Karnisze do firan – jak je wybrać?

Karnisze do firan – jak je wybrać?

Zasłony i firany są zawsze modne. Niezależnie od nowych trendów pojawiających się w wystroju wnętrz, które lansują rolety i żaluzje, pięknie upięty materiał na dobrze dobranym karniszu niezmiennie pozostaje prawdziwą ozdobą okna. W sklepach znaleźć można wiele rodzajów karniszy. Jak je wybrać? Oto kilka praktycznych podpowiedzi.

Jeszcze kilka lat temu na rynku były dostępne niemal wyłącznie karnisze drewniane. Dziś mamy do wyboru nowoczesne materiały, które sprawiają, że ten nieco trącący myszką styl należy już do przeszłości. Ma on oczywiście jeszcze swoich zwolenników i karnisze sufitowe tego typu wciąż są jeszcze w sprzedaży, ale w wielu mieszkaniach widać już modne karnisze sufitowe metalowe. Szczególnie lubiany jest mosiądz lub stal szlachetna, czy pasujący do każdego stylu klasyczny, biały karnisz. To, czy wybierzemy karnisz metalowy gładki, czy bardziej ozdobny ryflowany, szlifowany lub kręcony, to kwestia gustu i dopasowania do planowanych zasłon, firan, stylu wystroju mieszkania, czy domu.

Jak prawidłowo zamocować karnisz?

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj karniszy się decydujemy, trzeba je odpowiednio zamocować. Wybierając długość karniszy, zwróćmy uwagę, że firana będzie sięgała do miejsca zamontowania wsporników. Jeśli więc okno ma być zasłonięte na całej długości, wspornik powinien się znajdować w odległości 8-10 cm od zakończenia wnęki okiennej, w odległości 10 cm od sufitu – mówi Agata Zając z serwisu rena.pl.

Najczęściej karnisze mocuje się na kołki rozporowe, by uniemożliwić wysuwanie się śrub ze ściany pod wpływem ciężaru tkaniny. W komplecie z karniszami sprzedawane są standardowo dwa wsporniki. Na tym etapie warto się zastanowić nad dołożeniem dodatkowego wspornika, zwłaszcza jeśli planujemy np. mocno marszczone firanki upinane w dekoracyjny sposób. Ilość użytego materiału jest tak ciężka, że po pewnym czasie, karnisz zacznie się odkształcać a wsporniki wysuwać ze ściany. Nie wygląda to dobrze. Firana będzie się kładła na podłodze tracąc fason i swoją dekoracyjną funkcję. Dlatego dla karnisza powyżej długości 2,4 m dobrze mieć w zanadrzu trzeci, czy nawet czwarty wspornik.

Przesuwanie na całej długości

Jeśli zależy nam na przesuwaniu firan na całej długości, to najlepiej zdecydować się na karnisz szynowy. Jest on mocowany odgórnie na galwanicznej szynie. Dzięki temu tkanina nie blokuje się na wspornikach, tak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych karniszy.

Jeśli planujemy również zawieszenie zasłon, to ze względów praktycznych i estetycznych lepiej będzie, gdy firanka i zasłona będą miały osobne tory karnisza. Umożliwiają to karnisze sufitowe podwójne. W ten sposób każdą warstwę można przesuwać niezależnie.

Mała rzecz a cieszy

Końcówki do karniszy są dodatkowym elementem zdobiącym okno. Mogą mieć kształt różnej wielkości kul, stożków, liści, czy formę innych fantazyjnych, geometrycznych, ażurowych, czy prostych kształtów dodatkowo zdobionych grawerem, czy wykończonych np.: błyszczącymi elementami z kryształu. Wymiana zakończeń karniszy (są sprzedawane oddzielnie) to najłatwiejszy i stosunkowo tani sposób na zmianę stylu wnętrza. Dlatego kupując karnisz warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej końcówki.

Dekoracja okien to prawdziwa przyjemność, bo efekt może być naprawdę zachwycający. Ładnie ozdobione okno przyciąga wzrok spacerowiczów, a wewnątrz stanowi dopełnienie aranżacji, nadaje wnętrzu nastrój i może zmienić jego styl. Wybór wzoru, koloru karniszy i tkanin na zasłony i firany nie powinien być traktowany po macoszemu. Na wizytę w sklepie z karniszami dobrze jest zarezerwować sobie nawet kilka godzin, by mieć pewność, że nasze okno będzie zaaranżowane efektownie i praktycznie. Można również wybierać sklepy on-line – wówczas procedura zakupu będzie krótsza.

Previous Systemy ociepleń Optolith
Next Jak wygląda nowoczesne osiedle?

Może to Ci się spodoba

Zabezpiecz odpływ ciepła – jak prawidłowo wykonać montaż drzwi?

Wybudowałeś dom lub właśnie wprowadziłeś się do swojego pierwszego M w stanie deweloperskim. Zanim jednak zaczniesz tam mieszkać musisz przystosować pomieszczenia do stanu używalności. Nim ściany zostaną pomalowane i do

Okna i drzwi 0 Comments

Rodzaje zamków – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, jaki zamek do drzwi kupić? Wpuszczany, nawierzchniowy, otwierany kluczem czy kodem? Czy wybrany zamek zapewni nam wystarczającą ochronę? Te i inne

Okna i drzwi 0 Comments

Co zrobić zanim się kupi klamkę?

Klamki, podobnie, jak gałki, uchwyty i inne okucia, mają zastosowanie zarówno praktyczne, jak i ozdobne. Z jednej strony ułatwiają zamykanie i otwieranie drzwi, z drugiej podkreślają ich charakter i zdobią

0 Comments

  1. Janek
    04 września, 18:28 Reply
    Moim zdaniem powinny być programy do zabezpieczania danych. A jeżeli już one zawiodą to pracodawca powinien mieć kopię jeszcze w co najmniej dwóch egzemplarzy.

Zostaw odpowiedź