Jaki system alarmowy wybrać do domu i mieszkania?

Jaki system alarmowy wybrać do domu i mieszkania?

Wakacje, ferie, długie weekendy oraz okres świąteczno – noworoczny to czas, kiedy wiele osób wyjeżdża z domu. Niestety wtedy również można zaobserwować wzrost aktywności włamywaczy. Dlatego warto pomyśleć o zainstalowaniu w domu czy mieszkaniu dodatkowych zabezpieczeń. Jaki alarm wybrać?

Czasy się zmieniły i dobrzy zaufani sąsiedzi to dziś za mało, by skutecznie odstraszyć włamywaczy od naszego mieszkania. Nic więc dziwnego, że nie tylko w domach jednorodzinnych i w nowym budownictwie, ale także w mieszkaniach w starych blokach i kamienicach coraz częściej instalowane są systemy alarmowe. Do wyboru mamy wiele rozwiązań (m.in. tych dostępnych w sklepie Eltrox), dlatego przed wyborem należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby.

Wybieramy alarm jak najwcześniej

Kucie w niedawno pomalowanych ścianach i przeprowadzanie instalacji w urządzonym już domu, czy mieszkaniu nie należy do rzeczy lubianych i przyjemnych, dlatego decyzję o alarmie najlepiej jest podjąć podczas budowy domu lub przed wykończeniem wnętrz mieszkania.

Główne rodzaje zabezpieczeń

Elementy dostępnych obecnie instalacji alarmowych można podzielić dwa rodzaje: czujki ruchu i kontaktrony. Jedne i drugie dostępne są zarówno w wersji przewodowej, jak i bezprzewodowej.

 • Czujki. Są to małe i znane praktycznie każdemu urządzenia, które montuje się zwykle przy suficie w rogu. W ofertach instalatorów alarmów znajdują się czujki:
  • pasywne – wykorzystujące podczerwień,
  • Dualne – wykorzystujące podczerwień i mechanizm mikrofal,
  • z sensorem dźwiękowym – potrafiące wykryć np. stłuczenie szyby w oknie.
 • Kontaktrony. Są to proste w instalacji czujki magnetyczne, służące do budowy ochrony obwodowej. Montuje się je na oknach, drzwiach wejściowych, a także garażowych. Alarm uruchamia się i przesyła informację do systemu monitoringu, w chwili, gdy włamywacz otworzy okno lub drzwi.

Jaki system alarmowy wybrać?

Przy wyborze systemu alarmowego należy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Jeśli interesuje nas rozwiązanie dobre do mieszkania i o niższej cenie, wystarczy, że wybierzemy pasywne czujki ruchu i zamontujemy w każdym pomieszczeniu po jednej.

Lepszym, bardziej niezawodnym rozwiązaniem, będą tutaj czujki przewodowe, które są praktycznie bezobsługowe. W czujkach bezprzewodowych natomiast konieczna będzie regularna wymiana baterii, która gwarantuje ich prawidłowe działanie.

W przypadku domu jednorodzinnego czy szeregowca warto zastanowić się nad użyciem kontaktronów, zwłaszcza w sytuacji, kiedy trzeba zabezpieczyć dużą liczbę okien, drzwi balkonowych i wejściowych. Ponadto, są one dyskretniejsze, a do tego ich działanie jest pewniejsze niż w przypadku czujek ruchu.

Jeśli w domu mamy kota lub psa, który podczas naszej nieobecności chodzi po mieszkaniu, najlepszym rozwiązaniem będą właśnie kontaktory. Instalacja czujek ruchu w takiej sytuacji też nie jest wykluczona, ale wiąże się z ich dostosowywaniem do obecności czworonożnego przyjaciela w celu uniknięcia fałszywych alarmów, co zmniejsza ich skuteczność. Ustawienie powodujące, że ich pole widzenia nie będzie obejmować zwierząt, może niestety także utrudnić wykrycie włamywacza. W przypadku kontaktronów tego typu problemy nie występują.

Systemy alarmowe dawniej i dziś

Dawniej instalacje i systemy alarmowe miały za zadanie głównie odstraszyć włamywaczy. Obecnie mogą stanowić część bardziej rozbudowanej instalacji nazywanej „inteligentnym domem”. Najczęściej stosowaną możliwością jest połączenie systemu alarmowego domu z monitoringiem prowadzonym przez firmę ochroniarską. Gdy tylko zdarzy się włamanie, system od razu wysyła informację do centrali wybranej firmy. Dzięki zaawansowanym technologicznie centralom systemów alarmowych informacja ta może być przesyłana zarówno za pośrednictwem stacjonarnej linii telefonicznej, jak i sieci komórkowej.

Dzisiejsze, nowoczesne systemy alarmowe umożliwiają także zdalne zarządzanie wszelkimi zabezpieczeniami oraz sprawdzanie dziennika zdarzeń za pośrednictwem Internetu przy pomocy komputera, tabletu czy smartfona dzięki specjalnym aplikacjom na urządzenia mobilne. Pozwala to z każdego miejsca na świecie sprawdzić, co dzieje się w naszym domu, czy alarm działa poprawnie, jak i wprowadzić zmiany w jego ustawieniach. Zainstalowanie odpowiednich czujek pozwoli nam sprawdzić, czy dziecko już wróciło ze szkoły, kto dzwonił do naszych drzwi, gdy nikogo nie było w domu, jak i to, który z kotów regularnie zrzuca doniczki z parapetu.

Montaż instalacji alarmowych

Systemy i centrale alarmowe są bardzo skomplikowanymi urządzeniami, dlatego też ich instalację, jak i konserwację należy zlecać tylko wykwalifikowanym specjalistom. Dzięki obsłudze ze strony fachowców unikniemy kłopotów z konfiguracją systemu oraz ewentualnych błędów w instalacji alarmu, które mogą pociągać za sobą zmniejszoną jego efektywność czy fałszywe alarmy.

Dodatkowe funkcje i możliwości

Wybierając alarm do domu lub mieszkania, warto zastanowić się także nad wyborem dodatkowych funkcji i możliwości związanych z nowoczesnymi centralami alarmowymi. A są to na przykład:

 • czujki przeciwpożarowe;
 • czujki gazu – informujące o ulatnianiu się gazu z kuchenki czy bojlera gazowego oraz ostrzegające o tlenku węgla, czyli czadzie. Możliwe jest nawet podłączenie czujki gazów usypiających;
 • czujki zalania – szczególnie przydatne w blokach i kamienicach.

Instalacja alarmowa to dziś konieczność

Dawniej, gdy wyjeżdżało się na wczasy, o doglądanie mieszkania prosiło się zaufanych sąsiadów. Dziś coraz częściej swoich sąsiadów nie znamy, więc trudno sobie wyobrazić, że ktoś będzie zwracał uwagę na nasze mieszkanie pod naszą nieobecność. Coraz więcej czasu spędzamy poza domem – długo pracujemy, po pracy chodzimy na siłownię, fitness lub basen. Nic więc dziwnego, że systemy alarmowe, które jeszcze do niedawna były wyposażeniem głównie firm, stały się standardowym elementem wyposażenia mieszkań prywatnych. Urządzenia te są coraz tańsze i łatwiejsze w obsłudze. A my doskonale wiemy, że bezpieczny dom, to bezpieczeństwo dla wszystkich domowników.

Previous Jakich błędów unikać wykonując izolacje domu?
Next Co zrobić zanim się kupi klamkę?

Może to Ci się spodoba

Domy z keramzytu 0 Comments

Nowoczesne domy z keramzytu

Budowa domów w nowoczesnej technologii keramzytu to absolutny hit w branży budowlanej. Choć w Polsce jeszcze się nie zadomowił, powoli zyskuje na popularności. Niezwykłe właściwości tego kruszywa, czynią z niego

Plan budowy 0 Comments

Na czym polegają przeglądy budowlane i w jakim celu się je stosuje?

Budownictwo jest jedną z najważniejszych dziedzin działalności człowieka. Polega na wznoszeniu budynków w których później przez dziesiątki bądź nawet setki lat mieszkają i pracują ludzie. Dlatego fakt, że takie budowle

Budowa domu 0 Comments

Dlaczego warto wybrać balustrady ze stali nierdzewnej?

Jednym z wielu etapów wykończenia domu jest wybór odpowiedniej poręczy. Te stosunkowo niewielkie elementy mogą sprawić Ci sporo trudności przy zakupie – producenci oferują różnorodne rozwiązania różniące się wyglądem, funkcjonalnością

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź