Jak urządzić mieszkanie w stylu art deco?

Jak urządzić mieszkanie w stylu art deco?

Zastanawiacie się, w jakim stylu urządzić swoje mieszkanie? Mamy dla Was propozycję, która wyróżni wasze wnętrze dla tle innych wystrojów. Jeśli chcecie wprowadzić do swojego otoczenia odrobinę oryginalności, powinniście zastanowić się nad aranżacją mieszkania w stylu art deco. Biura architektoniczne w Warszawie dostrzegają rosnącą wśród swoich klientów potrzebę ekstrawagancji i coraz częściej uwzględniają w swojej ofercie projektowanie mieszkania właśnie w tym stylu. Na czym polega? Czemu zawdzięcza swoją unikatowość?

Ciekawe początki – pożegnanie z secesją.

Początki popularności stylu art deco w wystroju wnętrz umiejscawia się na osi czasu w latach 30 XX wieku. Można powiedzieć, że stał się prawdziwym duchem czasu i jednym z kultowych symboli barwnego międzywojnia. Podobnie jak wiele innych stylów wystroju, art deco powstało w reakcji na przesycenie dotychczas dominującymi stylami. W tym przypadku z piedestału strącony został styl secesyjny, którego dominacja w latach poprzedzających wybuch I Wojny Światowej wydawała się być nie do podważenia. Czym charakteryzował się styl secesyjny?

Secesja wpisuje się we wszystkie wymogi formalne modernizmu. Charakteryzowały ją płynność i przywiązanie do linearyzmu. Podobnie jak w stylu modernistycznym, z sympatią patrzono na naturalne materiały i zabawę światłem. Jednak tym, co wyróżniało styl secesyjny od klasycznego stylu nowoczesnego jest inspiracja sztuką japońską, wyraźnie widoczna w projektowanych w tym stylu wnętrzach. Przez długi czas secesja było powszechnie obowiązującym trendem, jednak jej popularność wyczerpała się mniej więcej na początku lat 20. Do łask wróciła dopiero za kilka dekad. Lata 30 i 40 były zdecydowanie czasem dominacji stylu art deco, zwłaszcza w krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych. Jej stopniowy powrót możemy zaobserwować dzisiaj. Czemu zawdzięczamy to zainteresowanie?

Podstawowe zasady stylu art deco

Styl art deco w największym stopniu charakteryzują geometryczne, eleganckie formy i wykorzystywanie materiałów, które wyszły spod ludzkiej ręki, takich jak plastik. Art deco to także opływowe kształty i ozdoby z motywami zwierzęcymi, kwiatami lub promieniami słońca. Styl ten cechuje także dyscyplina przestrzenna, będąca zdecydowaną odpowiedzią na dążenie do asymetrii w stylu secesyjnym. Dominują tu geometryczne formy i dążenie do prostoty i jasności przekazu. Na ścianach możemy dostrzec charakterystyczny element, jakim są lustra.

Mieszkania projektowane były przede wszystkim z priorytetyzowaniem praktycznych względów. Architekci wnętrz tworząc swój projekt uwzględniali to, jak duże znaczenie dla życia człowieka ma wystrój i architektura jego otoczenia. Istotną wartością staje się zatem użyteczność.

Przywiązanie do funkcjonalności i metodyczny redukcjonizm nie przeszkadzały jednak projektantom w dążeniu do perfekcji. Estetyka także miała bardzo duże znaczenie, o czym świadczy kunszt wykonania zarówno mebli, jak i dekoracji. Art deco to przede wszystkim elegancja. Nie ma w tym stylu miejsca na nieład i przepych, unika się krzykliwych wzorów i kolorów. Zasadnicza konsekwencja w stosowaniu wzorów tworzy przestrzeń spójną, która trafi w gusta nawet najbardziej wymagających estetów. Nie bez przyczyny bowiem art deco uważa się za styl elitarny, będący wyrazem dobrego smaku.

Praktyczne piękno – tak można by podsumować styl art deco. Zastosowanie go u siebie doskonale odzwierciedli osobowość osób uporządkowanych z dobrym gustem, które cenią sobie spokój, ale jednak nie chcą w swoim wnętrzu nudy. Art deco pod wieloma względami jest ponadczasowe, dzięki czemu zastosowanie go we własnym wnętrzu w żadnym wypadku nie będzie przestarzałe. Urządzenie swojego mieszkania warto powierzyć profesjonalnego projektantowi wnętrz, który zadba o to, by wszystko było zaplanowane tak jak trzeba.

Previous Dlaczego sedes bezkołnierzowy jest lepszy od klasycznego?
Next Otulina kauczukowa do rur – czym jest?

Może to Ci się spodoba

Mieszkanie 0 Comments

Wynajem czy kupno mieszkania?

Własne mieszkanie to luksus, o którym marzy wciąż wielu młodych ludzi. Jak się go dorobić? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, bo mimo programu Mieszkanie dla Młodych czy spadku

Mieszkanie 1Comments

Debata na temat stanu mieszkalnictwa w Polsce

W Warszawie odbyła się debata poprzedzająca III Kongres Mieszkaniowy, który zostanie zorganizowany 6 października w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia we Wrocławiu. O najważniejszych kwestiach dotyczących rynku nieruchomości debatowali: Grzegorz

Co warto wiedzieć o prowadnicach do szuflad GTV?

Prowadnice meblowe są nieodłącznym elementem każdej szuflady meblowej. Prowadnice te pozwalają na wygodne wyjmowanie szuflad z mebli i umożliwiają łatwy dostęp do ich zawartości. Na przestrzeni lat do szuflad dodano

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź