Inteligentne oświetlenie z wykorzystaniem czujników światła – na jakiej zasadzie działa?

Inteligentne oświetlenie z wykorzystaniem czujników światła – na jakiej zasadzie działa?

Czujniki światła znajdują zastosowanie przede wszystkim w systemach smart home. Inteligentne oświetlenie z wykorzystaniem tych czujników zyskuje coraz większą popularność. Tematem tym interesują się zarówno deweloperzy, jak i osoby prywatne, które są w trakcie budowy domu lub postanowiły unowocześnić już posiadane nieruchomości. Bez wątpienia czujnik natężenia oświetlenia to dobre rozwiązanie, które wpływa nie tylko na komfort życia, ale także na bezpieczeństwo i ekonomię gospodarstwa domowego. Jak działają takie czujniki? Czym dokładnie są?

Czujniki światła – co to?

Czujnik światła to małe urządzenie, które dzięki zastosowanym technologiom – w tym specjalistycznym płytkom modułowym –  wychwytuje stopień oświetlenia danej przestrzeni oraz występującej widoczności. Często czujniki te współdziałają z czujnikami ruchu. Takie mechanizmy pozwalają zaimplikować kolejne sekwencje, takie jak np. włączenie światła na podjeździe, gdy domownicy wracają już po zmierzchu lub uruchomienie światła na schodach, gdy widoczność spadnie poniżej wyznaczonego poziomu.

Czujniki światła są wykorzystywane między innymi w systemach smart home, gdzie odpowiadają za szereg działań związanych z zarządzaniem inteligentnym i energooszczędnym systemem oświetlenia. Oprócz tego znajdziemy je również w przemyśle – najczęściej na halach produkcyjnych i w magazynach. Co ciekawe współczesne zastosowanie czujników światła jest na tyle powszechne, że większość z nas ma je w swoich domach, które niekoniecznie podłączone są do systemu smart home. Urządzenia te znajdziemy bowiem także w telefonach i nowoczesnych telewizorach, które automatycznie dobierają jasność ekranu do poziomu oświetlenia. Zastosowanie mają również w samochodach, gdzie odpowiadają za m.in. regulację automatycznej zmiany świateł w przypadku wykrycia reflektorów innego samochodu.

Jak działa czujnik natężenia światła?

Zasada działania czujników światła zależy od użytej do produkcji technologii, choć ostatecznie opiera się ona, na podstawie jaką jest fotodioda lub fotorezystor. To właśnie ten element odpowiedzialny jest za wrażliwość natężenia światła. W momencie, gdy jest jasno fotodioda lub fotorezystor przewodzą sygnał do sterownika znajdującego się wewnątrz czujnika, co jest jednoznaczne z informacją, że w tym momencie należy uruchomić zależne sekwencje, czyli np. zgasić światło. Gdy jest ciemno, sygnał nie jest przewodzony, co dla czujnika jest znakiem, aby podjąć inne działania i np. zapalić światło.

Aby odpowiednio wykorzystać te urządzania, konieczne jest odpowiednie zaprogramowanie modułów, które odpowiedzialne są za działanie czujników światła. W ten sposób można ustalić, w jakich momentach czujniki mają uruchamiać konkretne działania systemów.

Inteligentne oświetlenie z czujnikami natężenia światła

Inteligentne oświetlenie już od jakiegoś czasu stało się integralnym systemem elektroniki automatycznych domów. W technologii smart home wykorzystywane są czujniki światła, które często połączone są z czujnikami ruchu. Odpowiadają bowiem za zarządzanie oświetleniem, a także za sterowanie np. roletami lub ogrzewaniem.

Inteligentne systemy często połączone są jednocześnie z urządzeniami przenośnymi, czyli telefonem lub tabletem. Dzięki temu możliwe jest włączanie lub wyłączanie oświetlenia, nie będąc fizycznie w domu. Co więcej, daje to duże możliwości związane z ustawieniami czujników światła, które mogą w ten sposób regulować moment uruchomienia oświetlenia po osiągnięciu pewnego poziomu zaciemnienia lub jasności.

Czy warto zdecydować się na czujniki natężenia oświetlenia w domu?

Inteligentne systemy oświetlenia oparte na czujnikach światła postrzegane są często w kategorii gadżetów, które rzeczywiście ułatwiają życie, jednak nie mają większego pływu na jego inne aspekty. W wielu przypadkach jest to błędna perspektywa, ponieważ dzięki czujnikom natężenia światła możliwa jest nie tylko większa oszczędność, ale także zwiększone bezpieczeństwo nieruchomości i jej mieszkańców. Jakie są zalety inteligentnego oświetlenia?

  • Energooszczędność

Dzięki czujnikom światła możliwe jest automatyczne włączanie, a co ważniejsze – automatyczne wyłączanie oświetlenia. Ma to znaczny wpływ na oszczędność związaną z wykorzystaniem energii. Nie raz zdarzają się sytuacje, gdy domownicy zapominają wyłączyć światło np. na dworze, które następnie pali się niepotrzebnie przez cały dzień. W ten sposób rosną rachunki za prąd. Dzięki systemom inteligentnego oświetlenia lampy same wyłączą się wraz z pierwszymi oznakami dnia.

  • Bezpieczeństwo

Odpowiednie oświetlenie posesji ma również wpływ na bezpieczeństwo. Brak zaciemnionych miejsc może zniechęcić potencjalnych złodziei. To także sygnał, że dom jest najprawdopodobniej zabezpieczony również innymi systemami np. kamerami. Czujniki oświetlenia połączone z czujnikami ruchu dodatkowo powiadomią domowników o obecności nieproszonych gości i włączą nadworne światła.

  • Komfort

Komfort życia zagwarantowany przez inteligentne oświetlenie również jest istotnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę. Lampy, które automatycznie oświetlają schody lub podjazd to często ułatwienie, które doceniamy dopiero po wypróbowaniu. Brak konieczności chodzenia po domu i zapalania lub gaszenia kolejnych świateł może nie zaoszczędzi nam dużo czasu, ale z pewnością znacznie przyczyni się do wygody codziennego funkcjonowania. Szczególnie jeśli w domu są dzieci lub osoby starsze, takie rozwiązanie przyniesie dla nich dużo korzyści.

Czujniki światła – kupno i naprawa

Obecnie większość zakupów dotyczących inteligentnego systemu sterowania oświetleniem można dokonać w internecie. Sklepy ze specjalistycznymi czujnikami oferują bogatą ofertę tych urządzeń, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie i dopasuje odpowiednie mechanizmy, które najlepiej sprawdzą się w jego domu. Co więcej, w sieci można również znaleźć sklepy, które oferują moduły i sterowniki do samodzielnej naprawy czujników oświetlenia, a także do samodzielnego programowania tych urządzeń.

FAQ:

  • Co to są czujniki oświetlenia?

Czujniki oświetlenia to urządzenia, które monitorują natężenie światła i na jego podstawie implikują inne urządzenia do wykonywania określonych czynności. Chodzi przede wszystkim o zgaszanie lub zapalanie światła wraz ze zmianami dzień-noc.

  • Jak działają czujniki natężenia światła?

Czujniki oświetlenia działają dzięki obecności fotodiody lub fotoedytora, który w momencie, gdy pada na niego światło, uruchamia sygnał docierający do sterownika czujnika. Jeśli nie ma sygnału, dla urządzenia jest to znak, że na w tym momencie panuje ciemność.

  • Gdzie wykorzystywane są czujniki oświetlenia?

Czujniki natężenia światła wykorzystywane są w systemach inteligentnego oświetlenia. Dzięki temu możliwe jest automatyczne zarządzanie światłem w domu oraz na danym terenie np. w ogródku. Czujniki te spotkamy również w telefonach, tabletach, telewizorach, a nawet w samochodach.

Partnerem artykułu jest sklep.msalamon.pl

Previous Hydroizolacja i masy zalewowe na gorąco: klucz do trwałej ochrony budynków
Next Domki modułowe — 5 zalet tego rozwiązania

Może to Ci się spodoba

Instalacje 0 Comments

Dlaczego warto instalować system sygnalizacji pożarowej?

Wybuch pożaru to poważne zagrożenie dla ludzi znajdujących się w objętym nim budynku. Niebezpieczeństwo niesie nie tylko rozprzestrzeniający się ogień, ale także dym i substancje toksyczne – to właśnie one

Instalacje elektryczne 0 Comments

Elektryka – układ nerwowy nowoczesnego domu

Dlaczego dobry projekt i wykonanie instalacji elektrycznej każdego mieszkania to podstawa? Ponieważ bez zasilania elektrycznego ciężko wyobrazić sobie codzienne życie, którym praktycznie wszystkie używane przez nas sprzęty to elektronika. Instalacja

Instalacje 0 Comments

Za nami wymagający sezon grzewczy – jakie wnioski należy wyciągnąć?

Sezon grzewczy dobiega końca i jego podsumowanie ponownie odkrywa przykrą prawdę – Polska wciąż boryka się z problemem zimowego smogu. Z raportu IQAir wynika, że średnia roczna zawartość PM2,5 dla

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź