Jak wybrać odpowiednią działkę budowlaną?

Jak wybrać odpowiednią działkę budowlaną?

Zakup działki to pierwszy, lecz niezmiernie istotny krok na drodze ku budowie własnego domu. Kluczowa w tym przypadku wydaje się lokalizacja, ale inne parametry mają nie mniejsze znaczenie. Na co zwrócić uwagę, kupując działkę?

Istotna jest lokalizacja i wielkość działki, jej ukształtowanie, usytuowanie względem stron świata, poziom wód gruntowych. Ważne jest sąsiedztwo – to, co już istnieje oraz to, co dopiero ma powstać w okolicy. Jeśli chodzi o lokalizację, to ocena jej atrakcyjności w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji. Z reguły za korzystniejsze uchodzą działki usytuowane w bardziej zurbanizowanych rejonach, w pobliżu szkół, sklepów i pozostałej infrastruktury. Ale z pewnością są także inwestorzy, którzy wolą postawić dom w spokojnej okolicy i dla nich atrakcyjniejsze okażą się działki położone z dala od sąsiadów i zarazem – z dala od udogodnień. W takich rejonach grunty są zazwyczaj tańsze, łatwiej więc kupić nieruchomość, której powierzchnia pozwoli na budowę wybranego domu oraz na zorganizowanie przyjemnego ogrodu. Grunty w bardziej zurbanizowanych okolicach, zazwyczaj droższe, często są dzielone na wąskie parcele, które z kolei uchodzą za nieco trudniejsze do optymalnego zagospodarowania.

Wady i media

Ukształtowanie terenu też oczywiście ma znaczenie. Jeśli działka znajduje się na zboczu, to warto na niej zbudować dom z piwnicą, który najlepiej pozwoli wykorzystać specyficzne ukształtowanie terenu. Dobrze jest zlecić badania geologiczne, które pozwolą ustalić rodzaj gleby oraz poziom wód gruntowych. Nasze podejrzenia powinna wzbudzić zwłaszcza nieruchomość w wyjątkowo promocyjnej cenie. Taka okazja może okazać się pułapką, zawierać ukryte wady, a przygotowanie gruntu może swoimi kosztami przewyższyć pozostałe wydatki na budowę domu. Kształt i powierzchnia działki to jednak nie wszystko. Ważne jest także, czy nieruchomość posiada dostęp do drogi publicznej oraz czy jest wyposażona w media. Dostępność mediów przyspieszy realizację inwestycji oraz nie podniesie jej budżetu. Warto też przyjrzeć się usytuowaniu posesji względem stron świata (najbardziej poszukiwane są działki z wjazdem od strony północnej) oraz sąsiedztwu (czy w pobliżu nie przebiega ruchliwa droga, nasyp kolejowy, a może składowisko odpadów?).

Warunki zabudowy

Nie na każdej działce można zbudować dom. Realizację projektu na wybranym terenie mogą wykluczyć zapisy zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. – Z planu dowiemy się, czy budowa domu w ogóle wchodzi w rachubę oraz jaki budynek może powstać na wybranym terenie. Jeśli działki nie obejmuje plan zagospodarowania przestrzennego, to konieczne będzie wystąpienie do urzędu z wnioskiem o wydanie decyzji na temat warunków zabudowy – wyjaśnia Przemysław Gawęda, architekt z firmy Tooba.pl oferującej gotowe projekty domów. Przy tej okazji warto też zorientować, jakie są plany inwestycyjne gminy. Nie chcemy przecież, aby w przyszłości zaskoczyła nas realizowana za płotem budowa osiedla mieszkaniowego, które skutecznie zasłoni cały widok na okolicę.

Jeśli jesteśmy już zdecydowani na zakup, zanim dojdzie do podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży, w księdze wieczystej powinniśmy sprawdzić stan prawny działki. Dzięki temu dowiemy się, czy nieruchomość jest wolna od obciążeń. Jeśli działka nie jest objęta księgą wieczystą, to umowę przedwstępną należy zawrzeć w formie aktu notarialnego. Dobrze jest także otrzymać od sprzedającego dokument, w którym ten ostatni oświadczy, że nie jest mu znane żadne postępowanie lub działanie osób trzecich, mogące wpłynąć na zmianę zapisów w księdze, a dodatkowo dołączy także oświadczenie o braku zaległości wobec urzędu skarbowego. Nieuregulowane należności podatkowe mogą skutkować poważnymi konsekwencjami włącznie z unieważnieniem aktu notarialnego i zlicytowaniem działki.


Więcej artykułów napisanych przy współpracy z Tooba.pl

Willa-One_JW-Construction.jpg   construction-370588_640.jpg   Dzielna-60_Ochnik-Development...jpg

Previous Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Next Oświetlenie do wbudowania w sufit podwieszany

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Klasa betonu – co to takiego?

Beton to materiał wyjątkowo chętnie używany w budownictwie. Jego szerokie zastosowanie obejmuje zarówno elementy konstrukcyjne jak i dekoracyjne domów jednorodzinnych czy wielkich biurowców. Mało tego, w wyniku trendu promującego minimalistyczne

Budowa domu 0 Comments

Budowa domu czy zakup mieszkania – co się bardziej opłaca?

Blisko 60% obywateli Unii Europejskiej mieszka w domach. Najmniejszy odsetek osób żyjących w blokach występuje w Irlandii (tylko 7%) i Wielkiej Brytanii (14%). Sytuacja w Polsce wygląda zupełnie inaczej. Jednak

Budowa domu 0 Comments

Gres podłogowy – co to jest i jak go dopasować?

Gres podłogowy to pojęcie, które dla wielu osób brzmi nieco enigmatycznie. Tymczasem to nic innego jak pewien materiał wykończeniowy, który bywa wykorzystywany coraz częściej jako alternatywa dla tradycyjnych płytek ceramicznych.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź