Jakie zalety posiada fornir naturalny i kiedy warto go zastosować?
Fornir naturalny ma wiele zastosowań, ale głównie wykorzystywany jest do oklejania przedmiotów, z tego powodu często nazywany jest okleiną naturalną. Można wykorzystać go do dekorowania szerokiej gamy produktów, takich jak krzesła, stoły oraz instrumenty muzyczne. Dlaczego jest tak popularny? Jak dbać o meble pokryte okleiną? Wyjaśniamy!
Jakie są zalety okleiny naturalnej?
Naturalna okleina ma szereg zalet w stosunku do innych materiałów wykorzystywanych do produkcji mebli. Jest przyjazna dla środowiska i stosunkowo tania. Nadaje również estetyczny wygląd Twojemu domowi lub przestrzeni biurowej, dzięki zachowaniu naturalnych słojów drewna. Pierścienie te są bardzo piękne i nadają meblom naturalny wygląd. Główną zaletą okleiny naturalnej jest to, że jest tańsza od mebli drewnianych. Materiał ten często jest wykorzystany przez firmy meblarskie, aby ich produkty były tańsze niż meble drewniane.
Zalety fornirów naturalnych sprawiają, że są one tak popularne i uwielbiane – są łatwe w czyszczeniu, lżejsze niż drewno i mają piękny wygląd. Meble nim pokryte są bardziej wytrzymałe niż te w całości wykonane wyłącznie z drewna. Drewno cały czas pracuje, dlatego takie meble z czasem mogą być odkształcone i skrzypieć. Dzięki temu, że fornir jest bardzo cienki, nie ulega on takiemu odkształceniu i jest bardziej trwały. Nie wymaga on również tak częstej i wymagającej konserwacji. Oznacza to, że meble pokryte fornirem będą nie tylko tańsze w zakupie, ale również w ich utrzymaniu. Takie meble są również znacznie lżejsze, ponieważ zazwyczaj wykonane są z płyty wiórowej. Nie będą więc sprawiać problemów podczas przeprowadzki lub reorganizacji wnętrza.
Czym jest fornir syntetyczny?
Okleina syntetyczna to produkt wykonany z naturalnego drewna, które zostało poddane obróbce cieplnej lub chemicznej, aby wyglądało jak inny rodzaj drzewa. Innymi słowy, jest to materiał pochodzący z drzewa, który został przetworzony w taki sposób, żeby wyglądał jak gatunek, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, przez posiadanie konkretnych cech. Okleina modyfikowana pozyskiwana jest z drzew egzotycznych, które następnie tak jak forniry naturalne są cięte na cienkie arkusze. Wzór nanoszony na arkusze jest powtarzalny. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wielu arkuszy o takim samym wzorze. Jest to jednocześnie zaleta i wada. Jeśli szukamy materiału, dzięki któremu oklejone przedmioty będą wyglądać bardziej spójnie lub niemalże identycznie będzie to idealne rozwiązanie. Natomiast dzięki temu utracimy unikalną i jedyną w swoim rodzaju fakturę, którą zapewnia fornir naturalny.
Jak dbać o meble oklejone fornirem naturalnym?
Okleina naturalna to piękny i niepowtarzalny materiał, który cieszy się coraz większą popularnością w branży wyposażenia wnętrz. Dostępna jest w szerokiej gamie kolorów, tekstur i wzorów. Pielęgnacja mebli pokrytych fornirem naturalnym jest bardzo ważna jeśli chcemy, aby jak najdłużej zachowały swój niepowtarzalny wygląd. Fornir naturalny należy traktować ostrożnie, ponieważ może ulec uszkodzeniu, jeśli nie będzie odpowiednio pielęgnowany. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, dbając o naturalną okleinę jest to, że należy traktować ją jak każdy inny rodzaj mebli z drewna. Oznacza to, że należy mieć na uwadze kilka zasad.
Po zakupie nie umieszczaj mebli w pobliżu bezpośredniego światła słonecznego lub źródeł ciepła, takich jak kominki i grzejniki. Nowe meble bardzo reagują na te czynniki i dopiero po pewnym czasie umieszczenia ich w pomieszczeniu zobaczymy ich ostateczną barwę. Unikaj więc stawiania na nich wszelkich ozdób. Ograniczą one dopływ światła i spowodują powstanie odbarwień w miejscu, w którym były postawione. Takie odbarwienia niestety są bardzo trudne do usunięcia i wymagają interwencji specjalisty, która może skończyć się nawet wymianą forniru.
Kluczem do pielęgnacji mebli w naturalnej okleinie jest dbałość o powierzchnię. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką, a następnie całkowicie wysuszyć ją suchą ściereczką, aby na powierzchni nie pozostała woda. Jest to bardzo ważne, aby nie narażać mebli na bezpośrednie oddziaływanie wody i wilgoci, którą bardzo chłoną, co może przyczynić się do powstawania odkształceń. Należy również używać delikatnych środków chemicznych najlepiej takich, które są przeznaczone do pielęgnacji drewna, aby nie uszkodzić wykończenia. Do czyszczenia używaj miękkich szmatek i gąbek, które nie porysują powierzchni mebla.
Jak odnowić meble fornirowane?
Być może zauważyłeś, że Twoje meble wyglądają na stare i zużyte. Nadszedł czas na odnowienie oklein w Twoich meblach. To jaki sposób odnowienia wybierzesz, w dużej mierze zależy od tego jakie uszkodzenia są na nich widoczne. W takim razie dokładnie się im przyjrzyj. Jeśli widzisz drobne zarysowania, które mogły powstawać w wyniku ich codziennego użytkowania, wystarczy że zeszlifujesz wierzchnią warstwę forniru. Możesz użyć w tym celu drobnego papieru ściernego. Pamiętaj, że fornir naturalny jest bardzo cienki. Nie używaj więc dużo siły, aby nie zrobić dziury w meblu. Po zakończeniu pracy zabezpiecz powierzchnię, używając do tego odpowiedniego oleju lub lakieru.
Jeśli uszkodzenia są większe, warto spróbować uzupełnić ubytki. Wystarczy, że wytniesz kawałek forniru i następnie dopasujesz do ubytku, który chcesz uzupełnić. Ważna jest tu dokładność i precyzja. Przed przyklejeniem wyciętych elementów należy je dokładnie wyczyścić i odtłuścić, a do ich przyklejenia używaj specjalnego kleju. Po umieszczeniu elementu w ubytku wyszlifuj go, Dzięki temu przyklejony element nie będzie się tak wyróżniać i będzie trwalszy.
Jeśli Twój fornir naturalny jest bardzo zniszczony, warto przemyśleć przyklejenie całego płatu nowej okleiny. Ten proces również wymaga cierpliwości i dokładności. Podczas odrywania starej okleiny uważaj, aby nie oderwać płyty, do której została przyklejona. Dalszy proces wygląda podobnie do uzupełnienia ubytku. Płytę należy dokładnie wyczyścić, przykleić specjalnym klejem i zabezpieczyć, aby mogła nam służyć przez kolejne lata.
Partnerem artykułu jest strona ewood.pl.
Może to Ci się spodoba
Obrazy do salonu, pokoju dziecka i sypialni – jak wybrać idealny obraz?
Obrazy są jednym z najbardziej popularnych elementów dekoracyjnych w domu. Nie tylko dodają one uroku i charakteru wnętrzu, ale także są doskonałym sposobem na wyrażenie siebie. Wybór odpowiedniego obrazu do
Podłogi Bauwerk Villapark – dobry design nie boi się „podłogówki”
Ogrzewanie podłogowe, które cały czas zyskuje na popularności, nie musi być powodem rezygnacji z montażu pięknych drewnianych desek w dużym formacie. Szwajcarski producent Bauwerk Parkett wprowadził do oferty kolekcję Villapark,
Moda na jakość – sypialnia PIAGIO II
Świadomi wartości jaką daje zdrowy sen i płynąca z niego regeneracja szukamy azylu, który pozwoli nam odizolować się od panującego zgiełku i ułatwi obcowanie z jakością i pięknem. Łatwo stworzyć
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!