Jak dbać o szklarnię ogrodową zimą?
Zimowe miesiące jak styczeń czy luty (w naszym klimacie) powodują, że prace takie jak sadzenie, rozsadzanie, pielenie i zbieranie plonów zamierają. Nie wykonuje się ich nawet w szklarniach. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie można o nich zapomnieć. W zimowych miesiącach potrzebuje ona opieki. Dlaczego i jakiej? Jak zadbać o szklarnie w ogrodzie zimą?
Dlaczego warto przygotować szklarnię na zimę?
Odpowiednie przygotowanie szklarni do zimy pozwoli zaoszczędzić sporo pracy na wiosnę i ułatwi rozpoczęcie nowego sezonu. Zadbana szklarnia to także zmniejszenie ryzyka pojawiania się przykrych niespodzianek, a nawet niespodziewanych dużych wydatków, które mogą się pojawiać w przypadku uszkodzeń. Co więcej, jej właściwe przygotowanie pozwoli przez zimę wykorzystywać ją jako ogród zimowy lub miejsce do uprawy roślin ozdobnych.
Kiedy zacząć przygotowania szklarni do zimy?
Przygotowania do zimy najlepiej rozpocząć zaraz po zakończeniu sezonu, czyli na przełomie listopada i grudnia. Ważne, aby nie zostawiać ich na ostatnią chwilę, może się bowiem okazać, że pogoda nie będzie im sprzyjać.
Jak przygotować szklarnie ogrodowe do zimy? Instrukcja krok po kroku
Pierwszym rokiem przygotowania szklarni ogrodowej do zimy jest jej dokładna dezynfekcja zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz, a także umycie blatów roboczych i chodników. Dezynfekcja pozwoli pozbyć się zarodników grzybów i innych drobnoustrojów groźnych dla roślin. Szklane szklarnie od Szklarni z Runowa najlepiej umyć np. detergentem z dodatkiem mydła potasowego lub środkami na bazie fluorowodory, bifluorku amonu. Mieszankę saletry potasowej i dwutlenku siarki można natomiast wykorzystać do odkażenia ziemi znajdującej się w szklarni ogrodowej, w której również znajdować mogą się grzyby i groźne mikroorganizmy. Z gleby dobrze jest też pozbyć się chwastów i resztek roślin. Warto tu też podkreślić, że odkażaniu poddane muszą być również narzędzia i pozostałe wyposażenie szklarni.
Czysta szklarnia wymaga oględzin. Mają one na celu sprawdzenie jej stanu technicznego. Należy zwrócić uwagę na to, czy panele są stabilnie przymocowane, stelaż szklarni nie zaczyna odpadać, nie pojawiły się na konstrukcji ślady korozji. W przypadku takich usterek należy je usunąć lub dokonać koniecznych wymian zniszczonych elementów. Brakujące elementy zakupić można w sklepie Szklarnie z Runowa i zamontować samodzielnie.
Na koniec należy zdemontować wyposażenie szklarni, czyli np. sterowniki, filtry, małe urządzenia grzewcze. Te elementy dobrze jest oczyścić i przechowywać przez zimę w ciepłym pomieszczeniu. Szklarnie ogrodowe, które posiadają system nawadniający, wymagają również, aby z niego usunąć resztki wody, zapobiegnie to pękaniu instalacji.
Jak korzystać ze szklarni ogrodowych zimą?
Szklarnie z Runowa proponują konstrukcje całoroczne. Aby jednak późną jesienią i zimą można było uprawiać warzywa, owoce czy kwiaty, szklarnie ogrodowe muszą być docieplone i ogrzewane. O to warto zadbać już na samym początku budowy szklarni w ogrodzie. Jeśli konstrukcja nie posiada takich rozwiązań, to zimą nie powinna być wykorzystywana do upraw. Może natomiast z powodzeniem pełnić funkcję np. ogrodu zimowego. Możemy podzielić sobie czas w roku na wykorzystanie szklarni. Wiosną, latem jesienią może być miejscem upraw. Natomiast zimą możemy ustawić w niej stolik z krzesłami, fotel, powiesić lampki i pić ciepła herbatkę obserwując swój ogród zza szyb.
Może to Ci się spodoba
Jakie środki ochrony roślin wybrać?
Dla każdego, kto posiada choćby kawałek ziemi: czy to ogródek, czy sad, czy działkę, bardzo ważna jest ochrona roślin. Aby były zdrowe i przynosiły obfite plony, należy o nie dbać
Trawa z rolki – 3 powody, dla których warto wybrać to rozwiązanie na wiosnę
Zdecydowana większość z nas ma już za sobą prace związane z przygotowaniem trawnika do zimy. Niestety mimo dużego nakładu czasu, największej staranności i użytych najlepszych nawozów i narzędzi, można przeżyć
Układanie kostki brukowej – zleć nam tę pracę
Betonowa kostka brukowa jest najpopularniejszym materiałem na wykończenie podjazdów, chodników i tarasów. Układając kostkę brukową na takich powierzchniach, możemy zapewnić sobie wieloletni spokój i komfort jej użytkowania. Aby rzeczywiście tak
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!