Inwestorzy wybierają małe projekty domów. Zobacz, co sprawdza się najlepiej.

Inwestorzy wybierają małe projekty domów. Zobacz, co sprawdza się najlepiej.

Tradycyjna polska architektura jednorodzinna to projekty domów z poddaszem użytkowym, często wielopokoleniowe. Do niedawna taki wzór dominował na większości krajowych działek. Aktualnie obserwujemy odwrót od dużych domów, a Polacy coraz chętniej wybierają projekty domów małych i średnich. Skąd taka zmiana nastrojów? Podstawa to zwrot w stronę ekonomii inwestycji.

Każdy grosz się liczy – ekonomiczne projekty domów.

Inwestorzy coraz częściej wybierają małe projekty domów ze względu na możliwość poczynienia oszczędności w trakcie realizacji. Mały dom szybciej wybudujemy metodą gospodarczą, a to pozwala obniżyć koszty o ok 20-30%. Niewielkie domy, o prostej konstrukcji, i regularnych kształtach można dziś wybudować za cenę mieszkania w bloku. To kolejny bodziec skłaniający młode rodziny do wyboru małego domu i przeprowadzenia się za miasto. Większość z nich mając do wyboru mieszkanie 40-60 m² i dom o powierzchni 60-80 m², wybierze drugi wariant, nie zastanawiając się ani na chwilę.

Najczęściej wybierane projekty domów – duże domy wychodzą z mody.

Obserwujemy obecnie ewidentny odwrót od budownictwa wielopokoleniowego, opartego na dużych budynkach piętowych. Najbardziej poszukiwane są aktualnie projekty domów tanich w budowie, które możemy zrealizować w ciągu jednego sezonu. Gwarancję taką dają w dużej mierze projekty domów parterowych, z prostym dachem dwuspadowymi o regularnych kształtach. Wśród domów z poddaszem użytkowym, również przeważają te, oparte na planie kwadratu, z symetrycznym dachem dwuspadowym i bez podpiwniczenia. Koszty budowy takich domów, w zależności od powierzchni użytkowej, kształtują się między 200-250 tys. do stanu surowego zamkniętego. To dla inwestorów kusząca perspektywa, biorąc pod uwagę, że za mieszkanie 45-60 m², w nowym budownictwie, w większym mieście, trzeba zapłacić ok 400-500 tys. złotych.
Taki trend również wyczuli projektanci produkujący gotowe projekty domów jednorodzinnych. W ich ofercie coraz więcej jest niewielkich domów parterowych lub z poddaszem użytkowym, łatwych w budowie, o niskich kosztach realizacji.


Dom przy Cyprysowej 59

Jak dobrać wielkość budynku? Optymalne projekty domów.

Budowa domu to o wiele więcej niż tylko fizyczny budynek na własnej działce. Dom to przestrzeń bezpieczna, wygodna i trwała. Takie wartości są niezwykle cenne dla budowania rodziny, spokoju dzieci i ich zrównoważonego rozwoju. Rodzina wybierająca projekty domów powinna dobrać przyszły budynek pod swoje potrzeby.

Dla rodziny 2+2 w zupełności wystarczający może okazać się dom już o powierzchni 80 m². Zmieścimy w nim 3 pokoje, otwarty salon z kuchnią i 1 lub 2 toalety. To znacznie więcej niż w analogicznym mieszkaniu w bloku. Nie zapominamy również, że dom oferuje o wiele więcej możliwości. Do dyspozycji mamy całe poddasze, część kotłowni, a niekiedy garaż, czy pomieszczenie gospodarcze, które nie wlicza się w sumę powierzchni użytkowej.

Niewielkie projekty domów, tanie w budowie, mają tą zaletę, że nadmiernie nie nadwyrężają budżetu domowego. Można je wybudować biorąc stosunkowo nieduży kredyt. Taka możliwość to niejednokrotnie jedyna opcja dla młodej rodziny. Nikt nie narazi na szwank dobrostanu rodziny, kosztem dużego, rozbudowanego domu. Dziś budujemy rozsądnie, na miarę naszych potrzeb, nie ambicji rodziny, czy sąsiadów. Oczywiście, jeśli środki finansowe na to pozwalają można pokusić się o większy dom. Nie należy jednak zapominać, by cała inwestycja była dobrze zbilansowana ekonomicznie i dawała gwarancję pomyślnego zakończenia.

Dom przy Wiosennej 21

Buduj tanio, mieszkaj oszczędnie. Projekt małego domu – niskie koszty eksploatacji.

Wybierając niewielki dom oszczędzamy nie tylko na samej budowie, lecz również na użytkowaniu budynku po wykończeniu. Koszty utrzymania domu do 120 m² są o wiele niższe niż ogrzanie i eksploatacja dużych domów z garażem i poddaszem użytkowym. Zakładając ogrzewanie gazowe, szczelne okna energooszczędne, dodatkowe dogrzewanie np. kominkiem, średnie opłaty za gaz nie powinny być wysokie. Warto podkreślić tu również wygodę i łatwość obsługi takiego rozwiązania.
Przy zastosowaniu dodatkowych systemów, które oferują nowoczesne projekty domów, takich jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czy instalacja fotowoltaiczna, lub solarna, koszty możemy obniżyć nawet o połowę.


Dom przy Bukowej 26

Projekty domów o niewielkiej powierzchni przeżywają swój dobry czas. Warto wybierać takie rozwiązania, szczególnie biorąc pod uwagę dynamikę współczesnego społeczeństwa. Dzieci, wychodzą z domu po szkole średniej, wyjeżdżają na studia i nierzadko już z nich nie wracają na stałe. Lepiej zostać w takiej sytuacji w domu, który bez trudu utrzymamy, niż w ogromnym budynku, z nikomu już niepotrzebnymi pokojami. Mały dom to szybkie rozwiązanie, idealne wtedy, gdy jest najbardziej potrzebne i bezproblemowe, gdy rodzina – chcąc nie chcąc – rozjedzie się nam po świecie.

Previous Sprawdź, dlaczego warto wykonać obrzeża ogrodowe z kamienia
Next Jak samodzielnie zamontować siatkę na balkonie? Instrukcja montażu

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Kurs na podesty ruchome – Dla kogo?

Podesty ruchome to urządzenia transportu bliskiego wykorzystywane w sektorze przemysłowym, produkcyjnym, magazynowym oraz usługowym. Aby obsługiwać takie urządzenia, trzeba ukończyć kurs na podesty ruchome. Podest ruchomy jest urządzeniem służącym do

Budowa domu 0 Comments

Inteligentne domy – nowy wymiar budownictwa

Do niedawna nowoczesny system zarządzania elektroniką w domu można było obserwować jedynie na filmach. Jednak technika ani na chwilę nie przestaje iść naprzód i coraz bardziej zwiększa komfort mieszkania również

Budowa domu 0 Comments

Skuteczne sposoby promocji lokalnej firmy budowlanej

W promocji lokalnej firmy budowlanej warto wykorzystać wszystkie możliwe sposoby. Najskuteczniejsze to Internet, media lokalne (prasa i telewizja), własne materiały reklamowe, targi budowlane i marketing szeptany. Być tam, gdzie potencjalni

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź