Jak wybrać odpowiednią działkę budowlaną?
Zakup działki to pierwszy, lecz niezmiernie istotny krok na drodze ku budowie własnego domu. Kluczowa w tym przypadku wydaje się lokalizacja, ale inne parametry mają nie mniejsze znaczenie. Na co zwrócić uwagę, kupując działkę?
Istotna jest lokalizacja i wielkość działki, jej ukształtowanie, usytuowanie względem stron świata, poziom wód gruntowych. Ważne jest sąsiedztwo – to, co już istnieje oraz to, co dopiero ma powstać w okolicy. Jeśli chodzi o lokalizację, to ocena jej atrakcyjności w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji. Z reguły za korzystniejsze uchodzą działki usytuowane w bardziej zurbanizowanych rejonach, w pobliżu szkół, sklepów i pozostałej infrastruktury. Ale z pewnością są także inwestorzy, którzy wolą postawić dom w spokojnej okolicy i dla nich atrakcyjniejsze okażą się działki położone z dala od sąsiadów i zarazem – z dala od udogodnień. W takich rejonach grunty są zazwyczaj tańsze, łatwiej więc kupić nieruchomość, której powierzchnia pozwoli na budowę wybranego domu oraz na zorganizowanie przyjemnego ogrodu. Grunty w bardziej zurbanizowanych okolicach, zazwyczaj droższe, często są dzielone na wąskie parcele, które z kolei uchodzą za nieco trudniejsze do optymalnego zagospodarowania.
Wady i media
Ukształtowanie terenu też oczywiście ma znaczenie. Jeśli działka znajduje się na zboczu, to warto na niej zbudować dom z piwnicą, który najlepiej pozwoli wykorzystać specyficzne ukształtowanie terenu. Dobrze jest zlecić badania geologiczne, które pozwolą ustalić rodzaj gleby oraz poziom wód gruntowych. Nasze podejrzenia powinna wzbudzić zwłaszcza nieruchomość w wyjątkowo promocyjnej cenie. Taka okazja może okazać się pułapką, zawierać ukryte wady, a przygotowanie gruntu może swoimi kosztami przewyższyć pozostałe wydatki na budowę domu. Kształt i powierzchnia działki to jednak nie wszystko. Ważne jest także, czy nieruchomość posiada dostęp do drogi publicznej oraz czy jest wyposażona w media. Dostępność mediów przyspieszy realizację inwestycji oraz nie podniesie jej budżetu. Warto też przyjrzeć się usytuowaniu posesji względem stron świata (najbardziej poszukiwane są działki z wjazdem od strony północnej) oraz sąsiedztwu (czy w pobliżu nie przebiega ruchliwa droga, nasyp kolejowy, a może składowisko odpadów?).
Warunki zabudowy
Nie na każdej działce można zbudować dom. Realizację projektu na wybranym terenie mogą wykluczyć zapisy zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. – Z planu dowiemy się, czy budowa domu w ogóle wchodzi w rachubę oraz jaki budynek może powstać na wybranym terenie. Jeśli działki nie obejmuje plan zagospodarowania przestrzennego, to konieczne będzie wystąpienie do urzędu z wnioskiem o wydanie decyzji na temat warunków zabudowy – wyjaśnia Przemysław Gawęda, architekt z firmy Tooba.pl oferującej gotowe projekty domów. Przy tej okazji warto też zorientować, jakie są plany inwestycyjne gminy. Nie chcemy przecież, aby w przyszłości zaskoczyła nas realizowana za płotem budowa osiedla mieszkaniowego, które skutecznie zasłoni cały widok na okolicę.
Jeśli jesteśmy już zdecydowani na zakup, zanim dojdzie do podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży, w księdze wieczystej powinniśmy sprawdzić stan prawny działki. Dzięki temu dowiemy się, czy nieruchomość jest wolna od obciążeń. Jeśli działka nie jest objęta księgą wieczystą, to umowę przedwstępną należy zawrzeć w formie aktu notarialnego. Dobrze jest także otrzymać od sprzedającego dokument, w którym ten ostatni oświadczy, że nie jest mu znane żadne postępowanie lub działanie osób trzecich, mogące wpłynąć na zmianę zapisów w księdze, a dodatkowo dołączy także oświadczenie o braku zaległości wobec urzędu skarbowego. Nieuregulowane należności podatkowe mogą skutkować poważnymi konsekwencjami włącznie z unieważnieniem aktu notarialnego i zlicytowaniem działki.
Więcej artykułów napisanych przy współpracy z Tooba.pl
Może to Ci się spodoba
Wyjątkowe projekty nowoczesnych domów
W końcu po wielu latach odkładania pieniędzy, życia z rodzicami czy w mieszkaniu przychodzi ten upragniony moment – rozpoczęcie prac nad własnym i wymarzonym rodzinnym gniazdkiem. Szanujemy wizje komfortowego życia
Nadchodzi czas „złotej rączki”. Będzie szybko i skutecznie.
Na rynku nieruchomości wciąż nie widać końca kryzysu. Firmy narzekają na brak zainteresowania ze strony klientów, ci z kolei odczuwają brak gotówki. Jednak część małych firm prowadzących działalność remontowo-budowlaną, radzi
Drabina trzyczęściowa Triblo
Dobra drabina trzyczęściowa przyda się właścicielom domków jednorodzinnych i gospodarstw, w których często samemu naprawia się drobne usterki. Jest również świetnym rozwiązaniem dla małych firm remontowych. Czasem wybór odpowiedniej drabiny
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!