Jak dbać o szklarnię ogrodową zimą?

Jak dbać o szklarnię ogrodową zimą?

Zimowe miesiące jak styczeń czy luty (w naszym klimacie) powodują, że prace takie jak sadzenie, rozsadzanie, pielenie i zbieranie plonów zamierają. Nie wykonuje się ich nawet w szklarniach. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie można o nich zapomnieć. W zimowych miesiącach potrzebuje ona opieki. Dlaczego i jakiej? Jak zadbać o szklarnie w ogrodzie zimą?

Dlaczego warto przygotować szklarnię na zimę?

Odpowiednie przygotowanie szklarni do zimy pozwoli zaoszczędzić sporo pracy na wiosnę i ułatwi rozpoczęcie nowego sezonu. Zadbana szklarnia to także zmniejszenie ryzyka pojawiania się przykrych niespodzianek, a nawet niespodziewanych dużych wydatków, które mogą się pojawiać w przypadku uszkodzeń. Co więcej, jej właściwe przygotowanie pozwoli przez zimę wykorzystywać ją jako ogród zimowy lub miejsce do uprawy roślin ozdobnych.

Kiedy zacząć przygotowania szklarni do zimy?

Przygotowania do zimy najlepiej rozpocząć zaraz po zakończeniu sezonu, czyli na przełomie listopada i grudnia. Ważne, aby nie zostawiać ich na ostatnią chwilę, może się bowiem okazać, że pogoda nie będzie im sprzyjać.

Jak przygotować szklarnie ogrodowe do zimy? Instrukcja krok po kroku

Pierwszym rokiem przygotowania szklarni ogrodowej do zimy jest jej dokładna dezynfekcja zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz, a także umycie blatów roboczych i chodników. Dezynfekcja pozwoli pozbyć się zarodników grzybów i innych drobnoustrojów groźnych dla roślin. Szklane szklarnie od Szklarni z Runowa najlepiej umyć np. detergentem z dodatkiem mydła potasowego lub środkami na bazie fluorowodory, bifluorku amonu. Mieszankę saletry potasowej i dwutlenku siarki można natomiast wykorzystać do odkażenia ziemi znajdującej się w szklarni ogrodowej, w której również znajdować mogą się grzyby i groźne mikroorganizmy. Z gleby dobrze jest też pozbyć się chwastów i resztek roślin. Warto tu też podkreślić, że odkażaniu poddane muszą być również narzędzia i pozostałe wyposażenie szklarni.

Czysta szklarnia wymaga oględzin. Mają one na celu sprawdzenie jej stanu technicznego. Należy zwrócić uwagę na to, czy panele są stabilnie przymocowane, stelaż szklarni nie zaczyna odpadać, nie pojawiły się na konstrukcji ślady korozji. W przypadku takich usterek należy je usunąć lub dokonać koniecznych wymian zniszczonych elementów. Brakujące elementy zakupić można w sklepie Szklarnie z Runowa i zamontować samodzielnie.

Na koniec należy zdemontować wyposażenie szklarni, czyli np. sterowniki, filtry, małe urządzenia grzewcze. Te elementy dobrze jest oczyścić i przechowywać przez zimę w ciepłym pomieszczeniu. Szklarnie ogrodowe, które posiadają system nawadniający, wymagają również, aby z niego usunąć resztki wody, zapobiegnie to  pękaniu instalacji.

Jak korzystać ze szklarni ogrodowych zimą?

Szklarnie z Runowa proponują konstrukcje całoroczne. Aby jednak późną jesienią i zimą można było uprawiać warzywa, owoce czy kwiaty, szklarnie ogrodowe muszą być docieplone i ogrzewane. O to warto zadbać już na samym początku budowy szklarni w ogrodzie. Jeśli konstrukcja nie posiada takich rozwiązań, to zimą nie powinna być wykorzystywana do upraw. Może natomiast z powodzeniem pełnić funkcję np. ogrodu zimowego. Możemy podzielić sobie czas w roku na wykorzystanie szklarni. Wiosną, latem jesienią może być miejscem upraw. Natomiast zimą możemy ustawić w niej stolik z krzesłami, fotel, powiesić lampki i pić ciepła herbatkę obserwując swój ogród zza szyb.

 

 

 

Previous Zawór bezpieczeństwa- czym kierować się przy jego wyborze?
Next Zastosowanie rur ze stali nierdzewnej

Może to Ci się spodoba

Architektura ogrodów 0 Comments

Jak zaprojektować ogród? 5 najciekawszych rozwiązań!

Ogród przede wszystkim powinien być piękny i zielony. Większość z nas chce jednak też czegoś więcej – by był on także użyteczny i zawierał nieprzeciętne rozwiązania czy pomysły. Idąc za

Ogród 0 Comments

Ogrodzenie betonowe – czy to dobre rozwiązanie?

Budując dom, etapem, którego nie można pominąć, jest wybór najlepszego możliwego ogrodzenia. Logicznie, poza estetyką wykonania i stylem pasującym do budynku, najważniejszą kwestią pozostaje jego jakość oraz trwałość. Dla licznej

Ogród 0 Comments

Technorattan – zawsze modny

Ogród, w którym rosną kolorowe i pachnące kwiaty jest tak piękny, że może się wydawać, że piękniejszy już być nie może. A jednak jest to możliwe. Nie tylko nasz ubiór

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź