Jakie elementy powinny wchodzić w skład skutecznego systemu odwodnień?

Jakie elementy powinny wchodzić w skład skutecznego systemu odwodnień?

Systemy odwodnień można podzielić na dwa główne rodzaje. Pierwszy z nich to system odwodnień punktowy, drugi natomiast to system liniowy. Różni je sposób odprowadzania wody z tereny na posesji, zwłaszcza wokół domów, koszt wykonania, a także ilość włożonej pracy. Bez względu jednak na to, który z nich wybierzemy, ważne jest, aby po pierwsze system odwodnień wykonany był w sposób profesjonalny i po drugie, aby do jego wykonania używane były elementy sprawdzonych producentów. Najpierw jednak należy wyjaśnić sobie, czym jest …

…skuteczny system odwodnień

Aby system odwodnień był skuteczny, należy poznać swoją działkę – od podszewki, a więc od gleby. Musimy ją po prostu zbadać. Badanie geotechniczne wskaże typ gruntu oraz przepuszczalność gleby i stopień samoistnego rozsączenia wody. Jeżeli grunt okaże się nieprzepuszczalny, trzeba zastanowić się, czy na pewno chcemy budować na tej działce dom, który narażony będzie na częste podtopienia, zalegającą wodę oraz dużą wilgoć. Jeżeli, z jakichkolwiek przyczyn, chcesz lub musisz wybudować dom na takiej działce, potrzebny będzie zbiornik chłonny – pamiętaj jednak, że potrzebna jest na niego wystarczająca ilość miejsca. Najlepiej decydować się na zakup takiej działki, która ma dostęp do kanalizacji lub rowu melioracyjnego.
Jak już zostało wspomniane; systemy odwodnień to system punktowy i liniowy. Jednak są to systemy odwodnień powierzchni gruntów. Aby Twój dom i działka były naprawdę dobrze zabezpieczone, powinieneś wykonać również drenaż, dzięki któremu zostaje odprowadzana woda zalegająca pod powierzchnią ziemi. Firma Bielbet specjalizuje się właśnie w takich skutecznych systemach odwodnieniowych.

Z czego wykonany jest drenaż?

Na drenaż składają się rury drenarskie, otulona do rur, studzienki rewizyjne oraz studzienka zbiorcza. Rury drenarskie posiadają specjalne otwory na obwodzie, dzięki którym do środka rury wpływa woda. Wykonywane są z tworzyw sztucznych, m.in. z PCV lub PE. Zdarzają się również rury wykonane z ceramiki. W zależności od rodzaju gleby, powinniśmy zastosować otulinę do rur. Jest ona konieczna, aby otwory nie uległy zatkaniu. Jeżeli nasza gleba jest gliniasta, można wykorzystać otulinę z włókien kokosowych, jeżeli jest żwirowa lub piaskowa, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie otulina z tworzywa sztucznego. Studzienki rewizyjne to kolejny element drenażu, który stosuje się w miejscach załamania trasy rur, a więc po prostu na rogach budynków. Są one przykrywane specjalnymi pokrywami. Na końcu całego systemu znajduje się studzienka zbiorcza, której zadaniem jest odprowadzanie zebranej wody.

Elementy systemu odwodnień powierzchownych

W skład odwodnienia punktowego wchodzą przede wszystkim rury oraz studzienka chłonna. Jest to jednak rozwiązanie mało komfortowe, z powodu wielu prac ziemnych. Teren bowiem zostaje podzielony na kwadraty, w każdym z nich formuje się spadki w kierunku studzienki umieszczonej w centrum. Coraz częściej wykorzystuje się odwodnienie liniowe, składające się ze specjalnych korytek, odprowadzających wodę, rusztów z PCV, żeliwa, stali nierdzewnej lub ocynkowanej, ścianek czołowych oraz studzienek do których spływa woda. Dodatkowo, studzienki warto wyposażyć w odpowiedni kosz, na którym będą zatrzymywały się większe zanieczyszczenia.
Jeżeli w ten sposób zabezpieczysz swoją działkę, możesz mieć absolutną pewność, że cały system odwodnień będzie działał sprawnie, a Ty będziesz mógł spać spokojnie nawet w czasie największych opadów czy wiosennych roztopów.

Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą:
Bielbet – odwodnienia liniowe

Previous Huśtawka do ogrodu – jaką wybrać?
Next Energooszczędna historia bloczków Ytong

Może to Ci się spodoba

Instalacje elektryczne 0 Comments

Chcesz zmienić dostawcę prądu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Jedną z metod na obniżenie rachunków za prąd może być zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Jednak na to rozwiązanie znacznie częściej decydują się średnie oraz duże firmy niż indywidualni odbiorcy. Czy warto

Instalacje 0 Comments

Jak działa pompa ciepła? Czy warto zamontować ją w domu.

Pompy ciepła to urządzenia, które służą do ogrzewania poprzez odzyskanie ciepła z zewnętrznego źródła i przekazywanie go do budynku. Dlaczego pompy ciepła stają się coraz popularniejszym rodzajem ogrzewania w polskich

Instalacje elektryczne 0 Comments

Co powinniśmy wiedzieć o paskach LED? – przydatne informacje

Pasek LED od lat kojarzy się ludziom z wystrojem pomieszczeń i kwestiami dekoracyjnymi. Zwykło już mówić, że jest to nieodłączny element wielu pokojów, jeśli chodzi o oświetlenie. Niektórzy również uważają,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź