Jak wybrać najlepszą farbę na blachę ocynk?

Jak wybrać najlepszą farbę na blachę ocynk?

Blacha ocynkowana to popularny materiał stosowany jako pokrycie dachowe. Decyduje o tym jej odporność na czynniki zewnętrzne, w tym korozję, a także szeroki wybór, jeśli chodzi o kolorystykę. Aby odpowiednio zabezpieczyć ją przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, niezbędna jest farba na blachę ocynk. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Dlaczego niezbędna jest farba na blachę ocynkowaną?

Nawet najlepszej jakości blacha ocynkowana nie gwarantuje stuprocentowej ochrony przed korozją. Dlatego niezbędny jest zakup farby do dachów. Zapewnia ona:

  • skuteczne zabezpieczenie przed rdzą, co zapobiega powstawaniu dziur na powierzchni pokrycia dachowego i pozwala przedłużyć jego żywotność,
  • pożądany efekt dekoracyjny, nawet w przypadku, gdy emalię naniesiemy na widoczne ogniska korozji.

Farba na blachę ocynk powinna zostać zaaplikowana nie tylko na nowe pokrycie – warto ją nakładać co kilka lat, dzięki czemu nie dojdzie do rozwoju korozji. Aby spełniła ona swoje zadanie, musi posiadać odpowiednie właściwości, o czym w dalszej części artykułu.

Jaka jest najlepsza farba na blachę ocynkowaną? Podpowiadamy

Jeśli nie wiemy, jaka farba na blachę ocynkowaną jest odpowiednia, przed zakupem zwróćmy uwagę na kilka kwestii. Chodzi o to, przed czym ona chroni, gdyż często nie wystarczy tylko zabezpieczenie na wypadek rdzy. Ważne jest też to, czy emalia posiada dobre właściwości kryjące oraz jest elastyczna. Warto korzystać z oferty tych producentów, którzy dysponują szerokim asortymentem. Dotyczy to firmy Polifarb-Łódź.

Skuteczna ochrona przed wieloma czynnikami zewnętrznymi

Wysokiej jakości farba na ocynkowaną blachę to taka, która ma za zadanie osłaniać pokrycie dachowe przed przedostawaniem się wody, wydatnie spowalniając proces niszczenia metalu. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić, czy posiada ona wodoodporną formułę oraz właściwości antykorozyjne.

Ochrona przed rdzą to niejedyna jej funkcja. Powinna ona również stanowić zabezpieczenie w obliczu:

  • promieniowania słonecznego – farba nie może pękać bądź łuszczyć się pod wpływem nadmiernej temperatury,
  • zmiennych warunków atmosferycznych, w tym silnego deszczu albo śniegu,
  • uszkodzeń – każdy odprysk czy zarysowanie na powierzchni blachy może skutkować przenikaniem wody i powstawaniem ognisk korozji, dlatego farba na blachę ocynk musi mieć odpowiednią wytrzymałość mechaniczną oraz być elastyczna.

Informacje na temat tego, jakie właściwości ma farba, możemy znaleźć w karcie technicznej produktu. Warto zapoznać się z nią, aby upewnić się, że wybrana przez nas farba zapewni pokryciu dachowemu skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Dobra przyczepność do podłoża i szybkie schnięcie

Najlepsza farba na blachę ocynkowaną to taka, która ma dobrą przyczepność do podłoża – dzięki temu emalia nie będzie się łuszczyć i odpadać, w tym podczas silnego wiatru. Pozytywnie wpłynie to na trwałość powłoki oraz jej walory estetyczne.

Duże znaczenie ma również krótki czas schnięcia. Najlepiej, jeśli wynosi on nie więcej niż 1 godzinę – dzięki temu prace, nawet na dużej powierzchni, można przeprowadzić w ciągu jednego dnia.

Farba na blachę ocynk, aby spełniała swoje zadanie, czyli skutecznie chroniła pokrycie dachowe przed wieloma zagrożeniami, musi charakteryzować się dobrą przyczepnością do podłoża, dzięki czemu nie będzie się łuszczyć. Ważny jest też szybki czas schnięcia.

Duża wydajność

Podczas analizy informacji, jakie znajdują się w karcie technicznej, zwróćmy uwagę na to, czy farba na blachę ocynkowaną jest odpowiednio wydajna. Zależy to od grubości powłoki – na przykład jeśli wynosi ona 40 µm, optymalna wydajność to 10-11 m²/dm³.

Farba na blachę ocynkowaną – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeśli zastanawiamy się, jaka farba na blachę ocynkowaną to dobry wybór, sprawdźmy, czy jest ona:

  • przeznaczona do malowania dekoracyjnego, a więc pozwala uzyskać idealnie gładką powłokę oraz odpowiedni efekt estetyczny (półmat, mat, połysk),
  • wodorozcieńczalna – taki produkt, ze względu na niską zawartość lotnych związków organicznych (nie więcej niż 50-60 g/dm³), jest mniej szkodliwy dla środowiska niż farba rozpuszczalnikowa,
  • niepalna, a więc bezpieczna dla otoczenia.

Na ocynk można wybrać gruntoemalię, która pozwala na zagruntowanie podłoża oraz naniesienie wierzchniej warstwy. Dzięki temu nie jest potrzebna farba podkładowa na blachę ocynkowaną, co oznacza oszczędność czasu i miejsca. Jednak tutaj należy poradzić się specjalisty.

Farba na blachę ocynk to skuteczne zabezpieczenie pokrycia dachowego przed wieloma czynnikami, w tym atmosferycznymi. Przed zakupem farby trzeba zwrócić uwagę na to, przed czym ona chroni oraz jaka jest jej przyczepność do podłoża i wydajność.

Previous Styl skandynawski - przegląd płytek podłogowych, które zbudują ciepły klimat
Next Osiedle domów bliźniaków – czym najlepiej je ogrodzić?

Może to Ci się spodoba

Pokrycia dachowe z blachy – stylowa klasyka vs. nowoczesny minimalizm

Nadchodząca wiosna to najlepszy moment na rozpoczęcie budowy domu. Jeśli na etapie projektu inwestor podjął już decyzję o tym, że chce, aby na więźbie jego dachu znalazło się pokrycie z

Przegląd materiałów na zabudowę okapu dachu

Fragment więźby dachowej wystający poza obrys budynku to tzw. okap. Od spodu należy zabudować go podbitką dachową, czyli estetycznym wykończeniem okapu, które sprawia, że cała konstrukcja dachu jest zwarta i

Co warto wiedzieć na temat blachy na dach?

Blacha dachowa to popularny rodzaj okrycia dachowego, na który decyduje się wiele osób. Jakie są, zatem jej zalety? Na co należy zwrócić uwagę podczas jej wyboru? Blacha na dach –

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź