Jaki parapet wewnętrzny wybrać do łazienki?
Parapety wewnętrzne dzielą się przede wszystkim ze względu na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Oczywiście każdy materiał ma nieco inne właściwości, ale wśród tych stosowanych wewnętrz pomieszczeń wszystkie spełniają podstawowe normy. Mamy zatem parapety z kamienia naturalnego, konglomeratur, drewna, PVC, forniru i jeszcze kilka innych.
Jednak rzadko kiedy słyszy się o podziale parapetów wewnętrznych ze względu na rodzaje pomieszczeń, w którym będą najlepiej spełniać swoje zadanie. A przecież parapety kuchenne łączone z blatem, parapety w salonie czy w łazience mogą znacząco się różnić.
Parapety wewnętrzne nie występują we wszystkich łazienkach. Powszechne jest bowiem wykańczanie wnęk okiennych płytkami – tymi samymi lub pasującymi kolorem i stylem do pozostałych elementów łazienki. Nie jest to oczywiście złe rozwiązanie. Taki parapet wykonany z płytek to proste, szybkie i tanie rozwiązanie problemu – w dodatku idealnie pasuje do całości wnętrza. Czy można jednak zamiast zabudowy płytkami użyć tradycyjnego parapetu?
Oczywiście odpowiedź jest twierdząca. Atrakcyjnym i dość powszechnym materiałem jest drewno, które może posłużyć zarówno jako parapet, ale również wykończenie innych elementów jak szafki, obudowa wanny i umywalki. Użycie tego samego rodzaju i koloru drewna w kilku miejscach łazienki będzie tworzyć wspólną całość i nada łazience atrakcyjności. Wiele osób wzbrania się przed tym materiałem z racji zagrożenia ze strony wysokiej wilgoci w łazience i osadzania się skroplonej pary wodnej (szczególnie w przypadku słabo wentylowanych łazienek). Tymczasem parapety drewniane jak i wiele innych materiałów musi być odpowiednio zaimpregnowane, a wtedy szansa, że zaszkodzi mu łazienkowa wilgość jest minimalna.
Innym materiałem, który dobrze nada się na parapet do łazienki może być kamień naturalny (np. popularny granit, marmur) lub sztuczny (konglomerat). Na kamiennych parapetach wilgoć nie robi większego wrażenia, więc tutaj odchodzi nam problem nasiąkania i specjalnej impregnacji by temu zapobiec. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku parapetów z PCV, jednak te są znacznie mniej atrakcyjne i tym samym rzadziej spotykane w łazienkach.
Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami budowlanymi z firmy Profil-B w Kielcach.
Może to Ci się spodoba
Twarda woda w łazience? Co robić – radzi Kaldewei
Jedną z największych bolączek polskich łazienek jest problem „twardej wody” w kranach. Za jej sprawą na urządzeniach kąpielowych pojawia się kamień i osad, co obniża ich żywotność i estetykę. Jak
Jakie baterie łazienkowe wybrać? Na co zwrócić uwagę kupując baterię wannową i umywalkową?
Wybór odpowiedniej armatury do łazienki wcale nie jest taką prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Z baterii łazienkowych korzystamy codziennie i to kilka razy, warto więc wybrać takie, które będą
Dlaczego sedes bezkołnierzowy jest lepszy od klasycznego?
Wybór optymalnego sanitariatu z pewnością nie jest sprawą prostą. Do wyboru mamy bowiem miski sedesowe, które różnią się między sobą nie tylko sposobem montażu, ale także i ogólną estetyką, parametrami
0 Comments
Justyna
04 września, 18:11