Jakie ogrodzenie wybrać? 5 pomysłów jak ogrodzić dom

Jakie ogrodzenie wybrać? 5 pomysłów jak ogrodzić dom

Ogrodzenie oraz brama stanowią bardzo ważny element każdego domu. Odgradzając dom od otoczenia chcemy zapewnić sobie oraz swojej rodzinie bezpieczeństwo. Ogrodzenie nie tylko uniemożliwia wejście na posesję nieuprawnionej osoby, ale także pełni funkcje dekoracyjne. Warto zatem zastanowić się nad rodzajem materiału, z którego będzie wykonane.

Ogrodzenie stalowe

Ogrodzenia stalowe są bardzo popularne, głównie ze względu na cenę. Najtańsza, jednak mało estetyczna jest siatka stalowa, dostępna w rolkach. Drut z którego spleciono lub zespawano siatkę jest ocynkowany. Zabieg ten ma ochronić ją przed rdzewieniem. Może on być pomalowany proszkowo, powleczony tworzywem PCV lub poliestrem. Siatka powlekana jest bardziej wytrzymała i nie wymaga odnawiania.
Na rynku dostępne są także przęsła stalowe, wykonane z pionowych prętów lub płaskowników. U góry i u dołu są one połączone ze sobą poprzeczkami. Przęsła te mogą być częściowo wygięte u góry lub mieć ozdobne, ładnie się prezentujące zwieńczenia. Przęsła są cynkowane oraz polakierowane proszkowo, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe.

Ogrodzenie drewniane

Ogrodzenie wykonane z drewna musi zostać odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i grzybami. Należy je co klika lat malować specjalną bejcą lub farbą. Samo drewno powinno zostać odpowiednio zaimpregnowane. Drewniany płot nie powinien mieć bezpośredniej styczności z ziemią. Trzeba zamocować go na uchwytach montażowych ze stali nierdzewnej, mocowanych w ziemi lub betonowej podmurówce. Drewniane sztachety, znajdujące się w przęsłach, mogą być płaskie, zaokrąglone lub ozdobnie wykończone.

Ogrodzenia betonowe

Wykonuje się je ze specjalnie zagęszczonego betonu. W sklepach można znaleźć gotowe panele, które na dole są najczęściej pełne, a u góry ażurowe. Ogrodzenie to można pomalować na dowolny kolor. Betonowe elementy są ciężkie. Do ich ustawienia potrzebny jest mały dźwig lub kilka osób. Przęsła należy umieścić w pionowych rowkach na słupku, a miejsce łączenia zalać rzadkim cementem.

Ogrodzenie z tworzywa

Ogrodzenia wykonane z tworzywa PCV są lekkie i łatwo się je montuje. Mają dużą odporność na warunki atmosferyczne. Panele są kwadratowe lub prostokątne. Mogą być w kształcie sztachet lub pełnych segmentów z ażurowym prześwitem u góry. Przytwierdza się je do słupków ogrodzeniowych wkrętami, kołkami lub na zatrzask. Słupki natomiast są mocowane do specjalnych cokołów kołkami rozporowymi.

Ogrodzenia murowane

Na rynku dostępne są także ogrodzenia w całości murowane. Wykonuje się je z kamieni, cegieł klinkierowych lub silikatowych. Spoiny między cegłami powinny być bardzo starannie wykonane, lekko wklęsłe. Zapobiegnie to wnikaniu wody w cegły.

Większość osób decyduje się na ogrodzenia wykonane ze stali. Są one tańsze oraz dużo lżejsze od ogrodzeń murowanych. Jeśli również chcemy zamontować tego typu ogrodzenie na swojej posesji, warto poszukać dobrej firmy. Możemy to zrobić np. na stronie PKT.pl- spis firm oferujących wyroby hutnicze. Znajdziemy tam zarówno oceny poszczególnych firm, jak i opinie wystawione przez dotychczasowych klientów.

Previous Odnawianie ścian białą farbą – matową czy z połyskiem?
Next CKS - laserowe cięcie blach na najwyższym poziomie

Może to Ci się spodoba

Ogród 0 Comments

Czy blaszane domki ogrodowe są trwalsze niż drewniane?

Domki ogrodowe to wygodne rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze – zarówno wśród właścicieli małych, jak i większych ogródków. Konstrukcje te są funkcjonalne  i wygodne. Dodatkowo zapewniają bezpieczne miejsce do

Ogród 0 Comments

Automatyczne nawadnianie terenów zielonych

Manualne podlewanie ogrodów i sadów ma zastosowanie przy małych obszarach. Jednakże, gdy w grę wchodzą większe przestrzenie, to najlepiej sprawdzają się systemy służące do automatycznego nawadniania gleby. Wówczas bez zbędnego

Ogród 0 Comments

Niewymagające rośliny ogrodowe – rośliny ogrodowe dla początkujących

W ogrodzie skalnym można uprawiać kilka tych niewymagających roślin. Niektóre z nich będą rosły w najsuchszej glebie, podczas gdy inne będą kwitły w bardziej wilgotnych warunkach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć

4 komentarze

 1. PiotrG59
  23 listopada, 12:31 Reply
  Chociaż nie wspominacie tutaj o ogrodzeniu aluminiowym, chciałbym je szczerze polecić, gdyż sam je posiadam. W wykonaniu firmy Fenz - minimalizm, prostota i trwałość w jednym. W przeciwieństwie do muru czy stali, aluminium nie sprawia przytłaczającego wrażenia. Rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli nowoczesnych domów, którzy chcą wytrzymałego, ale też estetycznego ogrodzenia, pasującego do stylu budynku. Odsyłam do strony z produktami FENZ (ogrodzenia, bramy, furtki): http://fenz.pl/regular/ .
 2. Zbyszek Namysłów
  13 czerwca, 13:11 Reply
  Ja teraz będę grodził swój dom, dużo czytam ale chyba zrobię to co mój brat. Też kopał w necie za różnymi firmami, w końcu trafił na wydawałoby się niepozorne ogrodzenia metalowe od Ogro z Niemodlina. Na rynku są od wielu lat i wiemy dlaczego - robią super robotę. Ładne wzory przęseł i grotów, 10 lat gwarancji i dobra cena. Naprawdę konkurencyjna firma. U niego się sprawdziło to ja też nie będę na nowo koła odkrywał. Jak ktoś jest zainteresowany to niech sam zerknie na www.ogro.pl
 3. Maciej
  05 sierpnia, 12:42 Reply
  Ja mam tradycyjne metalowe ogrodzenie o niezbyt fikuśnym kształcie. Łatwo o nie zadbać, wystarczy regularnie odrdzewiać i co jakiś czas odmalować. To jego największa zaleta! Właśnie się szykuję do malowania w trakcie weekendu, polecam z doświadczenia farbę jednoskładnikową z Olicon Delta. Drewnianego płotu się już dawno pozbyłem, więcej z nim zabawy niż "ochrony".
 4. Patrick
  19 września, 10:04 Reply
  Dla mnie najlepszym ogrodzenie mjest ogrodzenie metalowe - zdobi posesje, jest eleganckie i łatwe w montowaniu. Jak kogoś nie stać na kute to może zrobić tak jak ja. Znalazłem firmę, któa robi metalowe i niedrogie ogrodzenia. Wygladaja super - malowane proszkowo a wczesniej ocynkowane. Eleganckie ogrodzenia z gwarancja na 10 lat - polecam sprawdzić firme Ogro z Niemodlina

Zostaw odpowiedź