Jak poprawnie przeprowadzać osuszanie budynków?
Zarówno w starych, jak i w nowych budynkach może się pojawić wilgoć. Przyczyn występowania wody w murach jest bowiem wiele. W zależności od przyczyny podejmuje się odmienne działania. Sprawdźmy, jak przeprowadzać skuteczne osuszanie budynków. Na czym polega i o czym trzeba pamiętać?
Osuszanie budynków po zalaniu wewnętrznym
Pierwszym, co przychodzi na myśl w kwestii występowania wilgoci w budynkach, jest zalanie wewnętrzne. Pęknięcie rury czy awaria u sąsiada to najczęstsze przyczyny problemu. W takiej sytuacji trzeba pozbyć się widocznego problemu w postaci plam na ścianach czy suficie. Należy przy tym pamiętać, że często problem jest głębszy. Rzecz w tym, iż wilgoć nie znajduje się tylko na powierzchni ścian – zwykle przedostaje się do ich wnętrza. Zalegając tam, przyczynia się do powstawania grzyba, który stanowi poważne zagrożenie dla człowieka. Co więcej, w wyniku wilgoci zalegającej w ścianach może dojść do uszkodzenia struktury budynku. Problem może zresztą dotyczyć nie tylko ścian, ale również podłóg. Jak w takich sytuacjach przeprowadzać osuszanie budynków?
Pod warunkiem, że w budynku zastosowano odpowiednią izolację, wystarczy wykorzystać profesjonalne osuszacze. Są to mobilne urządzenia o dużej mocy, wykorzystujące nowoczesne technologie. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w zakresie osuszania budynków po zalaniu jest zastosowanie osuszacza na podczerwień. Doskonale sprawdza się on zwłaszcza w osuszaniu podłóg. Generalnie każda sytuacja jest inna i nieco odmienne metody mogą się okazać optymalne. Dlatego też zadanie osuszania warto zlecić fachowcom, którzy wybiorą najlepszą metodę.
Wilgoć spowodowana nieszczelnością dachu lub ścian
Kolejną sytuacją, w której w budynku może się pojawić wilgoć, jest nieszczelność konstrukcji. Ten problem dotyczy głównie starszych budynków. W nowych przydarza się tylko wtedy, kiedy na etapie realizacji projektu zostaną popełnione bardzo duże błędy. Wilgoć, będąca efektem przenikania do wnętrza budynku deszczu to problem poważny. Doraźne działanie polega na osuszaniu podobnymi metodami, jak przy zwyczajnym zalaniu. Jednak konieczne jest też wdrożenie zaawansowanych działań, takich jak uszczelnianie budynku. Czasami wiąże się to nawet z wymianą dachu.
Osuszanie budynków z powodu podciągania wód gruntowych
Zagrożenie w postaci wilgoci może pochodzić z wnętrza budynku, czyli pękających rur lub od sąsiadów. Może być też efektem deszczu. Okazuje się jednak, że czasami przychodzi od spodu, a mianowicie z wód gruntowych. Jeśli izolacja jest nieszczelna, woda z gruntu podchodzi w górę budynku, zajmując kolejne jego części.
W powyższej sytuacji należy zastosować osuszanie metodą cięcia. To sposób na proste i szybkie stworzenie nowej izolacji. W tym celu wykonuje się poziome cięcie w ścianie, aby umieścić w nim płytę izolacyjną. Na płycie umieszcza się kliny, zapobiegające osuwaniu budynku. Później pozostaje wykonanie prac wykończeniowych. Dla profesjonalnej, wprawionej firmy nie jest to nic trudnego, ani czasochłonnego. Jednocześnie efekty są stałe, czyli ponowne pojawienie się wilgoci nie stanowi już zagrożenia.
Może to Ci się spodoba
Nadchodzi czas „złotej rączki”. Będzie szybko i skutecznie.
Na rynku nieruchomości wciąż nie widać końca kryzysu. Firmy narzekają na brak zainteresowania ze strony klientów, ci z kolei odczuwają brak gotówki. Jednak część małych firm prowadzących działalność remontowo-budowlaną, radzi
Oringi gumowe – gdzie znajdują swoje zastosowanie
Oringi to gumowe uszczelki w kształcie pierścienia, wulkanizowane w dowolnych wymiarach określonych odpowiednią normą. Różnorodność wymiarów, szeroka gama materiałów, prostota konstrukcji oraz łatwość montażu sprawiają, że oringi są najczęściej używanym
Zamki do drzwi antywłamaniowych – o czym warto pamiętać przy zakupie?
Pierwszą barierą, którą musi sforsować potencjalny złodziej, dokonując włamania, są solidne drzwi wejściowe. Choć materiał, z którego są wykonane, jest istotny, bez wątpienia najważniejszym elementem ochrony przed wizytą niechcianego gościa
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!