podzielić na analogowe i cyfrowe. Te pierwsze obsługują zakres od 10,7 do 11,75 GHz i odznaczają się dużym tłumieniem. Natomiast cyfrowe działają w zakresie 10,7 – 12,75 GHz. Jedne i drugie, będą z powodzeniem działały na odbiornikach satelitarnych analogowych, jak i cyfrowych, z tą jednak różnicą, że modele analogowe nie obsłużą częstotliwości wyższych niż 11,75 GHz.

Jak działa konwerter satelitarny?

Podstawowe parametry konwertera satelitarnego to wzmocnienie, współczynnik szumów, pobór prądu i możliwość współpracy z tunerem satelitarnym. Typowy konwerter posiada wzmocnienie o wartości 55 dB, współczynnik szumów z zakresu 0,1 – 0,7 dB i pobór prądu ok. 100 mA.

Działanie konwertera jest proste. Satelita wysyła mikrofale, które konwerter przekształca na fale o podobnej długości do tych, wykorzystywanych do odbioru programów w telewizji. Fale mogą być wysyłane i odbierane w dwóch płaszczyznach: pionowej i poziomej. Ze względu na to, że to fale są nośnikiem informacji, w celu zwiększenia pojemności zakresu częstotliwości używanego w telewizji satelitarnej, zaczęto używać fal radiowych o określonej polaryzacji. Najlepsze warunki odbioru są wtedy, gdy polaryzacja fali radiowej odpowiada polaryzacji sondy w konwerterze. Zaś najsilniejsze tłumienie występuje wtedy, gdy polaryzacja fali jest obrócona o 90 stopni w stosunku do płaszczyzny polaryzacji sondy, która pobiera sygnał fali docierającej do konwertera.

Rodzaje konwerterów satelitarnych

Poszczególne modele konwerterów różnią się parametrami: częstotliwością generatora, pasmem wejściowym i wyjściowym oraz sposobem wyboru polaryzacji. Najpopularniejsze rodzaje tych urządzeń to:

 • pełnozakresowy (fullband),

Umożliwia odbiór programów nadawanych z polaryzacją poziomą i pionową – wybór zostaje dokonany po wybraniu napięcia zasilającego: odpowiednio 18 lub 14 V. Musi przy tym wystąpić określona częstotliwość: 9,75 GHz dla zakresu 10,7 – 11,7 GHz i 10,6 GHz dla zakresu 11,7 – 12,75 GHz.

 • podwójny (twin),

Dwa niezależne konwertery w wersji fullband, które są umieszczone w jednej obudowie. Umożliwiają odbiór dwóch różnych programów satelitarnych na dwóch oddzielnych tunerach.

 • quad,

To tak naprawdę multiswitch, który ma 4 niezależne konwertery w jednej obudowie. Umożliwia dołączenie do czterech tunerów, pracujących w pełni niezależnie.

 • dual,

Model, który posiada wyjście sygnału zarówno o polaryzacji poziomej, jak i pionowej, najczęściej o zakresie 10,7 – 11,7 GHz. Oba sygnały występują w sposób ciągły, nie są przełączane, jak w przypadku wersji fullband czy twin. Obecnie ten model jest niedostępny.

 • quattro,

Posiada cztery, zupełnie niezależne od siebie wyjścia: zakres 10,7 – 11,7 GHz oraz 11,7 – 12,75 GHz. Każdy odpowiednio z polaryzacją poziomą i pionową.

 • monoblock.

Obsługuje dwie satelity. Zbudowany jest z dwóch konwerterów z przełącznikiem DiSEqC, które umieszczone są na jednej płytce drukowanej i wsadzone w jedną obudowę. Odpowiedni konwerter wybierany jest po określeniu sygnału: Tone Burst lub DiSEqC. Tego typu modele mogą być używane z antenami o średnicy 80 – 90 cm.

Zalety telewizji satelitarnej

Telewizja satelitarna może poszczycić się wysoką jakością nadawanych programów, z tego też wynika jej sukces. Montaż zestawu do odbioru tego rodzaju telewizji zajmuje zaledwie kilkanaście minut i wbrew pozorom nie jest związany ze zbyt wygórowanymi kosztami. Podstawowy zestaw do odbioru telewizji satelitarnej składa się z anteny, odpowiednich wtyków, kabli oraz konwertera. Duży wybór konwerterów satelitarnych, można znaleźć na tej stronie: https://www.eltrox.pl/tv-i-multimedia/telewizja-satelitarna/konwertery.html.

Jakie zalety ma telewizji satelitarna?

 • Wystarczy jeden nadajnik, by dostarczyć telewizję do dużego obszaru.
 • Umożliwia odbiór telewizji w miejscach, w których odbiór telewizji naziemnej jest niemożliwy lub utrudniony.
 • Duża liczba kanałów transmisyjnych.
 • Największy wybór kanałów w rozdzielczości HD i SD.
 • Największy zasięg odbioru.
 • Niskie koszty instalacji.

Konwerter satelitarny to niezwykle istotny element każdego zestawu do odbioru telewizji satelitarnej. Bez jego udziału, odbiór telewizji byłby niemożliwy. Wybierając ten gadżet, dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na jakość zakupywanego sprzętu. Konwerter o niskiej jakości będzie istotnie wpływał na odbierany obraz, analogicznie jak w przypadku wyboru anteny czy przewodów o niezbyt wygórowanych parametrach.

Previous Zakładanie i pielęgnacja trawników
Next 5 porad jak wybrać myjkę ciśnieniową

Może to Ci się spodoba

Instalacje elektryczne 0 Comments

Lampy dla dzieci – jak wybrać dobrze?

Urządzanie pokoju dziecięcego to wyzwanie i przyjemność. Piękne meble, wyszukane akcesoria i zasłony pozwalają stworzyć w nim dowolny nastrój. Niezwykle ważne dla komfortu małego domownika jest też oświetlenie. Przytulna, ciepła

Instalacje 0 Comments

Dlaczego warto instalować system sygnalizacji pożarowej?

Wybuch pożaru to poważne zagrożenie dla ludzi znajdujących się w objętym nim budynku. Niebezpieczeństwo niesie nie tylko rozprzestrzeniający się ogień, ale także dym i substancje toksyczne – to właśnie one

Instalacje 0 Comments

Drożna kanalizacja- gwarancją nie zanieczyszczonej wody i gleby

Sprawnie działająca kanalizacja oznacza więcej niż mogłoby się wydawać. Drożne rury odpływowe nie tylko pozwalają bezpiecznie pozbyć się nieczystości, są także zabezpieczeniem czystości wód i gleby i dają pewność, że

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź