Konserwacja orynnowania na wiosnę

Konserwacja orynnowania na wiosnę

O tym, że system rynnowy powinien być przygotowany na nadejście zimy wie chyba każdy, kto mieszka we własnym domu. Jednak najlepszym okresem na konserwację orynnowania naszego domu jest właśnie okres wiosenny gdy – prócz oczywistego oczyszczenia samych rynien oraz rur spustowych – należy wykonać również przegląd i naprawę ewentualnych zniszczeń spowodowanych śniegiem, zamarzającą wodą i niskimi temperaturami.

Specjaliści dekarze oraz producenci rynien zalecają ich czyszczenie i konserwację co najmniej dwa razy do roku właśnie jesienią oraz wiosną – przed i po zimie, gdyż jest to zwykle najcięższy okres dla orynnowania budynków. Tak jak zimą opady topniejącego śniegu tak i wiosenne burze z intensywnymi opadami wymagają od rynien dużej przepustowości, by nie doszło do przelewania się wody opadowej i spływania jej po elewacji.

Pierwszy etap to oczywiście fizyczne usunięcie wszelkich zanieczyszczeń – od tych największych czyli gałęzi, liści, po mniejsze – ptasie pióra, pył i kurz. Warto tutaj zaznaczyć, że nie powinniśmy tego robić przy pomocy ostrych narzędzi. Te mogą bowiem naruszyć powierzchnię rynny i w przypadku rynien ze stali – doprowadzić do ich rdzewienia i niszczenia. Przeważnie wystarczy rękawica do ręcznego usuwania śmieci oraz wąż ogrodowy z wodą do spłukiwania resztek przez rury spustowe.

Gdy zarówno rynny jak i rury spustowe oraz łączniki i kolanka będą już wolne od nieczystości możemy przystąpić do przeglądu powierzchni orynnowania. Na co możemy się natknąć? Lodowe zatory w rynnach mogły z czasem spowodować rozszczelnianie połączeń między elementami systemów rynnowych. Mogły też zwyczajnie odkształcić zarówno rynny z PVC jak i metalowe. Te pierwsze zwykle wracają do swoich kształtów, ale są również bardziej podatne na pęknięcia. Rynny stalowe są odporniejsze, ale z drugiej strony mogą się odkształcić gdy działają na nie duże siły. W obu przypadkach będzie jednak potrzebna konserwacja naruszonych elementów – jest to proces konieczny by zapobiec następstwom i problemom z przeciekaniem orynnowania w środku sezonu.

Prócz odcinków rynien i rur spustowych bardzo ważne jest przeprowadzenie przeglądu elementów łączących poszczególne elementy. Być może konieczna będzie wymiana niektórych uszczelek lub zwykłe ściśnięcie dwóch elementów by z powrotem nadać im szczelności.

Artykuł przygotowany przy współpracy z ekspertami z firmy Profil-B z siedzibą w Kielcach.

Previous Technorattan - zawsze modny
Next Drabina trzyczęściowa Triblo

Może to Ci się spodoba

Plan budowy 0 Comments

Jaką działkę kupić, by móc szybko postawić na niej dom?

Budowa domu wymaga wyboru oraz zakupu działki. Jednym z najważniejszych kryteriów w tym przypadku jest jej uzbrojenie. Prąd oraz woda są niezbędne już podczas prac budowlanych, dlatego warto sprawdzić, czy

Wykończenia wnętrz 1Comments

Wszystko czego potrzebujesz do remontu, teraz w jednym miejscu

Wiosna i lato to dobry czas na przeprowadzanie wszelkiego rodzaju remontów i przeróbek w naszym domu.  Niestety, sam remont wiąże się bezpośrednio ze sporą ilością czasu poświęconą zarówno na samą

Budowa domu 0 Comments

Systemy kontroli dostępu RCP

Systemy kontroli dostępu oraz precyzyjnego rozliczania czasu pracowników oparte na nowych technologiach i innowacyjnych rozwiązaniach technicznych znacznie ułatwiają zarządzanie firmą. Zobacz, jakie rozwiązania w tym zakresie oferuje rynek. Kontrola dostępu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź