Jakie parametry ma dobry ekogroszek?

Jakie parametry ma dobry ekogroszek?

Ekogroszek to jeden z najchętniej wybieranych rodzajów opałów. Jest wydajnym paliwem produkowanym z węgla kamiennego, przeznaczonym do kotłów retortowych. Jakie powinny być parametry ekogroszku?

Zalety ekogroszku

Ekogroszek to paliwo stałe służące do ogrzewania budynków. Powstaje w procesie płukania i suszenia pokruszonego i przesianego węgla kamiennego o wysokiej kaloryczności. Dzięki takiej obróbce materiał jest oczyszczony z miału i pyłu oraz substancji szkodliwych – poprawia to parametry spalania oraz przyczynia się do mniejszej emisji zanieczyszczeń.

Ekogroszek to wydajne źródło energii, ma wysoką wartość opałową i pozostaje po nim znacznie mniej popiołów niż po tradycyjnym węglu. Proces spalania jest bezdymny. Spełnia także normy jakości, które 4. listopada 2018 r. wprowadziło rozporządzenie Ministra Energii. Najistotniejsze, aby ekogroszek był dobrej jakości, tak jak ten od najlepszyekogroszek.pl, co uchroni nas przez nadmiernymi stratami energii oraz awarią kotła. Czym kierować się przy zakupie?

Parametry ekogroszku

O jakości ekogroszku świadczy szereg parametrów. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • Kaloryczność ekogroszku – jest to ilość energii, którą można pozyskać z jednostki masy paliwa. Im jest ona wyższa, tym mniejsze zużycie opału potrzebnego do ogrzania budynku. Wartość opałowa ekogroszku średniokalorycznego to 24–26 MJ/kg, natomiast w przypadku ekogroszku wysokokalorycznego jest to 29 MJ/kg.
  • Granulacja ekogroszku – to wielkość poszczególnych bryłek, inaczej uziarnienie. Ekogroszek jest paliwem przeznaczonym do wykorzystywania w piecach z podajnikami, które nie wymagają regularnego dosypywania opału, w związku z tym musi mieć odpowiednią frakcję – wynoszącą od 5 do 25 mm.
  • Wilgotność ekogroszku – optymalna jej wartość to 5–10% (największą akceptowalną liczbą jest 12%). Jeśli zawartość wody jest większa, spada efektywność spalania, a także wzrasta ryzyko pojawienia się rdzy w kotle.

Jakie inne parametry ekogroszku są ważne?

Istotnym parametrem ekogroszku jest również zawartość siarki. W dobrej jakości węglu opałowym ilość tego pierwiastka nie powinna przekraczać 2%, choć najlepszym wyborem będzie produkt zawierający maksymalnie 1% siarki. Jej zawartość powyżej normy przyczynia się do korozji metalowych elementów pieca oraz do obniżenia wydajności paliwa. Co więcej, wiąże się ze zwiększonym zanieczyszczaniem środowiska.

Szukając dobrego ekogroszku, zwróćmy także uwagę na zawartość popiołu – według normy opublikowanej w 2018 r. nie powinna być ona większa niż 8–12%, choć ekogroszek premium będzie zawierał dwa lub nawet trzy razy mniej.

 

Artykuł sponsorowany.

Previous Jak znaleźć dochodowe zlecenia budowlane?
Next Sauny fińskie – wybieramy odpowiednią saunę do domu!

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Kotły grzewcze na paliwa stałe – czy to się opłaca?

O wysokości rachunków za zużytą energię cieplną decydują głównie rodzaj i cena spalanego paliwa. Dużą rolę odgrywa również sprawność systemu grzewczego – nie zawsze możemy cieszyć się 100% efektywnością urządzeń.

Ogrzewanie 0 Comments

Jaki wybrać piec na ekogroszek? Krótki poradnik

Wybór rodzaju ogrzewania podczas budowy własnego domu to bardzo ważna i odpowiedzialna decyzja, od której w dużym stopniu zależy komfort mieszkania oraz koszty eksploatacji budynku. Istnieje kilka popularnych form ogrzewania,

Ogrzewanie 0 Comments

Pompa ciepła – ekologicznie i tanio

Pompy ciepła są alternatywnym źródłem energii odnawialnej. Ciepło czerpią z gruntu, powietrza i wód powierzchniowych. Pompy nie generują żadnych zanieczyszczeń, a ogrzewanie domu przy użyciu tej technologii jest niezwykle tanie.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź