Jakie środki ochrony roślin wybrać?

Jakie środki ochrony roślin wybrać?

Dla każdego, kto posiada choćby kawałek ziemi: czy to ogródek, czy sad, czy działkę, bardzo ważna jest ochrona roślin. Aby były zdrowe i przynosiły obfite plony, należy o nie dbać i je odpowiednio pielęgnować. Gdy pominie się ochronę, rośliny mogą zostać zaatakowane przez szkodniki i choroby.

Aktualnie na rynku istnieje wiele nowoczesnych środków, które nie wpływają negatywnie na jakość plonów oraz na środowisko. Bogatą ofertę posiada sklep Rolmarket. Warto wiedzieć, jakiego typu środki ochrony roślin przydadzą się w naszym ogrodzie.

Herbicydy

Herbicydy to preparaty zwalczające chwasty. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów tych związków różniące się sposobem aplikacji i sposobem działania. Działają układowo lub kontaktowo. Herbicydy mogą być stosowane dolistnie bądź doglebowo. Jak działają ten środki? Zielone części roślin pobierają herbicyd i rozprowadzają po całości rośliny. Ważne, aby zwrócić uwagę na to, kiedy stosuje się herbicydy: nie przed przymrozkami ani deszczem. Należy pamiętać, że odpowiednia temperatura dla skuteczności tego środka to 10-22 stopnie Celsjusza. Herbicydy zwalczają wszelkie chwasty: i te jednoliścienne i dwuliścienne. Do pierwszej grupy można zaliczyć m.in. chwastnicę, perz, miotłę zbożową oraz wszelkiego rodzaju trawy. Środki przeciwko chwastom dwuliściennym eliminują m.in. mak polny, tasznik pospolity, dymnicę pospolitą, kąkol polny.

Fungicydy 

Fungicydy zwalczają grzyby. Aż około 90% chorób roślin spowodowanych jest przez grzyby. Środki grzybobójcze można podzielić na systemiczne – przedostają się do środka rośliny i tam hamują wszelkie infekcje grzybowe, kontaktowe – stosowane na powierzchnie roślin, zapobiegając kiełkowaniu zarodników grzybowych oraz wgłębne – przedostające się do środka tkanek liścia, bez wnikania w inne części rośliny. Fungicydy najlepiej stosować w temperaturze 10-25 stopni Celsjusza, wcześnie rano lub wieczorem. Zbyt wysoka temperatura przy opryskach może sprawić, że rośliny zostaną poparzone. Na jakie uprawy stosować fungicydy? Otóż najlepiej sprawdzają się w uprawach ziemniaków, zbóż, roślin kapustnych. Doskonale działają także jako ochrona warzyw i drzew owocowych.

Insektycydy

Insektycydy to środki owadobójcze. Zabijają bądź odstraszają insekty, a także hamują ich rozmnażanie. Działają na szkodniki w różny sposób. Mogą wnikać przez ich naskórek, drogi pokarmowe bądź oddechowe lub wszelkimi drogami na raz. W Polsce można wyróżnić szkodniki takie jak:  mszyce, pryszczarki oraz skrzypionki. Insektycydy trzeba stosować zaraz po wykryciu pośród swoich plonów szkodnika. Należy dobrze zidentyfikować rodzaj insekta, aby dobrać odpowiedni i najskuteczniejszy środek owadobójczy. 

Previous Wpływ niedoborów stali na dostępność komponentów budowlanych
Next Jak znaleźć dochodowe zlecenia budowlane?

Może to Ci się spodoba

Ogrodzenia i nawierzchnie 0 Comments

Ogrodzenie betonowe – czy to dobre rozwiązanie?

Budując dom, etapem, którego nie można pominąć, jest wybór najlepszego możliwego ogrodzenia. Logicznie, poza estetyką wykonania i stylem pasującym do budynku, najważniejszą kwestią pozostaje jego jakość oraz trwałość. Dla licznej

Trawniki i żywopłoty 0 Comments

Zakładanie i pielęgnacja trawników

Wydawałoby się, że założenie trawnika to prosta sprawa. Jakiż to problem w wysianiu trawy, podlaniu i skoszeniu jej co jakiś czas? Niestety, piękny, gęsty i soczyście zielony trawnik to wcale

Ogród 0 Comments

Piękne pnące kwiaty na pergolę

Każdy posiadacz ogrodu marzy o nadaniu mu wyjątkowego charakteru. Można to osiągnąć w bardzo prosty sposób, wybierając odpowiednie kwiaty. Szczególnie efektownie prezentują się rośliny pnące, które możemy zasadzić przy pergoli

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź