Gres podłogowy – co to jest i jak go dopasować?

Gres podłogowy – co to jest i jak go dopasować?

Gres podłogowy to pojęcie, które dla wielu osób brzmi nieco enigmatycznie. Tymczasem to nic innego jak pewien materiał wykończeniowy, który bywa wykorzystywany coraz częściej jako alternatywa dla tradycyjnych płytek ceramicznych. Zanim jednak zdecydujesz się na wykończenie podłogi przy pomocy gresu, dobrze byłoby się czegoś na jego temat dowiedzieć. Warto także mieć świadomość tego, w jaki sposób wybrać gres.

Gres podłogowy – najważniejsze informacje

Jak już zaznaczono na wstępie, gres podłogowy to jeden z materiałów wykończeniowych, który cieszy się ostatnimi czasy dużą popularnością. Jeśli wciąż zastanawiasz się nad tym, co to jest gres podłogowy, musisz wiedzieć, że jest on połączeniem między innymi takich materiałów jak: glin, piasek kwarcowy czy kaolin. Nie oznacza to jednak, że do jego produkcji nie wykorzystuje się także innego rodzaju surowców. Gres wypala się w temperaturze powyżej 1000 stopni Celsjusza, dzięki czemu jest to materiał niesamowicie wytrzymały i odporny na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Na szczególną uwagę zasługuje twardość gresu, która w skali Mohsa oceniana jest na 9. Nietrudno więc zauważyć, że od gresu twardszy będzie jedynie diament. Co ciekawe, gres charakteryzuje się również odpornością na mróz oraz wilgoć. Możesz więc liczyć na to, że podłoże gresowe będzie odporne na powstawanie różnego rodzaju plam. 

Rodzaje gresu

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto zdecydować się na gres podłogowy, musisz wiedzieć, że istnieją różne jego rodzaje. Przede wszystkim wyróżnia się: gres szkliwiony, gres nieszkliwiony, gres rektyfikowany oraz gres polerowany. Jeżeli chodzi o gres szkliwiowy, wyróżnia się on gładką i błyszczącą powierzchnią. Ponadto, ten rodzaj gresu jest bardzo odporny na ścieranie. Z kolei gres nieszkliwiony, określany także mianem naturalnego, posiada matowe wykończenie. Ono również jest pożądane przez wielu użytkowników. Jego niezaprzeczalnym atutem jest również to, iż materiał ten stanowi swoiste zabezpieczenie przed poślizgnięciami.

Dzięki gresowi rektyfikowanemu można zaś stworzyć jednolitą okładzinę. Jeżeli więc nie podobają Ci się widoczne krawędzie, ten rodzaj gresu może okazać się najlepszym wyborem. Gres polerowany przypomina zaś bardzo gres szkliwiony. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż jest on najmniej odporny na uszkodzenia. Jeśli zdecydujesz się na gres polerowany, pamiętaj o jego impregnacji. Dzięki temu, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo ewentualnych uszkodzeń. 

Jak dopasować gres?

Jeśli interesuje Cię wykończenie podłogi gresem, na pewno zastanawiasz się nad tym, jak go wybrać. Na szczęście, nie jest to tak trudne, jak mogłoby się na pozór wydawać. Przede wszystkim, podłoże gresowe powinno być dopasowane do rodzaju pomieszczenia, w którym będzie się znajdowało. Na szczęście, płytki gresowe są bardzo uniwersalne. Wiele z nich sprawdzi się więc w łazienkach, kuchniach czy salonach. Musisz mieć jednak na uwadze to, że szczególnie starannie należy wybrać gres, który ma zostać położony na ścianach. Powinien być to materiał łatwy w czyszczeniu. Wydaje się więc, że najlepszym wyborem będzie gres szkliwiony. Jego charakterystyczna powierzchnia powinna być stosunkowo łatwa do mycia.

Jeżeli zależy Ci na płytkach gresowych w łazience, rozważ kupno tych o właściwościach antypoślizgowych, które dostępne są w ofercie sklepu http://tanigres.pl/. Dzięki temu, w znaczącym stopniu zmniejszysz ryzyko niebezpiecznego wypadku. Co ciekawe, gres możesz wykorzystać także na zewnątrz. Z powodzeniem może on pełnić rolę tarasowej bądź też balkonowej posadzki. Wydaje się, że całkiem dobrym pomysłem będą płytki gresowe przypominające swoim wyglądem drewno. Zanim zdecydujesz o tym, jaki gres podłogowy wybrać do danego wnętrza, zapoznaj się z różnego rodzaju inspiracjami. Znajdziesz je przede wszystkim w Internecie, na przykład na różnych blogach. Warto także przejrzeć oferty co najmniej kilku sklepów oferujących podłoże gresowe. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że znajdziesz ofertę atrakcyjną pod względem wizualnym, jak i cenowym. 

Previous Firma budowlana – jak ją zareklamować?
Next Czy warto zdecydować się na ekogroszek?

Może to Ci się spodoba

Budowa domu 0 Comments

Na czym polega usuwanie grzyba ze ścian

Masz grzyba w mieszkaniu? Dowiedz się, na czym polega usuwanie grzyba ze ścian, jakie środki grzybobójcze sprawdzają się najlepiej, a także, czy pleśń narastająca w mieszkaniu może być groźna dla

Budowa domu 0 Comments

Jak zapobiegać zamarzaniu rynien zimą za pomocą kabli grzewczych?

Zimą zamarzanie rynien może być uciążliwe i może prowadzić do poważnych problemów z dachami i rynnami. Najlepszym sposobem zapobiegania zamarzaniu rynien zimą jest zastosowanie kabli grzewczych, które utrzymują temperaturę powyżej

Plan budowy 0 Comments

Architekt w Sopocie poszukiwany

Trójmiasto jest regionem Polski, w którym coraz bardziej i coraz szybciej rozwija się branża nieruchomości. Deweloperzy lokują swoje inwestycje właśnie w tym regionie, oraz zwiększają bądź rozbudowują inne już istniejące.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź